Jump to content



4+ συνδεσεις δικτυου σε εναν υπολογιστη με βοηθεια router


Maz00nga

Recommended Posts

Καλο μεσημερι σε ολους!

Εστω οτι ειχα 4 συνδεσεις στο ιντερνετ (ή περισσοτερες) με ADSL routers και εστω οτι ηταν 1Mbit εκαστος

(Νταξ, δικαιουμαι ονειρα :innocent: )

Γινεται να δρομολογησω καταλληλα την κινηση του Ιντερνετ ωστε να εχω ταχυτητα 4Mbit στον υπολογιστη μου, και αν ναι, τι εξοπλισμο θα χρειαστω, προγραμματα, ρυθμισεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Maz00nga

Βλεπω να τα λες ομορφα και να τα ξερεις αλλα υπ οψιν οτι ειμαι 1337 n00bz0r οποτε θα χρειαστω αναλυση :hehe:

φιλε μου τα πράγματα είναι όπως τα λέει.

χρειάζεσαι έναν καλό router που να κάνει load-balancing

τώρα η παραπάνω ανάλυση χωράει πολύ κουβέντα, για αυτό απέφυγα να postάρω εξ'αρχής.

οπότε αν είσαι noob δεν μπορεί κανένας να σε βοηθήσει και πολύ, remotely τουλάχιστον...

ακόμα και να σκάσεις τόσα λεφτά θα χρειαστείς κάποιον να κάνει το configuration.

υπολόγισε κάτι σε Cisco σειράς 2600-3700 με 4 wan interfaces(τώρα δεν ξέρω αν μπορείς να περάσεις 4 virtual circuits σε μία γραμμή)

και όλα αυτά χωρίς να υπολογίσεις το κόστος της κάθε γραμμής

πολύ περισσότερο θα σε σύμφερε να πας σε έναν 2600 και leased line me ένα serial wan.

Link to comment
Share on other sites

Η πιο φτηνη λυση ειναι ενα Smoothwall οπου πανω θα "καρφωσεις" τις 4 γραμμες ειτε με USB modems ή οπως σε βολευει και αλλη μια οπου θα ειναι το εσωτερικο δικτυο.

Ενας Cisco 3600 που παιζει στην εταιρια που ειμαι εχει πανω 6 interfaces (3 256 ΗellasCom 1 αφορτιστη ΟΤΕ,μια Internet και μια LAN) και μου πηρε ποοοοολες ωρες μονο και μονο να καταλαβω το setup και τι κανει routing που . . .

Link to comment
Share on other sites

Αν αποφασισω να χρησιμοποιησω υπολογιστη για αυτη την εργασια θα χρειαστω μια καρτα δικτυου ανα γραμμη αλλα τι προγραμματα/ελαχιστες προδιαγραφες να εχει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.