Jump to content



Ταχύτητες Windows File Sharing?


morpheus

Recommended Posts

Τι ταχύτητες πιάνετε με windows file sharing?

Εγώ με 100αρα σύνδεση κολλάω στα 7 MB/s (το βλέπω απο το performance monitor).

Ενδεχομενως να παιζει και καποιο ρολο και το ενα PC που ειναι P3 με Via chipset (οι δισκοι του παντως ειναι 2 40αρηδες ΑΤΑ 100, δηλαδη σαφώς μεγαλύτερης ταχύτητας απο τα 7 MBps)

Έχω ακουσει οτι γενικα το windows file sharing ειναι αργο και ενας ftp sever ειναι γρηγοροτερη λύση αν εχεις μεγαλο ογκο. Εσείς με τις 1000αρες καρτες βλέπετε διαφορά; Τι ταχύτητες πιάνετε;

ΥΠΟΨΙΝ: Οι δίσκοι έχουν DMA ενεργοποιημένο, στο Snadra δίνουν αρκετα πανω απο 7 MB/s. Στο Performance monitor εχω ευθεια στα 7MB/s

Link to comment
Share on other sites

λολ

τα ιδια εδω...

με το usr 9105 συνδεδεμενα πανω το καινουριο pc και ενα celeron1000 με 1 wd 40gb 7200 και οι ταχυτητες μου παιζουν καπου στα 7 με 8 mb/s

βεβαια η καρτα δικτυου στο κατεβαστηρι δεν ειναι onboard αλλα μια κατοσταρα lvl1...

κι εμενα μου φαινονται μικρες ομως οι ταχυτητες 'οταν το hdtach βγαζει περιπου 25mbps στον δισκο (κι αυτο μου φαινεται ψιλοαργο)

Link to comment
Share on other sites

Νταξει στα 40 αρχιζει και παιζει ρολο η ταχυτητα του δισκου. Αν δε σου κανει κοπο μπορεις να δοκιμασεις να ριξεις την ταχυτητα απο τις ρυθμισεις της καρτας και να μας πεις ταχυτητες;

Κανονικα παντως με 100αρα συνδεση θα επρεπε να πιανουμε τουλαχιστον 10 MB/s και 12 με καλή εκμετάλλευση.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.