Jump to content



Προβλήματα με το PC


morius

Recommended Posts

Λοιπόν...κι άλλα προβλήματα...

Έχω το PC της υπογραφής μου...το έχω πάρει τα χριστούγεννα...πριν από μια εβδομάδα του έκανα format γιατί έκανε όλο μ@λ@κίες...

Το φορμάτ έκανε 25 λεπτα (Όλα μαζί με windows)

’ρχισα και εγώ να περνάω προγράμματα όμως δεν πέρασα αντιvirus γιατί είχα βάλει το firewall της ΜΟΒΟ...

Προχθές με έπιασε η μανία να πάρω καμιά ταινία να δω...πάω σπίτι πάω να την περάσω στον ΗDD με DVD Decrypter και έκανε 45 λεπτά ripping... στο καπάκι κάνω συμπίεση με το DVD Shrink και κάνει Analysing σε 20 λεπτά και Encording σε 1 ώρα και 40 λεπτά εκεί τρελάθηκα...νόμιζα μήπως είχε πρόβλημα η ταίνια αλλά αυτό συνέβει με 3 ταινίες...

Πάει και αυτό και πάμε στο άλλο πρόβλημα...μόλις τελείωσε το Shrink η ταινία αυτή έκλεισα το Shrink έβαλα να ακούσω μουσική και ξάπλωσα στο κρεβάτι(μίλαγα στο τηλ) και απότομα στις 03:09 το βράδυ κάνει reboot χωρίς λόγο και αφορμή.Τώρα θα λέτε μας λέει ακριβώς την ώρα αλλά και την επόμενη μέρα έκανε το ίδιο ακριβώς την ίδια ώρα...

Τότε ψιλιάστηκα για κανά ιό...έβαλα AVG - Symantec Comporate Edition - Ad-aware και το AVG βρήκε trojan το Symantec μετά τπτ και το Ad-aware βρήκε 3 spyware. Τα έσβησα και έκανα μία επανακίνηση...μπαίνω νετ και μου βγάζει βλακίες το Symantec οτι και καλά βρήκε κάτι...το σβήνω από εκεί που ήταν το αρχείο αυτό και μετά δεν βγήκε τπτ αλλο...Εχθές το βράδυ όμως ξανα έκανε reboot στις 03:09 :mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΡΕ ΓΜΤ.................

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από agentsmith [Σήμερα, στις 17:13]

disk defrag.εχεισ κανει ποτε?ελεγχο για σφαλματα?:hmm:

Τι εννοείς; όχι δεν νομίζω να έχω κάνει τπτ τέτοιο...μόνο Ανασυγκρότηση του κάνω:p :p :p

Για πες μου τι πρόγραμμα να βάλω για να το κάνω αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Αστάθειες, κολλήματα κτλ συνήθως οφείλονται σε υψηλές θερμοκρασίες cpu, σε προβληματικές μνήμες ή σε τροφοδοτικό. Κοίτα temps στο bios, έλεγξε μνήμες με memtest (στα tools του thelab) και αν έχεις εύκαιρο κανά 2ο τροφοδοτικό δοκίμασέ (μπορεί το υπάρχον να μην τα σηκώνει κατά διαστήματα). Οι χρόνοι ripping/encoding δεν είναι κ τπτ παράλογο! Προσωπικά μου παίρνει από 15 (παλιές/ασπρόμαυρες)-50 λεπτά (καινούργιες με super,duper εφέ) ενώ το βαρύ encoding πάνω από 1 ώρα γιαυτό συνήθως αφαιρώ μενού, extras και περιττούς υπότιτλους και γλώσσες....γλυτώνω έτσι πολύ χρόνο αφού η ταινία δε υφίσταται μεγάλη συμπίεση. Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό,μνήμη, memtest και πες μας!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 21:03]

Αστάθειες, κολλήματα κτλ συνήθως οφείλονται σε υψηλές θερμοκρασίες cpu, σε προβληματικές μνήμες ή σε τροφοδοτικό. Κοίτα temps στο bios, έλεγξε μνήμες με memtest (στα tools του thelab) και αν έχεις εύκαιρο κανά 2ο τροφοδοτικό δοκίμασέ (μπορεί το υπάρχον να μην τα σηκώνει κατά διαστήματα). Οι χρόνοι ripping/encoding δεν είναι κ τπτ παράλογο! Προσωπικά μου παίρνει από 15 (παλιές/ασπρόμαυρες)-50 λεπτά (καινούργιες με super,duper εφέ) ενώ το βαρύ encoding πάνω από 1 ώρα γιαυτό συνήθως αφαιρώ μενού, extras και περιττούς υπότιτλους και γλώσσες....γλυτώνω έτσι πολύ χρόνο αφού η ταινία δε υφίσταται μεγάλη συμπίεση. Δοκίμασε άλλο τροφοδοτικό,μνήμη, memtest και πες μας!

