Jump to content



Waterblock για socket 462 ?!


CyberWalker

Recommended Posts

Εδώ και καιρό ψάχνομαι για υδρόψυξη αλλά αντιμετοπίζω πρόβλημα στην τοποθέτηση του υποψήφιου προς αγορά waterblock πάνω σε Socket 462 (Socket A)

Το waterblock που σχεδιάζω να παραγγείλω είναι το almost universal crusader block του 11! Λέω almost γιατί όπως και τα περισσότερα block που κυκλοφορούν, έτσι και αυτό, δυστυχώς δεν κάνει για socket 462. Κάνω λάθος; :wassat:

Πρόσφατα βρήκα δύο υποψήφιες λύσεις : Αυτή και αυτή! (βλέπε μαύρο sleeve)

Ωστόσο ΔΕΝ ταιριάζουν στο crusader λόγο της περίεργης διάταξης των ρακορ και του πάχους του... δεν ξέρω αν με καταλαβαίνετε...

Αν συμβιβαστώ με την αγορά ενός άλλου waterblock, αυτών δηλαδή που συνοδεύουν τα παραπάνω, θα αγόραζα το OCLabs monoblock (δηλαδή αυτό στην πρώτη φώτο) που κάνει 54 ευρώ + άλλα 10 ευρώ το μαρκούτσι για την τοποθέτηση πάνω στο socket. Το θέμα όμως είναι αξίζει τον κόπο ή να ψάξω να βρω λύση για το crusader;

Μήπως έχει κανείς σας μια CNC ;! :blink::unsure::tomato:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζω πώς μπορείς να φτιάξεις ένα πλέξυ και ανάλογα το σοκετ σου να το βάζεις..

Μην σε πάρω στο λαιμό μ βέβαια..καλύτερα να περιμένεις κάποιους που να το έχουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γιατί έχω την εντύπωση ότι το πλέξι καπάκι που δίνει ο Μιχάλης κάνει για όλα τα υπάρχοντα σοκετς?

Αλλά και έτσι να μην είναι, γιατί δεν του λες που θες να το βάλεις να σου φτιάξει το πλέξι έτσι ώστε να ταιριάζει?

Link to comment
Share on other sites

Εκτός αν εννοείς ότι το σόκετ σου δεν έχει τρύπες γύρω γύρω...τότε ναι πάιζει πρόβλημα. Του 11 χρειάζεται τρύπες γύρω γύρω...

Βασικά θα έπρεπε να το διευκρινήσεις στο αρχικό σου ποστ ότι δεν έχεις τρύπες γύρω απο το σόκετ αν είναι όντως αυτή η περίπτωση...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σορρυ, έπρεπε να το διευκρινήσω. Δεν έχει τρύπες! Αν είχε τρύπες, τώρα θα ήμουν τρισευτυχισμένος! :jump: Του Μιχάλη του έστειλα αρχικά email αλλά δυστυχώς ο mail daemon με απογοήτευσε! Με το που έφτιαξα το παρόν thread αμέσως του έστειλα pm το URL να ρίξει μια ματιά...

Edit : Σας ευχαριστώ για την αμεσότητα των απαντήσεων σας! :daisy:

Link to comment
Share on other sites

Το μπλοκ κανε για σοκετ Α αλλα αν δεν υπαρχουν τρυπες γυρω απο το σοκετ τοτε τα πραγματα δυσκολευουν Το μπλοκ μπορει να τοποθετηθει αλλα θα χρειαστει να γινει εξτρα μηχανισμος συγκρατησης πραγμα αρκετα δυσκολο στην παρουσα φαση

Αν εχεις χρονο και και δυνατοτητα κατασκευης μπορω να σου δειξω πως Εναλακτικα το OCLabs monoblock ειναι καλη επιλογη

Αρχική απάντηση από CyberWalker

Μήπως έχει κανείς σας μια CNC ;! :blink::unsure::tomato:

Τι θα την κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

Τι θα την κανεις?

Μεταξύ σοβαρού και αστείου ήταν η προτροπή! Για να φτιάξω ένα μηχανισμό συγκράτησης όπως του OCLabs monoblock που να δέχεται! όμως το crusader (και φυσικά χωρίς να κάνει κύκλους!) :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να πάρεις το Silverprop Cyclone Evolution VE με 50Ε και έχει και τα κλιπ για το socket 462.’σε που έχει και τις τρύπες για να βάλεις και εχτρα πλάκα αν θέλεις αργότερα να βάλεις πελτιε.Βέβαια, να σημειώσω, ότι η πλάκα δεν δίνεται.Μόνο στο Evolution SXT δίνεται η πλάκα αλλά ανεβαίνει πολύ η τιμή του και δεν έχει κλιπ για socket 462....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Αρχική απάντηση από unseen [04-05-2006 09:11]

χμμ νομιζω πρεπει να εχει περισεψει καποιος τετοιος μηχανισμος στο μαγαζι..

http://www.alphacool.de/xt/product_info.php/products_id/566/cPath/5_18_24/mounting-devices/wak-hal-alphacool-halter-3-nasen-xp-nexx.html

Τελικά, μετά από αρκετό ψάξιμο και πολύ υπομονή κατέληξα σε ένα αυτοσχέδιο phase change ενός φίλου ψυκτικού. Του περιέγραψα τι και πως και μου το έστησε. Σε λίγες μέρες το παραλαμβάνω. :)

Το μόνο που χρειάζομαι τώρα πια για να ξεκινήσω τις δοκιμές / ρυθμίσεις / μετατροπές είναι ένα τέτοιο 'Π' (για το μοντάρισμα του die πάνω στο socket 462)

Υπάρχει ακόμα; :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μου είπε ο Χρήστος (unseen) ότι μου έστειλε ένα με αντικαταβολή! Πάνε τώρα τρεις εβδομάδες αλλά ακόμα το περιμένω! Τι γίνεται...;;;!!! :(

Έστειλα και μηνύματα αλλά τίποτα...

Χρήστο αν δεις αυτό το μήνυμα please contact!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Και σκέψου ότι μόλις ξαναμπήκα στο thread για να σε ρωτήσω τι απέγινε τελικά! Δε σου κρύβω ότι κι εγώ έχω αγανακτήσει! (έχω το phase-change παροπλισμένο δύο μήνες τώρα!)

Χρήστο, σε παρακαλώ θερμά, στείλε το με κάποιο courier να το παραλάβω στα σίγουρα αυτή τη φορά! Εδώ μπήκα στη διαδικασία να φτιάξω μόνος μου ένα στα μέτρα που το θέλω από την αρχή...

Για να σου θυμίσω τα στοιχεία μου και πάλι σου στέλνω pm.

ΥΓ : Δεν μπορώ να καταλάβω πάντως τι συνέβη! Εδώ μέχρι και στα ταχυδρομεία πήγα και το έψαχνα και μου έλεγαν ότι δεν υπήρχε τέτοιο δέμα. Ούτε και στα γράμματα, ούτε στα συστημένα! Και γενικά λαμβάνω συχνά αλληλογραφία και δέματα από τα απίστευτα μέρη του κόσμου και ποτέ δεν είχα πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.