Jump to content



Απορια σχετικα με το fan και την λειτουργια της Gpu


leon1416003188

Recommended Posts

Εχω 2 αποριες σχετικα με την καρτα μου.Αφορα τις στροφες λειτουργιας του fan που μπορεις με το riva tuner να αλλαξεις.Βλεπω οτι μου δινει τρεις επιλογες για 2d / 3d low /3d performance οπου λειτουργουν στο 28%,43% και 43%.Αυτες ειναι φανταζομαι οι τιμες που εχει καθορισει το εργοστασιο,οποτε αν εμεις αυξησουμε τις στροφες δεν θα ειναι εκτος προδιαγραφων;Ασε που κανει διαολεμενο θορυβο.

Ακομα η Gpu δουλευει σε 2 σταδια;(275 και 400)Ετσι ειναι και σε εσας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρόγραμμα αυτό σου παρέχει τη δυνατότητα να αλλάξεις την ταχύτητα περιστροφής του ανεμιστήρα της κάρτας σου, απλά μην το βάλεις πολύ χαμηλά λόγω κινδύνου υπερθέρμανσης. Για τα 2 στάδια που λες έτσι συμβαίνει σε όλους, σε περιβάλλον Windows ξεκουράζεται ο πυρήνας και μπαίνει σε πλήρη λειτουργία όταν ξεκινάς κάποιο παιχνίδι ή εφαρμογή με τρισδιάστατες απαιτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από moutsa [Σήμερα, στις 20:03]

Μια ερωτηση και απο εμενα αν βαλω τερμα τις στροφες υπαρχει πιθανοτητα να παθει καμια βλαβη η καρατα?

η κάρτα όχι, τα αυτιά σου ισως :...:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.