Jump to content



Recommended Posts

Ενας φίλος μου, οποίος είναι και στο forum αλλα δεν εχει internet στο σπιτι... (darien) μου ζητησε να κανω αυτο το post:

"εχω ενα pentium M 1600 Mhz (φορητός). Μπορώ να τον κανω overclocking ;"

Επειδή το παιδί απο ότι μιλήσαμε δεν εχει ιδέα απο hardware κλπ δεν ξερω να του πω αν η το bios του laptop έχει ρυθμιση για να πειραξει το FSB. Απο την αλλη ας πουμε πως εχει... από οσο ξερω οι φορητοί υπερθερμαίνονται εύκολα, ποσο μαλλον μετα απο overclocking. Ε ;:happy:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους,

αρχικά να ευχαριστήσω τον Πάνο που μου άνοιξε thread.

Λοιπόν...

οπως είπε και ο ίδιος, πρόκειται για λαπτοπ FUJITSU SIEMENS.

Βασικά Πάνο έψαξα στο BIOS setup όπως μου είπες και δεν βρήκα κάτι σχετικό για το FSB.

Αλλά γιατί δεν κοιτάτε κι αυτό:

http://www.trikala.2ya.com/cpuz.htm

είναι η αναφορά απο το cpu-z.

Μόνο να θυμάστε πάντα ότι πρόκειται για λάπτοπ, άρα είναι λίγο "ευαίσθητος" :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Darien

Link to comment
Share on other sites

λοιπον .....

θα πας να κατεβασεις απο http://www.cpuid.com/clockgen.php το clockgen....

αφου δεις πως δουλευει...θα διαλεγεις...με προσοχη και καποια συνεση τα PLL..

Πχ εχεις διαυλο 100Μηζ οποτε καποια τα αποριπτεις εξαρχης.....(υπαρχει καποια τρελλη πιθανοτητα να δουλεψει με καποιο αποριφθεν...)

πχ τα ICS 950405 ,ICS 951412 αποριπτονται..(και αλλα βεβαια αλλα τα τελευταια που ειδα ειναι)

Οταν ειχα δοκιμασει να κανω oc το λαπτοπ μου τα ειχε ενα ενα ξεχωριστα...

οποτε δοκιμασα 2-3....εκανα get values και αν τα νουμερα ηταν αληθοφανη προχωρουσα....

Στην δικη μου περιπτωση δουλευει με το Cypress CY28346 (παρεπιπτοντως δεν δουλευει με την τελευταια εκδοση του clockgen αλλα μονο του οπως το ειχα κατεβασει παλια!Τωρα δεν διαβαζει καθολου ενδειξεις)

εδω θα βρεις πραματα για τοτε που ανακαλυπτα το λαπτοπ μου...και ειχε ακομα τον 1,5

(μικρουλης ημουνα λιγο επιθετικουλης??Μπα μαλλον ανυπομονος για να μαθω τα παντα..-πλακα εχει να διαβαζω παλια ποστς μου)

να και μια εικονιτσα με ενα 33αρη oc ....(να μαθαινουν μερικοι μερικοι ....ξερουν ποιοι ειναι:p:D)H εικονιτσα ξεχασμενη στο σκληρο.....απο σεπτεμβρη 2005:p

εδιτ->οπως βλεπεις τα agp,pci εχουν ανεβει αρκετα οποτε περα απο την εμπειρια δεν ξερω αν θα καταφερεις τιποτα με oc εχοντας το 855!

Εκτος αν με αυτη την εκδοση τα κλειδωνει

post-699-1416072566,0677_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλο και αυτο...

δοκιμασα καμμια 10αρια βρηκα ενα που δουλευε...

αλλα δεν κλειδωνει παλι τα agp/pci...

(το ξερω οτι δεν το ειπες για μενα αλλα ειπα μηπως

εβρισκα αυτο που ηθελα)

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν... ύστερα απο πολλές δοκιμές δεν κατάφερα τπτ.

στο clockgen sto PLL Control δεν μου βγάζει επιλογές για να ρυθμίσω, παρόλο που έχω ρυθμίσει το PLL Setup.

στο setFSB με το που πατάω "Get FSB" , μου βγάζει ενα:

PLL Error

SMBus Address : 1880

Byte Count : 6

PLL Data:

89 ff 7f c7 3f 00 00 00 ... κι άλλα μηδενικά.

Τι γίνεται τώρα; :confused: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RaNd

Ανοιγεις το PLL Control και απο το PLL Setup δοκιμαζεις μεχρι να δεισ τις σωστες τιμες στο PLL Control

αυτό ακριβώς κάνω αλλά δεν πιάνει για κανένα ICS . Νομίζω πιάνει για κάτι RTM μόνο.

Οπότε, να δοκιμάσω μ'αυτά ; (που δεν έχουν καμια σχέση με τον υπολογιστή μου)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.