Jump to content



Case για Raptor X


Diogenhs

Recommended Posts

Θα ήθελα την εμπειρία σας για ένα θέμα που με απασχολεί : Έχω τον Raptor X με το διαφανές κάλυμμα και ψάχνω ένα case που να έχει διαφανή πόρτα και την δυνατότητα να τοποθετηθεί ο δίσκος κάθετα ώστε να είναι ορατός για να μπορώ να χαζεύω την κίνηση της κεφαλής του. Καμιά πρόταση ?

Αν δεν έγινα σαφής μια ματιά στο παρακάτω link νομίζω ότι θα βοηθήσει στο να καταλάβετε πως είναι ο δίσκος και το τι ακριβώς θέλω να κάνω.

Ευχαριστώ.

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process Catalog_Id=1&Secton_id=984&Product_Id=312671

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα Stacker, φτιάξε ένα μετατροπέα απο 5.25 σε 3.5" και φτιάξε και μπροστά ένα κάλυμα για 3 5.25 απο plexiglass και είσαι έτοιμος. Αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα μου άρεσε κάτι τέτοιο. Θα προτιμούσα περισσότερο την πατέντα που έχει γίνει στο Quad με τους δίσκους πάνω και δυο φινιστρίνια.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis

Πάρε ένα Stacker, φτιάξε ένα μετατροπέα απο 5.25 σε 3.5" και φτιάξε και μπροστά ένα κάλυμα για 3 5.25 απο plexiglass και είσαι έτοιμος.

Έτσι θα βλέπει την πρόσοψη (άντε και (υπό γωνία και μόνο) λίγη από την άνω επιφάνεια) και όχι την άνω επιφάνεια του δίσκου (που είναι και αυτό που ενδιαφέρει) - πόσο μάλλον από την στιγμή που το παράθυρο στον Raptor X καταλαμβάνει ένα μικρό μόνο τμήμα της άνω επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Έτσι θα βλέπει την πρόσοψη (άντε και (υπό γωνία και μόνο) λίγη από την άνω επιφάνεια) και όχι την άνω επιφάνεια του δίσκου (που είναι και αυτό που ενδιαφέρει) - πόσο μάλλον από την στιγμή που το παράθυρο στον Raptor X καταλαμβάνει ένα μικρό μόνο τμήμα της άνω επιφάνειας.

Μιλας σαν σωστος επιστημονας :p

Link to comment
Share on other sites

Πάνω που πήγα να γράψω για το 4-3 του στάκερ, πρόσεξα ότι σε αυτό αναφερόταν (προφανώς) και ο Μάκης.

Στην περίπτωση αυτή σαφώς τα πράγματα είναι καλύτερα (με δεδομένο βέβαια ότι ο δίσκος θα μπει στην κάτω-κάτω θέση του 4-3 - αν και εκεί δεν τον φυσάει καλά ο ανεμιστήρας αλλά τεσπα....) αλλά το πρόβλημα του ''υπό γωνία'' παραμένει σε ένα βαθμό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω??? :blink: :blink: :blink:

Εγώ λέω να φτιάξει μια βάση που να παίρνει τους δίσκους κάθετα με το πάνω μέρος φάτσα στην πρόσοψη. Μάλλον άλλο κατάλαβες εσύ. :confused:

To θέμα βέβαια είναι οτι έτσι θα δεσμεύσει περί τα 3 ή 4 5.25 φατνία αλλά τουλάχιστον θα μπορεί να βάλει 4-5 δίσκους στη σειρά φαντάζομαι. Και τώρα που το σκέφτομαι θα έχει και ωραίο cable management. Θα φεύγουν απο κάτω κατευθείαν τα καλώδια.

btw τι εννοείς 4-3;

Link to comment
Share on other sites

Αααα, πες το έτσι, κατάλαβα.

edit: Τσέκαρα λίγο πρόχειρα διαστάσεις. ’μα τους βάλεις παράλληλα με την πρόσοψη και τα καλώδια προς τα κάτω θα σου πιάσει 3 και κάτι 5.25 δλδ ουσιαστικά 4. Μπορείς όμως να τους βάλεις και παράλληλα με την πρόσοψη και τα καλώδια προς το πλάι. Έτσι χωράει σχεδόν ακριβώς σε 5.25 φατνία. Θα σου δεσμέψει 2 και κάτι 5.25 δλδ ουσιαστικά 3. Το θέμα είναι εσένα πως σε γουστάρει καλύτερα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές. Αν έχετε καμία ιδέα ακόμα κάντε την post. Με το που φτιάξω το κουτάκι θα ανεβάσω φωτο στο forum. Απλά καθ'οτι rookie μπορεί να χρειαστώ την εμπειρία σας και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν τα συμπαθώ καθόλου τα κουτιά απο plexy. Φαίνονται παραπάνω απο αυτά που θες να δείξεις και πολλές φορές η υλοποίηση είναι χάλια. ’σε που λίγο βάρβαρος να είσαι θα το κλαις το κουτάκι σου μέσα σε λίγες βδομάδες.

@Diogenhs: Τελικά κατέληξες κάπου; Προσωπικά σου είπα μια σκέψη μου αν και σίγουρα θα προτιμούσα τους δίσκους πάνω σε στυλ XQuad.

Όσο για το rookie μην ανησυχείς. Κανείς δεν γεννήθηκε παντογνώστης. Όλοι μας εκεί που είσαι είμασταν και άλλοι δεν είναι ακόμα εκεί που είσαι εσύ. Καλωσήρθες στο TheLab.gr. :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν και σύντομα θα πρέπει να αποφασίσω γιατί έρχεται το καινούριο σύστημα και θα πρέπει να του βρω ένα σπίτι :-) . Μπορείς να μου δώσεις μερικά tips για το XQuad ? Είναι κουτί ? Έχεις κανένα URL για να με κατατοπίσει ? Η ιδέα να έχω τους δίσκους πάνω ακούγεται ενδιαφέρουσα.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα "special" PC είναι που φτιάχτηκε απο 2 μέλη του Lab για τα multirama και έγινε μια αντίστοιχη πατέντα για τους δίσκους σε ένα Stacker 830.

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=25245

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Diogenhs [Χθες, στις 10:43]

Δεν έχω καταλήξει ακόμα, αν και σύντομα θα πρέπει να αποφασίσω γιατί έρχεται το καινούριο σύστημα και θα πρέπει να του βρω ένα σπίτι :-) . Μπορείς να μου δώσεις μερικά tips για το XQuad ? Είναι κουτί ? Έχεις κανένα URL για να με κατατοπίσει ? Η ιδέα να έχω τους δίσκους πάνω ακούγεται ενδιαφέρουσα.

Ευχαριστώ και πάλι.

ποσταρα δυο σχεδιακια στο αντιστοιχο thread που υπεδειξε ο Μακης πριν...

πιστευω οτι θα βοηθησουν να καταλαβεις πως ακριβως τοποθετηθηκαν οι δισκοι...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αγορά έγινε. Το κουτί είναι ένα Stacker και το σύστημα που θα στεγάσει θα είναι είναι το εξής. AMD FX-60, ASUS A8R32 MVP DLX , 2 Gb μνήμη, ΑΤΙ RADEON XTX1900 512 Mb, SoundBlaster X-Fi Platinum, και φυσικά ο Raptor-X . Προς το παρόν παλεύω να στήσω το σύστημα σωστά. Ελπίζω σύντομα να αρχίσω και την παραμετροποίηση του κουτιού. ;-)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.