Jump to content



προβλημα με καρτα???


amartolos

Recommended Posts

παιδες help,εχω μια msi 6800gt πανω σε μια asus p4p800 dlx,την καρτα την εχω κανενα χρονο(την συγκεκριμενη) δεν ειχα ποτε προβλημα με παιχνιδια(fear /far cry/call of duty 2 ktl),αλλα προχθες μου πεταξε πρασινη οθονη ενω επαιζα το legend υστερα απο μιση ωρα παιχνιδιου,εκανα restart ξαναφορτωσα το παιχνιδι και μετα παλι απο μιση /1 ωρα τα ιδια,δεν εδωσα πολυ σημασια νομιζοντας οτι μπορει να ειναι καποιο bug,δυστηχως το ιδιο εγινε δοκιμαζοντας αργοτερα το condemned αλλα και το noone lives forever...τι μπορει να φταιει..

????

post-91-1416072576,7147_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι..αυτό είναι κάρτα..

Αυτό που πρέπει να κάνεις πριν την πάς για RMA..είναι το τυφλό flashing στην περιπτωση που δεν έχεις κάποια καρτούλα PCI..

Πάς εδώ www.mvktech.net κατεβάζεις το nvflasher... κατεβάζεις και το bios που αντιστοιχεί στην κάρτα σου...και δοκιμάζεις να την φλασάρεις..

’μα πάλι τα ίδια...τοτε.. RMA tha bitch

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

παιδες help,εχω μια msi 6800gt πανω σε μια asus p4p800 dlx,την καρτα την εχω κανενα χρονο(την συγκεκριμενη) δεν ειχα ποτε προβλημα με παιχνιδια(fear /far cry/call of duty 2 ktl),αλλα προχθες μου πεταξε πρασινη οθονη ενω επαιζα το legend υστερα απο μιση ωρα παιχνιδιου,εκανα restart ξαναφορτωσα το παιχνιδι και μετα παλι απο μιση /1 ωρα τα ιδια,δεν εδωσα πολυ σημασια νομιζοντας οτι μπορει να ειναι καποιο bug,δυστηχως το ιδιο εγινε δοκιμαζοντας αργοτερα το condemned αλλα και το noone lives forever...τι μπορει να φταιει..

????

Είχα παρόμοιο πρόβλημα με μια 6800gt και δεν γινότανε τίποτα ούτε με Bios

Λύση δόθηκε με rma.(leadtek said: ελατοματικη κάρτα

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασια εχει idle 72 με ανοιχτο κουτι.με το φαν της να δουλευει στο max ,εδω μαλλον δεν μας τα λεει καλα γιατι απο οτι θυμαμαι απο την προηγουμενη(παλι μσι 68οοgt)που ειχα ειχε 62 idle ,πως μπορω να δω ποσο πιανει κατα την διαρκεια ενος game??κανενα προγραμμα καταγραφης??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 01:34]

72 idle?..με έπνιξες...

Μου φαίνεται ότι ίσως να πήγε απο θερμοκρασία...72idle = 100+ load

Το rev το λέει πάνω η κάρτα σου..τώρα που ακριβώς μη με ρωτάς...

ναι οκ το βρηκα.....

η καρτα δεν πηγε(τουλαχιστον για την ωρα) μετα απο restart δουλευει κανονικα,

Link to comment
Share on other sites

βαλτης καμια zalman vf900 γιατι δεν σε βλεπω καθολου καλα ! H δικια μου 6800gt τα ιδια εκανε οταν δεν της καθισε καλα ο silencer, για μια περιοδο εβλεπα 106 βαθμους σε LOAD !!! τωρα απο temps ειμαι κομπλε, 55c max 46 idle σε 380/1080, η ζημια ομως εχει γινει ηδη :( , δεν αντεχει στα ρολογια που αντεχε παλιοτερα + καποιος πυκνωτης της μαμηθηκε με αποτελεσμα να ακουω σε ακαθοριστα χρονικα διαστηματα ενα εκνευριστικο ουρλιαχτο :mad:

