Jump to content



Crucial Ballistix+ DFI SLI-d timings


nick_p

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από nick_p [Σήμερα, στις 14:42]

τι μνημακια εχεις και τα παιζεις εκει? αν ειναι 2*1024 τοτε καλο σε βρισκω!

(

transecnd uccc 2X1GB του κιλού ειναι :D (και λενε οτι οι uccc δεν πανε με σφιχτα timings :) ) γιαυτό και παραξενευτικα, περίμενα περισσοtερα από τις Ballistix

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zyx

το οτι ειναι στα 620 δεν λεει κατι. και πως να μην ειναι χαμηλα δες ποσο unbuffed εχεις ειναι πολυ χαμηλω, ειναι πολυ χαλαρες οι μνημες 2872 εχεις

Τόσο περίπου βγάζουν οι δικές μου ballistix στα 270 με σφιχτότερα timings.

Nick_p, τσέκαρε το screenshot, στα ίδια περίπου GHz ο επεξεργαστής, στα 280 οι ballistix, τα ίδια σχεδόν νούμερα,

ballistix5wf.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτα τα καταφερα με πολυ ευκολια με τις μνημες.....απο εκει και περα δεν εχω δοκιμασει τιποτα για να σφιξω χρονους για να ανεβει η ταχυτητα μεταδοσης.....καθε γνωμη ειναι ευπροσδεκτη για δικη μου δοκιμη..... προτεινετε timings να δοκιμασω.........

μεχρι στιγμης ξερω πως οι μνημες εχουν τα 243fsb 1\1 με 2.8v και 2-2-2-5

καθως επισης εχω τα 320fsb 1\1 με 2.8v και 3-4-4-8

οι ακριβεις χρονισμοι για τα 640 ειναι οι εξης μεσα απο bios:

enable-3-4-8-4-7-16-2-3-2-3-3072-enable-enable-increase-0-level7-level1-10-fast-7,5-16-enable-16x-7x-enable

ολα αυτα με dfi sli-d με το 406 new official bios(μονο αυτο μου πηγαινε τοσο ψηλα!!!)

εσεις με ποιο bios ειστε??

για προτεινετε σφιξιματα???

οι ballistix οι δικες σου ROOTX με τι χρονισμους ακριβως εχεις φτασει τα 280??? απο bandwith τι λεει το memtest σου???με ποιο bios???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ενδεχεται οι μνημες σου να μην ειναι στα 300 αλλα στα 270...

Προσεχε οταν παιζεις με μονους διαιρετες...

(για να δεις τι κανουν οι μνημες βαλε 8 πολλαπλασιαστη...200divider (μνημες) και ξανακανε μεμτεστ στα 2400...(8 χ 300) ....αν οι μνημες ανοιγουν στα 300 ...

Link to comment
Share on other sites

what??? Για να το ξανατσεκαρουμε αυτο.....

να μην ειναι στα 300??? αφου και μεσα στα windows τοσο μου τις δειχνει...

βασικα το περιεργο στην ολη υποθεση ειναι πως η dfi μονο με το καινουργιο official bios μου τρεχουν ετσι τα μνημονια.....για να μην σου πω πως εχω 3 leds καρφωτα με αλλα bios....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG [Σήμερα, στις 15:47]

απο που το τσεκαρεις??

Δες και με το A64Info..

το προγραμματακι ειναι απλα απεριγραπτο!!!!! ωραιος ο NTG...

θα τα δοκιμασω και θα ποσταρω ξανα ! τωρα δεν προλαβαινω ισως το βραδακι....

Link to comment
Share on other sites

παμε σε μερικα καινουργια tests......στα οποια μεσα απο το biow εχω απενεργοποιησει το ODD divisor το οποιο απο οτι καταλαβα μου εριχνε το bandwith!

1) με τις μνημες στα 3-3-3-3 με 3volt και 280 fsb(ddr560)

3-3-3-3280MediumMedium.jpg

2) με τις μνημες στα 3-3-3-0 με 3 volt και 283 fsb (ddr566)

3-3-3-0283MediumMedium.jpg

3) τελευταιο και πιο δυνατο τοσο στο bandwith του memtest(3039mb/s) οσο και στο santra.....με 3-3-3-8 και 3volt στα 285fsb (ddr570)

3-3-3-8285bestMediumMedium.jpg

με 3-4-4-8 δεν δοκιμασα !

ειχατε δικιο για το χαμηλο μεμτεστ και santra εφταιγε το ODD DIVISOR που το ειχα enable....

οσο για το ρευμα μην σας φανει πολυ......διοτι με 2.75 ειχα μπλε οθονες στα windows το ριθμιζω απο bios 2.8 και απο μετρησεις μου το δειχνει 2.88 το οποιο ηταν αρκετο για να εχω σταθερα windows ομως οχι αρκετο για να ανεβω πανω απο 540mhz τα οποια να αφηνουν το cpu να βγαλει pi....ετσι λοιπον περασα σε 2,9 που στην ουσια ειναι 2,96 και κατεληξα στα 3v τα οποια στην ουσια ειναι 3,5v ...

τις μνημες φυσαγαν 2 8αρια γιατι πραγματικα καιγανε.....

αυτα.............τα ολιγα.....!!!:D

θα δω ποτε εχω χρονο να ανεβασω κανα screenshot με κανα καλο pi γιατι το 32 που εδινε ηταν λιγο.......ο cpu ζηταγε κιαλλο......:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

μαχ async και read preamble δεν πανε πιο κατω...??

Δεν ξερω αμα φταινε τα vista (vista δεν εχεις?) ..αλλα στα 283 με 7455?

Tccd ειναι?

VISTA???????? :p οχι απλα SP2 XP Pro ειναι....;)

αν ηταν Tccd καλα θα ηταν........ micron ειναι!!!

οσο για το max async και το read preamble δεν ξερω γιατι αυτες τις τιμες πηραν απο την μανα τους οι μνημες και σε αυτες εμεινα....

Link to comment
Share on other sites

και ενα στα 277 με λιγο καλυτερο pi;)

kalopiiiii.jpg

edit: δεν ξερω γιατι το βγαζει ετσι μικρο......:( προσπαθησα τοσες φορες....

anyway οι τιμες ειναι: pi:29s

μνημες :ddr554 3-3-3-8

santra : 7262mb/s-7218mb/s

edit 2: διορθωθηκε.........

Link to comment
Share on other sites

εχεις μια μανια να μην αναφερεις που ειναι ο επεξεργαστης ή μου φαινεται?:hehe:

(υπο κανονικες συνθηκες θα φαινοταν...δεν νομιζω να πατησες κανενα "resize" εκει που εκανες upload)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

εχεις μια μανια να μην αναφερεις που ειναι ο επεξεργαστης ή μου φαινεται?:hehe:

(υπο κανονικες συνθηκες θα φαινοταν...δεν νομιζω να πατησες κανενα "resize" εκει που εκανες upload)

γιατι ρε NTG μου την λες ετσι???:p αφου στις photo φαινεται και το προγραμματακι που μου προτεινες και τα δειχνει ολα......

οσο για την τελευταια photo ειναι κουλο!!!!!!δοκιμασα και στο imagesack και στο photobucket και μου κανει το ιδιο πραγμα......!!!τι να πω?:blink: θα το ξαναδοκιμασω να το κανω edit...

edit:καταφερα και το διορθωσα.......επρεπε να το ξαναστειλω στην ζωγραφικη και να το ξανα κανω save απο την αρχη σαν .jpg.............:eek::confused::getlost: ασχολιαστο παρακαλω:p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.