Jump to content



Εxtreme coolers...


vagos222

Recommended Posts

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ένα σύστημα ψύξης subzero...Θέλω κάτι που να ο βάζω για benches...Δεν κάταλάβει την διαφορά του chiller από το Phase-μονοβάθμιο-cascade...

Μπορεί κάποιος να με ενημερώσει???

Με ένα super-duper τέτοιο σύστημα σε τί θερμοκρασίες θα είμαι???

Πόσο κοστίζουν πάνω κάτω..και που μπορώ να βρώ??

Link to comment
Share on other sites

βιάζεσαι μαν πολύ....

κάτσε να μάθεις να clockάρεις λίγο για αρχή και μετά πας και σε subzero φτιάξε ένα καλό νεράκι για αρχή

btw καμία σχέση με έναν παλιό Vago που είχαμε εδώ ? πόσο είσαι ?

Link to comment
Share on other sites

...Ποιον παλιό vago??Τον (kintaro λες??) 17 είμαι..γιατί ρωτάς??

Νερό έχω τώρα στο pc...αλλά με το setup που είμαι κάνει το ίδιο και ο αέρας και το νερό...

Οπότε λέω να πάρς για αρχή κάτι καλό σαν το από πάνω..και να πάω σε i7 και τα ρέστα για να δούμε τί γίνεται...Το setup του main rig μου το έχω λιώσει με αέρα και νερό..δεν πάει ποιο πάνω...

Τώρα ήθελα κάτι για να δώ αν αλλάζει συμπεριφορά στα subzero και να λιώσω άλλα 9-10pc φίλων...

Link to comment
Share on other sites

Νερό έχω τώρα στο pc...αλλά με το setup που είμαι κάνει το ίδιο και ο αέρας και το νερό...

Οπότε λέω να πάρς για αρχή κάτι καλό σαν το από πάνω..και να πάω σε i7 και τα ρέστα για να δούμε τί γίνεται...Το setup του main rig μου το έχω λιώσει με αέρα και νερό..δεν πάει ποιο πάνω...

Τώρα ήθελα κάτι για να δώ αν αλλάζει συμπεριφορά στα subzero και να λιώσω άλλα 9-10pc φίλων...

καμια φωτογραφιουλα θα βαλεις στην gallery ή ειναι απορρητες; :p

οταν λες λιωσει; δειξε μας...

παρε πρωτα τον i7, δες πως θα παει και αν ακομη θελεις να πας σε extreme ψυξεις τα ξαναλεμε...

Link to comment
Share on other sites

...Ποιον παλιό vago??Τον (kintaro λες??) 17 είμαι..γιατί ρωτάς??

Νερό έχω τώρα στο pc...αλλά με το setup που είμαι κάνει το ίδιο και ο αέρας και το νερό...

Οπότε λέω να πάρς για αρχή κάτι καλό σαν το από πάνω..και να πάω σε i7 και τα ρέστα για να δούμε τί γίνεται...Το setup του main rig μου το έχω λιώσει με αέρα και νερό..δεν πάει ποιο πάνω...

Τώρα ήθελα κάτι για να δώ αν αλλάζει συμπεριφορά στα subzero και να λιώσω άλλα 9-10pc φίλων...

Εκτος απο τον χαβαλε..η extreme ψυξη..μπορει να σου φερει extra προβληματα χωρις να εχεις ουσιωδες gain..;)

-Υψηλοί Λογαριασμοι ρευματος (ρωτα κανεναν που ειχε phase για 24/7)

-Θορυβος

-Υγροποιηση (με οτι αυτο συνεπαγεται)

-Καταστροφη H/W λογο κακης τοποθετησης (παραπανω σφιξιμο κτλ)

-Υψηλο κοστος

Ξερω οτι φενονται cool στις φωτογραφιες..αλλα ειναι ποιο αγρια απο κοντα..και η μ@λακια δεν αργει να γινει.;)

Διξε μας παντως τι εχεις καταφερει μεχρι τωρα..και θα σε βοηθησουμε για παραπανω.

Ολη η φιλοσοφια ειναι να κερδισεις τζαμπα επιδοσεις (stable) για καθε μερα.Το να βγαλλεις ενα 1Μ στα ορια δεν λεει και πολλα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή το θεωρείτε άσκοπο το να έχεις ένα phase σπίτι και όποτε σου κ@** να τραβάς ένα bench για κανα νουμεράκι στην hwbot????

Δεν λέω ότι θα δουλέυει 24/7..απλά για κανα bench κάθε ΄ποτε έχω λίγο χρόνο...

