Jump to content



NVIDIA 7900


WARRIOR

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 10:54]

Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι σε χρονικό διάστημα 4-5 μηνών θα έχει τόσα κέρδη ώστε να καλύψει το κόστος κατασκευής ενός τσιπ που ουσιαστικά ΔΕΝ έχει να προσφέρει τπτ το καινούργιο απο το να στρώσει τον κώλο της σαν την ΑΤι να φτιάζει ένα τσιπ που θα παίζει τέλεια στα νέα windows με καλούς drivers + IQ?

Η τεχνογνωσια υπαρχει απλα δεν νομιζω οτι ενδιαφερθηκαν και πολυ για να φτιαξουν το IQ.. Και το χρονικο διαστημα ειναι σχεδον ενας χρονος καθως δεν θεωρω την gtx512 ως μια διαοφρετικη καρτα απο την 7800gtx256 περα απο ταχυτητα.. Το αυτο και για την 7900gtx. Και το αν προσφερει κατι καινουργιο νομιζω οτι αναφερθηκα στα θεματα IQ που θα επρεπε να παρουσιασει με την νεα σειρα.. Αλλο καπελο η g80 και αλλο σχεδιαστικο team εκει.. Δεν ασχολουνται ολοι ανα πασα στιγμη με το ιδιο project σε μια εταιρεια.. ;)

Πόσες 7800GTX(512) και πόσες Χ1800ΧΤ νομίζεις οτι έχουν πωληθεί μέχρι τώρα? Νομίζεις οτι έβγαλαν τα αναμενόμενα? Εγώ δεν το νομίζω. Οι περισσότεροι κάνουν SLi 7800GT ή έχουν μείνει με τις 6800 ακόμα.

Οι περισσοτεροι καλα κανουν και δεν ακολουθουν το παιχνιδι των εταιρειων με τα συνεχομενα refresh, μην νομιζεις ομως οτι σε παγκοσμια κλιμακα δεν βγαζουν κερδη.. Κερδοσκοπικες εταιρειες ειναι και αν ειχαν χασουρα πολυ απλα δεν θα ειχαν λογο να το κανουν..

Γιατί? γιατί κανένα παιχνίδι μέχρι τώρα δεν έιναι τόσο απαιτητικό για να μας κάνει να αλλάξουμε σώνει και ντέ κάρτες. ΜΕ ένα 6800SLi ακόμα και το FEAR παίζει οκ.

Τώρα αν θές να παίζεις με 1920+1280 και 16AF-8AA θα πάρεις και την 7900 αλλά πόσοι είναι αυτοί που την αγοράσουν?

Πόσοι θα είναι αυτοί που θα αλλάξουν κάρτες με τα νέα Vista? Όλοι έτσι? DX10 not compatible με Dx9...

Make your choice.

Μα εγω δεν ειπα οτι σωνει και καλα θα πρεπει καποιος να αλλαξει καρτα.. Ειπα οτι για καποιον που θελει ή εχει αναγκη να αναβαθμισει σε μια new high end κατα την γνωμη μου πρεπει να κοιταει ολα τα χαρακτηριστικα μιας καρτας. Και αυτα δεν περιλαμβανουν μονο την ταχυτητα αλλα και το IQ. Δεν θα μπορουσε δλδ να βαλει τωρα FP16+AA, να φτιαξει το shimmering ή να ξαναβαλει το angle dependant AF που ιδια πρωτη το ειχε παρουσιασει παλιοτερα; Οποτε γιατι εγω που τα σκαω χοντρα να την επιλεξω αυτη την φορα αφου μου δειχνει οτι με εχει γραμμενο; Οχι αυτη την φορα θα παω με την ΑΤΙ γιατι πολυ απλα εχει να μου προσφερει την καλυτερη λυση. Ετσι απλα.. :)

Και αυτο που λες για τις d3d10 καρτες παλι ξαναλεω οτι δεν εχει να κανει με το ποσοι θα αλλαξουν καρτες.. Δεστο και αλλιως. Δεν αναβαθμιζουν ολοι οποτε αναβαθμιζεις εσυ και εγω. Για αλλους η στιγμη ειναι τωρα, οποτε αυτο που λες ειναι ατοπο. Οταν βγαινει ενα νεο προιον πρεπει να εχει να παρουσιαζει καινοτομιες προς το καλυτερο σε ολους τους τομεις, και εμεις ως ενημερωμενοι καταναλωτες οφειλουμε να επιλεγουμε παντα την καλυτερη λυση.. ;)

edit* Και φυσικα οι d3d9 gpus θα παιζουν στο API των Vista. Ποιος στο ειπε αυτο; Λαθος μεγαλο.. Tι θα απαιτουσαν ολοι να πεταξουν τις καρτες τους για τα Vista; :p D3D9 compliant with d3d10 as always me καρτες προηγουμενων γενεων..

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Μπροστα στον απιστευτο παραλογισμο των τιμων τα τελευταια χρονια ..η nVidia φαινεται οτι τηελει να μειωσει τις τιμες...καθολου ασχημα αν με 300$ παρεις μια 7900 GT

http://www.xbitlabs.com/news/video/display/20060223090220.html

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι φαίνεται και η ΑΤΙ θα μειώσει τις τιμές σε Χ1900-Χ1800 ως απάντηση στη σειρά 7900 της Nvidia.

Επιτέλους φαίνεται να απομακρινόμαστε από τις παράλογες τιμές των 600 συν που είχαν υιοθετήσει τον τελευταίο καιρό και οι δύο εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρυποκάρυδος μας ξετρύπωσε κάτι. ϊσως μούφα ίσως αλήθεια ειδωμεν. Βέβαια υπάρχουν γλωσούλες εκ των έσω της nvidia που μάλλον λένε το ίδιο.

Αν όμως παίζει να είναι αλήθεια τοτε έιναι καθαρά ένα refresh του 7800 απλα.

7900GTX.jpg

3dmark2006.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.