Jump to content



Ερώτηση για Terminal Server


Efialtis

Recommended Posts

Καταρχήν καλημέρα σε όλους τους Λαμπίτες. Επειδή στη δουλειά μου ο TS είναι αρκετά παλιός και κάνει νερά με την απαίτηση χρησης του και για CRM εκτός από ERP, προσανατολιζόμαστε στην αντικατάστασή του. Το ερώτημα είναι το εξής:

Είναι καλύτερα ένα σύστημα με 2 επεξεργαστές ή ένα διπλοπύρηνο θα κάνει την δουλειά το ίδιο καλά; Φαντάζομαι οτι οι δύο επεξεργαστές θα είναι προτιμότερη σύνθεση αλλά θα ήθελα να ακούσω και άλλες απόψεις.

Ο TS έχει τώρα 2χPentium 3 στο 1GHz.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Πόσους χρήστες υπολογίζεις να έχεις ταυτόχρονους πάνω?

Σε TS με 2x3.0 xeon(και HT) ζήτημα να δουλέυει ο ένας πάνω από 25% με 30 ταυτόχρονα connections.

Στο γραφειο εχουμε 2x2.8 (με HT) και 4GB μνημης. Οι χρηστες ειναι κοντα 48. Ωρες-ωρες τραβαει κολληματακια και μαλλον θα παμε σε αναβαθμιση ram & των win σε αλλα για να "παρουν" την extra μνημη

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινήσω οτι οι χρήστες είναι περίπου 20 και χοντρικά θα έχω τα διπλά connections (ERP & CRM). Το τωρινό Utilization είναι σταθερά 80%+ τώρα που άρχισαν να τρέχουν και το CRM ταυτόχρονα οι χρήστες μου. Αυτό που λέω είναι αν τα Dual Core συμπεριφέρονται όπως 2 αυτόνομοι επεξεργαστές ή χάνουν κάτι από την ισχύ τους και σε τελική ανάλυση να πάρω ένα server με 1 dual core επεξεργαστή ή με 2 επεξεργαστές;

Link to comment
Share on other sites

Dual Cpus > dual core, αλλά το θέμα είναι αν χρειάζεσαι τόση επεξεργαστική ισχύ(και από οικονομικής άποψης).

Στην θέση σου θα τον έστηνα με dual-cpu μητρική, με έναν επεξεργαστή και εφόσον οι ανάγκες το απαιτήσουν να υπάρχει η δυνατότητα αναβάθμισης με την προσθήκη ενός 2ου επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ειναι πολυ κακογραμμενη η εφαρμογη σας...

Τρεχετε CRM σε TS ? Γιατι οχι web based? (ρητορικη ερωτηση...)

Τι Windows? Εχω την εντυπωση πως τα windows 2000 ειναι ποιο stable και ποιο γρηγορα για TS....Τουλαχιστων σε εμας ειναι...

Αυτο που θα προτεινα παντως ειναι οι δυο εφαρμογες σε διαφορετικο server και ο ενας να πεζει τον ρολο του back up της αλλης εφαρμογης....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.