Jump to content



Τροφοδοτικο 800Watt+


jax7480

Recommended Posts

Αν και ευχαριστημενος απο το Corsair 650Watt που εχω εδω και 1μιση χρονο περιπου, πιστευω οτι με την επομενη αναβαθμιση θα ζοριστει αρκετα.

Και για να μην εχουμε τιποτα ευτραπελα με καψιματα και τα συναφη, ειπα να αλλαξω το PSU σε κατι μεγαλυτερο.

Η αναβαθμιση προκειται να γινει ταυτοχρονα με την αγορα του τροφοδοτικου.

Προκειται να αγοραστουν 2 4870 ή 2χGTX260 για Crossfire ή SLI αντιστοιχα... οποτε μαζι με το υπολοιπο συστημα:

Core i7 920 @ 4030MHz

6GB DDR3 Mushkin

Asus Rampage II Extreme

4 Samsung F1

2 Intel X25-E

1 DVDRW

1 Perc 5/i

1 X-FI

5 ανεμιστηρες 12αρηδες

1 ανεμιστηρας 14αρης

2 ανεμιστηρες 8αρηδες

2 ανεμιστηρες 4αρηδες

2 εξωτερικοι δισκοι USB

Θα πρεπει να αντεχει ΑΝΕΤΑ να τροφοδοτει και τα παραπανω.

Καποιες επιλογες που εχω δει και μου αρεσαν ειναι:

Corsair 850 modular

Silverstone Olympia 1000Watt

Coolermaster UCP 900Watt

Προτασεις-ιδεες ή εμπειριες απο τα αντιστοιχα τροφοδοτικα ευπροσδεκτα.

Ποια η γνωμη σας για τα πιο πανω τροφοδοτικα?

Θα προτιμουσα φυσικα το PSU να ειναι modular, αλλα και τα 1000Watt του Olympia με την 80Α 12αρα ειναι δελεαρ. Επισης θα προτιμουσα η 12αρα να ειναι μια γραμμη και οχι 4.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα φυσικα το PSU να ειναι modular, αλλα και τα 1000Watt του Olympia με την 80Α 12αρα ειναι δελεαρ. Επισης θα προτιμουσα η 12αρα να ειναι μια γραμμη και οχι 4.

Χωρις δευτερη σκεψη λοιπον βγαζουμε την τριτη επιλογη σου ( CoolerMaster Ucp Series PSU (900W)) αφου εχει 4 12αρες.

Με μονη 12αρα ειναι και τα εξης:

Silverstone Olympia SST-OP850 PSU 850W

Nexus Silent Modular 1000W PSU (RX-1K)

PC Power & Cooling Turbo-Cool PSU (860W)

τα modular ειναι 2, το Corsair και το Nexus. Εγω δεν θα αγοραζα Nexus, οποτε αν πας για modular χτυπα το Corsair.

Αν παλι τα καλωδια δεν ειναι προβλημα εχεις τρεις επιλογες. Τα 2 Silverstone και το PC Power & Cooling. Ριχνοντας μια ματια στα χαρακτηριστικα ανετα προσεχεις οτι το PC Power & Cooling αν και ειναι το πιο ακριβο βγαζει τα λιγοτερα Α στην 12αρα, "μολις" 64 A. Εγω δεν θα το επελεγα. Εμειναν τα 2 Silverstone. Γνωριζοντας οτι εχεις υδροψυξη θα ελεγα να παρεις το Silverstone Olympia SST-OP850. Γνωστος μου πηρε το 1000αρι και δεν την παλεψε με το φουρφουρι που εχει μεσα και μονταρε το τροφοδοτικο.

Φυσικα πρωτα θα πρεπει να επιλεξεις εσυ αν θα πας σε modular ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.