Wait λίγο....

Όλα αυτά εμφανήστηκαν πριν από περίπου 15 μέρες...τι εννοείς ότι μπορείς να γίνετε να χάλασε τπτ? Όσο για τις ταινίες είσαι παράλογος...εμένα πριν το φορμάτ μου έκανε 29 λεπτα...ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ...δεν παίζει ρόλο αυτό...εσύ φίλε τι PC έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι παράλογο! Δοκίμασε να κόψεις/ράψεις μια ταινία χωρίς πολύ συμπίεση έτσι για δοκιμή! Τα ακατάσχετα Reboot έχουν σχέση με το hardware! Δοκίμασε άλλο dim-άκι και άλλο psu! Kαι σε μένα σβήνει καμμιά φορά καθώς είναι του κιλού...

Macron 350 για:

3200+/alb k8sli/2x512 kingston valueram/6600gt/1x36,4 raptor/1x250 seagate sata 2/

Όλα τα παραπάνω με πρόχειρο υπολογισμό από online watt-calculator βγάζουν πρπ 230watt αλλά όπως σου είπα μούφες τροφοδοτικά στην καλύτερη περίπτωση θα σου δώσουν την ονομαστική ισχύ (350 στη προκειμένη περίπτωση)!

Επίσης πολλές φορές έφταιγαν ελαττωματικά dim-άκια μνήμης! Κάνε search και θα δεις παρόμοιες περιπτώσεις καθώς και τη λύση τους!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kunoobidi [Σήμερα, στις 21:53]

...Δοκίμασε άλλο dim-άκι και άλλο psu! Kαι σε μένα σβήνει καμμιά φορά καθώς είναι του κιλού...

...Όλα τα παραπάνω με πρόχειρο υπολογισμό από online watt-calculator βγάζουν πρπ 230watt αλλά όπως σου είπα μούφες τροφοδοτικά στην καλύτερη περίπτωση θα σου δώσουν την ονομαστική ισχύ (350 στη προκειμένη περίπτωση)

To PSU μου δεν είναι μούφα...δλδ το αποκλείεις να είναι πρόβλημα στο SoftWare? Εγώ πιστεύω ότι αυτό φταίει...γιατι ότι πρόβλημα και να έχει το Hardware πως κάνει redoot την ίδια ώρα κάθε βράδυ...πιστεύω ότι κάποιος ιος ή κάτι άλλο το ρυθμίζει αυτό...όπως και όλα τα άλλα...δεν στέκει το Hardware να έχει κρατήσει ακριβώς ώρα για reboot????? Και την ώρα που κάνει το Reboot απλά παίζει ο Media Player τίποτα παραπάνω...:( (για να πεις ότι φωρτόθηκε)

Σκέψου το λίγο ίσως να έχω και άδικο αλλά αν το σκεφτείς με την λογική και όχι με την επιστήμη...δεν στέκει:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις πρασει σιγουρα ολα τα drivers???TO Aspi?????

Δοκιμασε να περασεις το zone alarm security suite.........AN TΠΤ ΔΕΝ ΠΑΙΞΕΙ........

Καντου και αλλο φορματ..............

περασε μονο τα βασικα και ξαναδες γιατι οι ταχυτιτες σου ειναι τραγικες.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου από Drivers έχω περάσει τα πάντα...αλλά το Aspi όχι δεν το έχω περάσει...ποτέ δεν είχα περάσει Aspi...Εσύ τι πιστεύεις οι ταχύτητες μου είναι νορμάλ????? ?????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το hardware δεν παιζει να είναι!

ΕΛΕΟΣ! Κοινή λογική θέλει...

Ούτε το τροφοδοτικό (Tagan = respect!)

Προφανώς για να κλείνει κάθε μέρα συγκεκριμένη ώρα είναι software.

Για να μην φας τα "νιάτα" σου, προτείνω format, 1ο backup με Acronis True Image Server σε "άδεια" Windows για αρχείο, πέρασμα όλων των προγραμμάτων που θες και τέλος 2ο backup το οποίο ενημερώνεις κατα τακτά διαστήματα. Λογικά δεν θα σε ξαναπασχολήσουν παρόμοια προβλήματα..