Για να δεις ποσο ανεβαζει σε load real time δοκιμασε να τρεξεις τα παιχνιδια σε windowed mode ή να αφησεις κανα μισα ωρο αυτο το βαρυτατο demo να την ψηνει :p

http://www.daionet.gr.jp/~masa/rthdribl/

Link to comment
Share on other sites

καλα ασε το PES, αν μιλας για cs 1.6 φυσικα 8 χρονων μηχανη εχει :p αν μιλας για cs source ΟΧΙ, ειναι αρκετα sensitive σε ρολογια και temps, ελαχιστα πραγματα παντως μπορουν να ανεβασουν τις θερμοκρασιες της καρτας σου οσο το HDR demo, αναμενουμε load temps :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos [Σήμερα, στις 00:37]

εχω την ψυκτρα απο την προηγουμενη gt που την κρατουσε στους 55-62 να την δοκιμασω?χανω την εγγυηση αν βγαλω την original??

εννοειται

Link to comment
Share on other sites

Bsk...

Δεν έχω καταλάβει ακόμα το "εννοείται" που πάει..

Στο " να την δοκιμασω?" ή στο "χανω την εγγυηση αν βγαλω την original??"

Μπερδεψοδουλειά...

Βάλε αυτή που είχες καλύτερες temps...άμα χρειαστεί RMA...βάζεις την original και την πάς πίσω..κ ούτε γάτα ούτε ζημιά

Link to comment
Share on other sites

ετρεξα το demo κοιτωντας την θερμοκρασια..,,,ε δεν χρειαζεται να εισαι και μαγος για να καταλαβεις τι εγινε,,,,η θερμοκρασια ανεβηκε απο τους 72 στους 104 μεσα σε 10 λεπτα και η γνωστη πρασινη οθονη εκανε την εμφανιση της ..αρα τι κανουμε rma???

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από amartolos

ετρεξα το demo κοιτωντας την θερμοκρασια..,,,ε δεν χρειαζεται να εισαι και μαγος για να καταλαβεις τι εγινε,,,,η θερμοκρασια ανεβηκε απο τους 72 στους 104 μεσα σε 10 λεπτα και η γνωστη πρασινη οθονη εκανε την εμφανιση της ..αρα τι κανουμε rma???

βεβαια rma και μην τους πεις οτι αλλαξες ψυκτρα, κανε την παπια. παρομοιο προβλημα ειχα και εγω με μια 6600gt μονο που εμενα απο την στιγμη που εβγαλε πρασινη οθονη μετα δεν ξαναλειτουργησε...ειχε καει :D την εστειλα για rma και μου ειπαν οτι προσπαθησα να την υπερχρονησω και οτι γι'αυτο καηκε...εγω ομως ουτε που την ειχα πειραξει. Ευτυχως τελικα μου την αλλαξαν

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ

εβγαλα την gt και τοποθετησα μια 4200,και συνδεσα το fan της καρτας με το καλωδια vga cable toy tagan ....αποτελεσμα?? τρελαθηκε το asus brobe

λεγοντας πως η γραμμη +3.3 επεσε στα 2.6 ακομη και σε idle, εβγαλα την 4200 ξαναεβαλα την gt αλλα δεν την συνδεσα στο vga cable του tagan (μπλε βυσμα) αλλα σε ενα απο τα υπολοιπα που δινουνε ρευμα σε σκληρο/dvd roms κτλ...αποτελεσμα??

η καρτα συνηλθε...idle 55 full load 72 με low seed fan και 65 με το fan στο μαξ

και η γραμμη 3.3 στα 3.296 σταθερα..

τελικα το τροφοδοτικο εχει προβλημα???(καλωδιο vga??)))??

ποσα χρονια εγγυηση εχει ενα tagan???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.