Έλεγα να πάω σε άζζωτο αλλά 150-300+€ για κάνιστρο+300-600€ για μπουκάλα + το γέμισε και ξανα ΄γεμισε για να παίξεις 8-10ώρες...πολλά τα λεφτά +περισσότεροσ χρόνος+περισσότερη κούραση...Οπότε έλεγα για ένα phase που είναι ποιο plug/play κατάσταση και πολύ ποιο low price...

Όσο για τη δεή δεν έχω πρόβλημα.... το ίδιο και με τον θόρυβο.. Αυτό με την υγροποιηση αφού θα την περάσω μια μόνωση δεν θα έχω θέμα πιστεύω.....Αυτό με την κακή τοποθέτηση δύσκολα....προσέχουμε κάτι τέτοια...Και όσο για το κόστος είναι ποιο low price όπως είπα από το άζωτο..

Για 24/7 θα τον έχω με αέρα τον cpu όσο πάει..απλά για bench το θέλω το phase-ss ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά τα <0 συστήματα....

Όσο για τον i7 ξέρω πως πάνε και 4,5ghz on air, rock stable αλλά για bench-νουμεράκια θες παραπάνω...(Θυμάμαι κάτι καλές εποχές με 641-651-661 που χτύπαγαν κάτι 6αρια-7αρια++ Ghz...:p:p:respect:)

photos ect όταν βρώ λίγο χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

\

δηλαδή το θεωρείτε άσκοπο το να έχεις ένα phase σπίτι και όποτε σου κ@** να τραβάς ένα bench για κανα νουμεράκι στην hwbot????

Πεταμα χρηματων..για μενα.Ποντους εχουν αυτοι που bench-αρουν με διαλεγμενο H/W που τους δινουν εταιριες κτλ.

Τωρα αν θες παιξεις με sub zero μπορεις να παρεις κανιστρο + dry ice..ποιο φτηνα απο phase ..

Έλεγα να πάω σε άζζωτο αλλά 150-300+€ για κάνιστρο+300-600€ για μπουκάλα + το γέμισε και ξανα ΄γεμισε για να παίξεις 8-10ώρες...πολλά τα λεφτά +περισσότεροσ χρόνος+περισσότερη κούραση...Οπότε έλεγα για ένα phase που είναι ποιο plug/play κατάσταση και πολύ ποιο low price...

Όσο για τη δεή δεν έχω πρόβλημα.... το ίδιο και με τον θόρυβο.. Αυτό με την υγροποιηση αφού θα την περάσω μια μόνωση δεν θα έχω θέμα πιστεύω.....Αυτό με την κακή τοποθέτηση δύσκολα....προσέχουμε κάτι τέτοια...Και όσο για το κόστος είναι ποιο low price όπως είπα από το άζωτο..

Για 24/7 θα τον έχω με αέρα τον cpu όσο πάει..απλά για bench το θέλω το phase-ss ή όπως αλλιώς τα λένε αυτά τα <0 συστήματα....

To κοστος παει αναλογα παντα:

LN2/Cascade-->sub 100

Phase-->sub 30-40

Link to comment
Share on other sites

οπότε ένα phase θα είναι στους -30 με -40.... και ένα cascade στους -100????

Με dry-ice στους -πόσους θα είμαι???Αξίζει περισσότερο dry-ice αντί για phase??

Με ενοχλεί το ψάξε βρες κουβάλα πάγους....+που βάζεις τόσο πάγο για να μην λιώσει???+για 10-15ώρες πόσο πάγω θα χρειαστούμε???

Link to comment
Share on other sites

οπότε ένα phase θα είναι στους -30 με -40.... και ένα cascade στους -100????

Με dry-ice στους -πόσους θα είμαι???Αξίζει περισσότερο dry-ice αντί για phase??

Με ενοχλεί το ψάξε βρες κουβάλα πάγους....+που βάζεις τόσο πάγο για να μην λιώσει???+για 10-15ώρες πόσο πάγω θα χρειαστούμε???

20kg

Link to comment
Share on other sites

και με τί θα κουβαλήσω 20kg πάγο???και που θα τον αποθηκεύσω????Πόσο καιρό κρατάει???

Καλύτερα δεν είναι ένα phase..που ούτε εξατμίζεται και είναι και ποιο εύκολο στο setup...Είναι ποιο plug-play όπως και να το δούμε....

Link to comment
Share on other sites

και με τί θα κουβαλήσω 20kg πάγο???και που θα τον αποθηκεύσω????Πόσο καιρό κρατάει???

Καλύτερα δεν είναι ένα phase..που ούτε εξατμίζεται και είναι και ποιο εύκολο στο setup...Είναι ποιο plug-play όπως και να το δούμε....

20KG??Να το κάνεις τι??

Το Phase ζυγίζει παραπάνω..

Τεσπα You Pay.

