Jump to content



Azureus ή άλλο και γιατί?


Wizard!

Recommended Posts

Τελευταία έχω την εντύπωση ότι το Azureus μου κάνει κουλά... Νομίζω ότι κόβει πολύ την ταχύτητα και δεν πιάνει με τίποτα το μέγιστο που θα έπρεπε.

Το περίεργο είναι ότι στο σπίτι, που έχω ratio >1 πάει πολύ σιγά. Στο γραφείο αντίθετα, που το ratio είναι 7+, πιάνει "τελικές".

Το έχουν περιορίσει στην έκδοση 2.4 ? Υπάρχει τρόπος να το προσπεράσεις?

Αν όχι, ποιό άλλο client προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

@Din: Εχθές το βράδυ, το A έπαιζε στα 20-22kb/sec, ενώ ήμουν συνδεδεμένος σε 100+ seeders σύνολο.

Μετά από λίγο, έβαλα να κατεβαίνει ο ATI Catalyst 6.3 και πήγαινε με 50+.

Γιατί δεν έπιανε το Α αυτή την ταχύτητα πριν? Και άρχισε να το κάνει από την έκδοση 2.4 και μετά.

Link to comment
Share on other sites

Το νέο azureus ρυθmίζει την ταχύτητα dl σε 4*ul.

Το BitComet 0.60 μου δούλευε καλύτερα από όλα, όμως τελευταία δεν γίνεται αποδεκτό από κάποιους trackers.

Τώρα δουλεύω μtorrent.

Μόλις 130k και από άποψη resources, το πιο ελαφρύ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως παίζει μεγάλο ρόλο αν έχεις ενεργοποιημένο το DHT, Distributed Database. Εγώ κατεβάζω με καλές ταχύτητες με την τελευταία έκδοση και με μικρότερο του 1 ratio.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:39]

Έλα όμως που το upload το έχω στο 0=unlimited...

Δεν έχει σχέση με το πού το έχεις ρυθμισμένο.

Διαρκώς το ρυθμίζει, ανάλογα με το throughput...

Link to comment
Share on other sites

wizard το azureus ειναι κορυφαιο. Ισως τα "τρελα" που λες, οφείλονται σε λανθασμένες ρυθμίσεις. Για παράδειγμα στο bitCommet δεν χρειάζεται να κανεις και καμια ρυθμιση επιπλεον ενώ στο azureus πρεπει να κανεις αρκετες (ειδικα αν κατεβαζεις/ανεβαζεις από private tracker, όπου εκτος απο το disable του DHT πρεπει να κανεις κ αλλα πολλα).

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα λοιπόν το μTorrent και παίζει μιά χαρά. Το μόνο που έχω παρατηρήσει, είναι ότι μου σκίζει τη γραμμή και δε μπορώ να κάνω τίποτα άλλο ακόμα κι αν τα έχω όλα paused.

Κατέβασα τα connections σε 50 και τα conneptions per torrent σε 15. Βελτιώθηκε αλλά και πάλι μου σέρνεται... Δεν υπάρχει πρόβλημα bandwidth καθότι το έχω περιορισμένο στα 50 και βγαίνω με γραμμή 512mbit έξω.

Στο σπίτι με την adsl512/128 μου πετάει ακόμα και το msn έξω...

Τι να αλλάξω?

Link to comment
Share on other sites

netlimiter. είναι ενα δωρεάν προγραμματάκι με το οποίο ρυθμίζεις πόσο bandwidth θα τρώει η κάθε εφαρμογή. Αλλιώς περιόρισε από τα settings του μτορρεντ max download στο 90% της μέγιστης ταχύτητας της γραμμής σου (55 mb/s) και το μαχ upload στο 10-11. Αν ψάξεις λίγο στο google θα βρεις οδηγούς ρύθμισης των torrent clients.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.