Jump to content



Θερμοκρασία CPU κτυπάει κόκκινο


Arielis

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Prescott 2.8 (socket δεν θυμάμαι δυστυχώς) ο οποίος ψύχεται με την κλασσική ψύκρα-ανεμιστηράκι της Intel. Το PC το έχω 1,5 χρόνο περίπου και έχει μαζέψει αρκετή σκόνη η ψύκτρα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία της CPU (με θερμόμετρο που υπάρχει στο case) να έχει φτάσει μέχρι και τους 60 βαθμούς. Σκέφτομαι να την καθαρίσω , αλλά αναρωτιέμαι επίσης αν δεν έχει αισθητά αποτελέσματα(δεν πέσει η θερμοκρασία πολύ) αν πάρω μια ψύκτρα. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Μπορείτε να μου πείτε κάπιες ψύκτρες που να έχουν καλή αναλογία απόδοσης -τιμής;;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ένα Prescott 2.8 (socket δεν θυμάμαι δυστυχώς) ο οποίος ψύχεται με την κλασσική ψύκρα-ανεμιστηράκι της Intel. Το PC το έχω 1,5 χρόνο περίπου και έχει μαζέψει αρκετή σκόνη η ψύκτρα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία της CPU (με θερμόμετρο που υπάρχει στο case) να έχει φτάσει μέχρι και τους 60 βαθμούς. Σκέφτομαι να την καθαρίσω , αλλά αναρωτιέμαι επίσης αν δεν έχει αισθητά αποτελέσματα(δεν πέσει η θερμοκρασία πολύ) αν πάρω μια ψύκτρα. Εσείς τι θα μου προτείνατε; Μπορείτε να μου πείτε κάπιες ψύκτρες που να έχουν καλή αναλογία απόδοσης -τιμής;;

λοιπον καταρχας καθαρισε την ψυκτρα απο την σκονι και θα επανελθει σε νοραμλ ορια η θερμοκρασια... 38-42...

αν θες να παρεις αλλη πες μας ενα ποσο για να σε βοηθισουμε....

οι λυσεις με αερα κοιμενοντε απο 20 εως και 80 ευρο....

οι λυσεις με νερο απο 120-300

αποφασιζεις και μας λες.....

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το κουτί έξω, πάρε ένα δυνατό σεσουάρ ή καλύτερα αν έχεις ένα κομφλέρ, φύσηξε με προσοχή όλες τις ψύχρες και το τροφοδοτικό και απομάκρυνε όλη την σκόνη. Βγάλε με προσοχή την ψύχρα από την cpu και καθάρισε την πάστα που έχει μείνει και βάλε καινούργια (προσοχή μια κουτσουλιά είναι αρκετή). Βάλε την ψύχρα, σύνδεσε την με το board και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα καθάρισα την ψύκτρα. Η θερμοκρασιά που δείχνει το θερμόμετρο του case είναι 40.1 βαθμοί. Έχει πέσει κατά 3-4 βαθμούς πιστεύω. Κάτι άλλο. Πόση ώρα επιτρέπεται να έχω τον υπολογιστή ανοιχτό τωρα με την καινούρια πάστα; Διάβασα σε ένα thread οτι πρέπει να δουλέυει λίγο και μετά να τον σβήνω για να έχω καλύτερα απότελέσματα με την πάστα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arielis

Σήμερα καθάρισα την ψύκτρα. Η θερμοκρασιά που δείχνει το θερμόμετρο του case είναι 40.1 βαθμοί. Έχει πέσει κατά 3-4 βαθμούς πιστεύω. Κάτι άλλο. Πόση ώρα επιτρέπεται να έχω τον υπολογιστή ανοιχτό τωρα με την καινούρια πάστα; Διάβασα σε ένα thread οτι πρέπει να δουλέυει λίγο και μετά να τον σβήνω για να έχω καλύτερα απότελέσματα με την πάστα

βασικα θελει καπιο burn in αλλα αυτα ειναι για να πετιχεις καλητερες θερμοκρασιες....

στο μεσο χριστη αυτο θα ερθει με την παροδο του κερου.....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ! Πιστεύω οτι ο καθαρισμός και μόνο της ψύκτρας ήταν αρκετός. Τώρα το θερμόμετρο του case δείχνει 33.3 βαθμούς και το PC δεν έχει κλέισει από χτές!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ο υπολογιστής δουλεύει 24ώρα συνεχώς και απ' οτι έχω παρατηρήσει η θερμοκρασία (πάντα με το θερμόμετρο του case) κυμαίνεται από 30 μέρι 40 βαθμούς (όταν φορτώσω κανένα παιχνίδι δηλαδη). Αυτό μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί όταν πήτα το PC η θερμοκρασία του ποτέ δεν έπεφτε κάτω από 40 βαθμούς!! Ενα άλλο που παρατήρησα επίσης είναι οτι συμφωνα με το PC Wizard 2006 ,η θερμοκρασία του επεξεργαστή είναι 49 βαθμούς την ώρα που το θερμόμετρο του case δείχνει 32!! Ή ξερα οτι το θερμόμετρο του case δεν είναι ακριβές, αλλά να πέφτει 17 βαθμούς έξω;;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.