Link to comment
Share on other sites

αφού λέει ο φίλος πως για 10ώρες Bench θες 20kg πάγο....Το Phase ζυγίζει παραπάνω αλλά είναι plug-play...ούτε ψάξε βρες πάγο ούτε κουβάλα πάγο...ούτε τίποτα...

Το βάζεις clockάρεις τελειώνεις...

Θα ήθελα ένα phase αλλά άμα είναι να δώσω μέχρι 200-250ε max..Αλλιώς με 100€ έχω τρελό κάνιστρο και μετά κάνει 2-3€ το κιλό ο πάγος...

Link to comment
Share on other sites

αφού βρε συ με τον πάγο πρέπει κάθε φορά να πας να βρείς...να τον πάρεις-μεταφορές ect...+ο μισός γίνεται αέρας...ect...Ενώ το phase το βγάζεις από την ντουλάπα το κουμπώνεις στο cpu ..πατάς το κουμπί και παίζεις....

Link to comment
Share on other sites

αφού βρε συ με τον πάγο πρέπει κάθε φορά να πας να βρείς...να τον πάρεις-μεταφορές ect...+ο μισός γίνεται αέρας...ect...Ενώ το phase το βγάζεις από την ντουλάπα το κουμπώνεις στο cpu ..πατάς το κουμπί και παίζεις....

Ναι αλλα δεν αποδιδει οσο ο παγος..τι λεμε τοση ωρα?

Θες να εχεις τα $$ σου σε μια ντουλαπα?:p

Link to comment
Share on other sites

.....από τη μία μπορώ να βρώ phase με 100-150€...Από την άλλη μπορώ να βρώ και pot με τα ίδια χρήματα...Το ένα βολεύει τρομερά γιατι το βάζεις και παίζει...ενώ το άλλο πρέπει να βρείς να πάρεις πάγο..και άμα τον πάρεις μεσημέρι αύριο το πρςί θα έχει μείνει ο μισός....

Τα θέλω και τα 2!!!χιχ αλλά μπορώ να πάρω το ένα από τα 2..γιαυτό ρωτάω κάποιον που έχει και τα 2 να μου δώσει τα φώτα του....

Αρχικά πήγαινα μόνο για phase... αλλά μετά είδα την ιδέα για pot..και σκέφτομαι πως θα μου μείνει το Pot και για άζωτο (δηλαδή μελλοντική ψύξη..) αλλά και καλύτερη απόδοση θα έχω με ποιο λίγα χρήματα..

Απλα θα μου έρχεται 30€ το bench....(όσο κάνει ο πάγος...) αλλά και με το Phase τόσο πάει το bench αφού τα δείνεις στην ΔΕΗ....

Link to comment
Share on other sites

.....από τη μία μπορώ να βρώ phase με 100-150€...Από την άλλη μπορώ να βρώ και pot με τα ίδια χρήματα...Το ένα βολεύει τρομερά γιατι το βάζεις και παίζει...ενώ το άλλο πρέπει να βρείς να πάρεις πάγο..και άμα τον πάρεις μεσημέρι αύριο το πρςί θα έχει μείνει ο μισός....

Τα θέλω και τα 2!!!χιχ αλλά μπορώ να πάρω το ένα από τα 2..γιαυτό ρωτάω κάποιον που έχει και τα 2 να μου δώσει τα φώτα του....

Αρχικά πήγαινα μόνο για phase... αλλά μετά είδα την ιδέα για pot..και σκέφτομαι πως θα μου μείνει το Pot και για άζωτο (δηλαδή μελλοντική ψύξη..) αλλά και καλύτερη απόδοση θα έχω με ποιο λίγα χρήματα..

Απλα θα μου έρχεται 30€ το bench....(όσο κάνει ο πάγος...) αλλά και με το Phase τόσο πάει το bench αφού τα δείνεις στην ΔΕΗ....

1+1=2

Το Phase πρέπει να είναι tweak-αρισμένο για :Quad .Αλλιως δεν θα κραταει.

Και τωρα με τους i7 θα εχεις πολύ φορτιο.

Ο παγος διατηρείται και στην καταψυξη.

Link to comment
Share on other sites

παιδια είμαι ανάμεσα σε phase που κράταγε ι7 4,9ghz στους -45 σε heavy load benches...και ένα full cooper pot πολύ καλό....

Το θέμα είναι ότι το Pot θα μείνει και για όταν πάω σε άζωτο...αλλά το Phase είναι ποιο plug-play...

Λοιπόν τέλος..πάμε για το Pot..Αφού στο τέλος με Pot θα clockάρω..ας αρχίσουμε από τώρα..μην πάμε ΄΄ενα ένα όλα τα coolers...πάμε στο τέρμα...Θα παίξουμε που θα παίξουμε με subzero.. ας παίξουμε σωστάτουλάχιστον....

Έφυγα για pot!!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.