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και ο Kunoobidi,αλλαξε dim,τροφοδοτικο.Τσεκαρε αν σου δουλευουν αυτα.Δεν ειναι αναγκη να αγορασεις αλλα.Δανεισου.Τρξε κανα διαγνωστικο προγραμμα,pc-check,memtest,μετα κανα 3dmark 01-03,spi,cpu burn-in..και βλεπεις.Τωρα να μαντεψουμε ακριβως δυσκολο.Κοιτα επισης και θερμοκρασιες και με αλλα προγραμματα οχι μονο το speedfan..

Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις πειραξει τπτ απο τα Wake up Events ....και κανει ρεσταρτ τοτε?Λεω μηπως εχει καμια τετοια ρυθμιση η ASUS...

Γιατι ακριβως στις 03.09 λιγο περιεργο μου φαινεται...:getlost:

Η μηπως ειχες βαλλει κανενα προγραμματακι οπως το PowerOff,ή κανενα απο αυτα της ΜΟΒΟ και κανει αυτην την δουλεια?

Αν ηταν spyware ή καμια τετοια μλκ δεν θα το εκανε συνεχεια?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες, γιατι το "καίτε"?

1ον: ο ίδιος ο morius που έχει το πρόβλημα έχει να κάνει post 10 μέρες!

2ον: γιατί να κάτσει να ψάξει όλα αυτά, αν μπορεί να αποκλείσει εξ' αρχής το hardware με το να κάνει format και να δει αν παραμένει το πρόβλημα? Μπορεί και να το έκανε, αλλά δεν έχει πει κάτι τέτοιο μέχρις στιγμής. Ας κάνει ένα γαμ#$@νο post να μας πει!

3ον: αν μετά το format τα προβλήματα παραμένουν, το restart γίνεται την ίδια ώρα? Αν ναι, τότε η κατάσταση ξεφεύγει από τα πλαίσια το thelab και καλύτερα να πάρει το κουτί και να το πάει στο Χριστόδουλο να το διαβάσει για εξορκισμό!

:bye:

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν παραμένει το πρόβλημα την ίδια πάντα ώρα τότε το πιό λογικό δεν είναι να ψάξεις στο bios αν έχει κάτι αλλάξει?

Ακόμα, πόσο πιθανό είναι να έχει ο ίδιος κάνει χοντρή μ@$#κία (με την έννοια της κοτσάνας, ε) και μετά να το κατάλαβε, να το διόρθωσε και τώρα απλά να "ντρέπεται" να το πει?

:tomato:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από Aldrahn [03-05-2006 13:13]

Ρε παίδες, γιατι το "καίτε"?

1ον: ο ίδιος ο morius που έχει το πρόβλημα έχει να κάνει post 10 μέρες!

2ον: γιατί να κάτσει να ψάξει όλα αυτά, αν μπορεί να αποκλείσει εξ' αρχής το hardware με το να κάνει format και να δει αν παραμένει το πρόβλημα? Μπορεί και να το έκανε, αλλά δεν έχει πει κάτι τέτοιο μέχρις στιγμής. Ας κάνει ένα γαμ#$@νο post να μας πει!

3ον: αν μετά το format τα προβλήματα παραμένουν, το restart γίνεται την ίδια ώρα? Αν ναι, τότε η κατάσταση ξεφεύγει από τα πλαίσια το thelab και καλύτερα να πάρει το κουτί και να το πάει στο Χριστόδουλο να το διαβάσει για εξορκισμό!

:bye:

Πάντως πέρα από την πλάκα, αν παραμένει το πρόβλημα την ίδια πάντα ώρα τότε το πιό λογικό δεν είναι να ψάξεις στο bios αν έχει κάτι αλλάξει?

Ακόμα, πόσο πιθανό είναι να έχει ο ίδιος κάνει χοντρή μ@$#κία (με την έννοια της κοτσάνας, ε) και μετά να το κατάλαβε, να το διόρθωσε και τώρα απλά να "ντρέπεται" να το πει?

:tomato:

Γεια σε όλους η απάντηση άργησε πολύ :p αλλά είχα μπλεξίματα.

Λοιπόν τελικά εκείνη η μέρα ήταν ερωική μετά από 4 απανωτά format ήρθε στα ίσα του

Και γιατί έκανα 4 φορμάτ γιατί έκανα φορμάτ-windows-drivers και μόλις έφτανα στους drivers της μητρικής έκανε μλκίες μετά από το 4ο έστρωσε...

’λλα τέτοια σκηνικά δν έχει κάνει.

Όσο για το θέμα των BIOS ναι το έχω πειράξει γιατί όταν πήρα την ΜΟΒΟ είχε corrupted BIOS και του πέρασα τους νέους drivers και όλα οκ.Δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό...?????

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.