Jump to content



bench για τις νεες nvidia


skilimavro

Recommended Posts

Ψαχνω απεγνωσμενα εδω και λιγο καιρο να βρω καποιο bench η συγκριτικο - ολοκληρωμενο - για τη νεα γενια NVIDIA σειρα 7600 και 7900 σε σχεση με την 7800 η 6800 και 6600 αλλα δεν μπορω να βρω.

(και εξηγουμε... συνηθως αφορουν καποιο συγκεκριμενο παιχνιδι και μια καρτα απο αυτες που αναφερω παραπανω με "ανταγωνιστες" καρτες που δεν ειναι ενδεικτικες, και οχι τις καινουργιες για να δουμε αν αξιζουν οι διαφορες μεταξυ τους)

Μπορει καποιος να βοηθησει με λινκ η δικα του bench;

ο λογος ειναι οτι σκεφτομαι αν ειναι καλη ιδεα να αγορασω τωρα κατι η να περιμενω δεδομενοθ οτι δεν εχω τρομερες απαιτησεις απο παιχνιδια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond

Εγω τεσταρα την 7800GT που ειχα με την 7900GT.

Ελπιζω να βοηθησα.

bench2xx.jpg

Mπραβο φιλε μου πολυ κατατοπιστικος πινακας:T:

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο συγριτικό Vagabond :T:

Αρχική απάντηση από skilimavro

ο λογος ειναι οτι σκεφτομαι αν ειναι καλη ιδεα να αγορασω τωρα κατι η να περιμενω δεδομενοθ οτι δεν εχω τρομερες απαιτησεις απο παιχνιδια

δε σε πολυκαταλαβαίνω, μια 7600GT πρέπει να σου είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

Τρεχω το τεστ τωρα με τους νεους Drivers 84.56 στο αλλο μηχανημα και του αλλαζω καρτες.

Δυστυχως δεν εχω ΑΤΙ να βαλω κοντρα αλλα σε καμια ωρα θα εχω 6600GT OC , 6800 GS OC , 7800GT / OC , 7900GT / OC.

Θα εβαζα και την 6600gt , 6800gs με στοκ settings αλλα θα παρει πολυ ωρα οποτε βαζω μονο την σειρα 7 σε στοκ και σε OC.

Link to comment
Share on other sites

@HellasVagabond

Ε Π Ι Τ Ε Λ Ο Υ Σ βρηκα αυτο που ηθελα, ευχαριστω !

@Sol

Εκει ειναι η αρχικη μου σκεψη, αλλα... αν η διαφορα ειναι αξιολογη και το κοστος σχετικα μικρο (ταξης 50, κοιταω και κατι αλλο)

Το προβλημα του κοστους βλεπεις δεν ειναι μονο στην καρτα, αλλα στο τροφοδοτικο καθως τωρα εχω ενα ταπεινο chieftec 420w (πλαισιο), οποτε μια 7900 που λοξοκοιτω η ακομα και μια 7600 δεν φαινεται τοσο φτηνη καθως σιγουρα θα χρειαστω επιπλεον watt (τωρα εχω μια xfx 6600gt, χωρις εννοιες εξτρα τροφοδοσιας).

Απο αποψη καταναλωσης εχει κανεις καμια ενδειξη ;

Link to comment
Share on other sites

εννοείς οτι σοβαροκοιτάς την 7600 αλλα λιγουρεύεσαι την 7900 σαν ακριβότερη, καλύτερη ;) Δεν έχουν μόνο 50 ευρώ διαφορά, δυστυχώς.

Στο θέμα κατανάλωσης, συγριτικά με την 6600GT που ήδη έχεις, δε νομίζω να αντιμετωπίσει πρόβλημα το chieftec σου, ούτε η 7600 θέλει εξωτερική τροφοδοσία, δεν έχει μεγάλες διαφορές στα watt από την 6600GT. μολις βρω κάτι να δεις θα το βάλω

edit: http://sg.vr-zone.com/?i=3335&s=8

6600GT - 7600GT, 3 watt διαφορά, τίποτα ;)

η 7900GT έχει 41watt διαφορά

@Vagabond ωραίο το συγκριτικό!!!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα εχω 2 PC στο σπιτι.

Στο κεντρικο PC εχω την 7900GT ( μου εμεινε ακομα η 7800GT που εχω πουλησει αλλα δεν εχει ερθει να παρει το παιδι. ) και στο δευτερο εχω μια 6800GS ( Και παλι μου εμεινε η 6600GT που ειχα σε αυτο ).

Πολυ υπομονη αλλα ειμαι καρτακιας τι να κανουμε.

Η 7900GT σημειωτεον οτι παιρνει και αλλο OC με καλυτερη ψυκτρα οποτε υπολογιστε και αλλη διαφορα στα νουμερα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από HellasVagabond [Χθες, στις 02:37]

Η 7900GT σημειωτεον οτι παιρνει και αλλο OC με καλυτερη ψυκτρα οποτε υπολογιστε και αλλη διαφορα στα νουμερα.

Sol στην περιπτωση στην περιπτωση αυτη για ποσα επιπλεον watt μιλαμε ; :p

Link to comment
Share on other sites

καλα την ψιλιαστικα ! λιγο η καρτα... λιγο το OC- της καρτας, του επεξεργαστη, τησ μνημης κουτουλου- λιγο οι 4 δισκοι, λιγο τα 2 DVD να το καινουργιο τροφοτικο :mad:

Καλα ελεγα να παρω το 600αρι tagan ... καταρααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.