Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Και εμένα δεν το έχει το OpenCL στο GPU-Z.

Απεγκατέστησα τους προηγούμενους με τον γνωστό τρόπο,και μετά σε safe mode έπεσε driver sweeper,καθώς και σβήσιμο των αρχείων που λες εδώ.

Απλά κάποια από αυτά που βρίσκονταν σε διαδρομές όπως C:\Windows\System32\DriverStore\FileRepository δεν με άφηνε να τα σβήσω με τίποτα.Τα περισσότερα όμως που ήταν σε φακέλους "SysWOW64" και "System32" τα έσβησα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, στα dirt2, pes2010, metro 2033, cod4, nfs shift και BFBC 2 δεν ειχα καπιο προβλημα....τωρα αν εχω λιγα fps παραπανω δεν μπορω να το πω με σιγουρια.......Σαν μετρο συγκρισης εχω μονο το benchmark του resident evil 5 που απο 116,6 fps ανεβηκε στα 119 fps σε 1680χ1050 DX10 χωρις anti-!!!!!!!

Atiman υπαρχει περιπτωση στο metro 2033 να δουμε καπιο hotfix? και μιλαω για τις επιλογες του παιχνιδιου που εχει στο DX11 ΓΙΑ tesselation κ.α. που αν τα ενεργοποιησω η καρτα με ολα τα αλλα τερμα δεν την παλευει......(χωρις αυτες τις επιλογες ομως παιζει μια χαρα)!!!!

Link to comment
Share on other sites

@ioanis, Απιστευτο αυτο που βλεπω, λες και ειναι φωτογραφια. Περιεργη τετοια ακριβεια στο σκορ.

@Eegw, δεν νομιζω οτι ειναι θεμα hotfix, η καρτα σου ισως δεν μπορει να σου δωσει αυτα που ζητας.

MasterCommander, PasxosC , μηπως και των δυο οι καρτες ειναι ASUS? Μηπως υπαρχει καποιο θεμα που δεν το γνωριζω σ αυτες αν ειναι ετσι. Κανατε και οι δυο με τον ιδιο τροπο απεγκατασταση?

MasterCommander , τα αρχεια που δεν σ αφηνει προσπαθησε απο safe mode.

Κατεβαστε το OpenGL Extension Viewer 3.20, να δουμε ποσα OGL extensions φαινονται στο καθε συστημα.. γιατι κατι μου λεει οτι δεν παιζει το OGL σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παραπονιεμαι μια χαρα την παλευει η καρτουλα.......:secret:

Οσο για το Open CL μια απο τα ιδια ουτε σε μενα το εχει τικαρισμενο....

Οσο για τα open GL extencions μεσα απο το everest καποια εχει τικαρισμενα και καποια οχι......

το open GL 3.2 το υποστηριζει κανονικα....!!

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρω από την αρχή.

1. OpenCL ουδέποτε είχα τσεκαρισμένο. Βέβαια ο atiman είπε για OpenGL και sorry για την άγνοια αλλά δεν ξέρω αν είναι το ίδιο.

2. Κατά την εγκατάσταση, είχα ένα πρόβλημα με το Πρόγραμμα οδήγησης ήχου HDMI/DP. Δες το συνημμένο document. Ο τρόπος εγκατάστασης είναι ο σωστός:uninstall->reboot safe mode+driver sweeper-> reboot + install->reboot*2

3. Το vantage πήρε λίγο πάνω. Συνημμένη εικόνα και προηγούμενες μετρήσεις εδώ

Report.xml.2010_04_07_20.12.30.doc

post-14013-1416074391,1136_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

MasterCommander, PasxosC , μηπως και των δυο οι καρτες ειναι ASUS? Μηπως υπαρχει καποιο θεμα που δεν το γνωριζω σ αυτες αν ειναι ετσι. Κανατε και οι δυο με τον ιδιο τροπο απεγκατασταση?

MasterCommander , τα αρχεια που δεν σ αφηνει προσπαθησε απο safe mode.

Η κάρτα μου είναι sapphire αλλά της έχω περάσει asus bios:p

Το driver sweeper το έκανα σε safe mode,μετά restart και ξανά σε safe mode για να σβήσω τα υπόλοιπα χειροκίνητα.

Θα το ψάξω μόνος μου το γιατί δεν με άφηνε να τα σβήσω μην σε κουράζω με τις διαδικασίες των windows,απλά το ανέφερα μήπως φταίει αυτό για το openCl.

104bopengl.th.png

Έγινε επεξεργασία από MasterCommander
Link to comment
Share on other sites

Παντως στο gpu-z ουτε εμενα ειναι το OpenCL τικαρισμενο...Βασικα ουδεποτε ηταν με οποιο driver και αν ειχα..Τωρα εχω τον 10.3 official και δεν παιζει να υπαρχει λαθος απεγκαταστασεις γιατι εκανα Format και η εγκατασταση εγινε σε καθαρο συστημα...

Link to comment
Share on other sites

whats the name of your opencl device ? "ATI Cypress" ?

because that's what GPU-Z is looking for. AMD screwed up big time here.

GPU-Z tries to correlate opencl devices to the devices it found on its own. while nvidia uses what you see in the gpu-z "Name" field, minus "NVIDIA ". ati builds their name by using the codename of the gpu (inconsistently, for example RV770 for R700. yes i know r700 exists only in marketing) and then slaps "ATI " in front of that.

in order to get dx compute on vista you need dx 11 runtimes + driver support

βρωμάει το πράμα.....:toomuchne

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.