Jump to content



Προβλημα με GEIL Ultra-X pc 3200 2*512mb kit απο e-shop


ProgX

Recommended Posts

Προσφατα αγορασα το συγκεκριμενο κιτ της geil απο το e-shop.Τα timings της μνημης ειναι 2,2,2,5.Οπως αναγραφεται και στο serial number της μνημης περιεχουν το nf που σημαινει οτι ειναι η nforce edition.

Η μητρικη μου ειναι η jetway 939 sli-g επισης απο e-shop με τελευταιο bios το Α04.

Το προβλημα μου ειναι το εξης:

Κατα την πρωτη εγκατασταση και σε default λειτουργια η μνημες δουλευψαν αψογα.

Με αλλαγη της τασης απο τo default 2.65v στο maximum 3.25v που μπορει να προσφερει το m/b με timings 2,2,2,5 το μεγιστο που μπορει να φτασει η μνημη χωρις error στο τεστ #5 του μεμτεστ 1.65 ειναι 219mhz.

Πραγμα λιγο απιθανο για μνημες με winbond utt με brainpower pcb.

Το παραδοξο σε ολη την υποθεση ειναι οτι σε single mode δηλαδη το καθε dimm ξεχωριστα,

το ενα το dimm δουλευει χωρις error στα 240mhz ενω με ακριβως της ιδιες ρυθμισεις

το δευτερο μεχρι τα 225.

Ετσι αποφασισα να της δοκιμασω στο dfi LANPARTY UT nF4 Ultra-D

ενος φιλου με το τελευταιο bios για winbond μνημες.

Με ταση στα 3.2v η μνημες δουλεψαν για ωρες στο memtest 1.65 στα 240mhz σε dual channel χωρις error.

H αποριες μου ειναι η εξης:

Πως ειναι δυνατον με ακριβως την ιδια ταση και timings και ακριβως της ιδιες ρυθμισεις σε cpu οπως

voltage,multiplikator,fsb να υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση.

Αν και πιστευω οτι η παραπανω ρυθμισεις που εχει το dfi για της μνημες σε σχεση με της δικιες μου που ειναι μονο αλλαγη των βασικων timings σιγουρα παιζουν σημαντικο ρολο.

Αυτο ομως δεν εξηγει το γεγονος οτι εφοσον προκειται για dual channel kit που σημαινει οτι προφανως θα ειναι ιδια τα chipsets που υπαρχουν στα 2 dimm να υπαρχει τοσο μεγαλη αποκλιση σε single channel. Να δουλευει δηλαδη το ενα το dimm με timings 2,2,2,5 και ταση 3.20V αψογα στα 240mhz χωρις error και το αλλο με ακριβως της ιδιες ρυθμισεις να μην μπορει να ξεπερασει τα 225mhz.

Ευχαριστω εκ των προτερων για της απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

Επιδη εχω και εγω τις ιδιες μνημες , εισαι σιγουρος πως ειναι utt.....

Xωρις να θελω να σε απογοητευσω , μαλλον στην ultraχ ξαναλλαξαν chip και μετα τα winbond και BH , προς Micron νομιζω παει η δουλεια....

Δεν εχω ασχοληθει ιδιετερα μαζι τους μιας και που για tccd τις αγορασα και μονο tccd δεν ειναι .....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.