Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Προσπάθησα να ψάξω για το "πρόβλημα" μου, αλλά πολλές οι σελίδες και το search δε βοηθάει ιδιαίτερα.

Έχω πρόβλημα (5870 vapor-x stock) με giant cursor και στους 10.2 και στους 10.3. Επίσης στους 10.3 για κάποιο λόγο δε δουλεύει το metro 2033 (και το dirt 2 κολλάει και στους 2 drivers, στο dx11 και ενίοτε και σε dx9, παίζει όμως να μη φταίνε οι drivers).

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ορισμένα στοιχεια παραπάνω για το συστημά σου Hardware-εκδοση Windows κλπ. είχες άλλη κάρτα προηγουμένως; Εκανες καθαρή εγκατάσταση των drivers?Ακολουθησες τον τρόπο που περιγράφεται στο forum στην εγκατάσταση των οδηγών;

Link to comment
Share on other sites

Δώσε ορισμένα στοιχεια παραπάνω για το συστημά σου Hardware-εκδοση Windows κλπ. είχες άλλη κάρτα προηγουμένως; Εκανες καθαρή εγκατάσταση των drivers?Ακολουθησες τον τρόπο που περιγράφεται στο forum στην εγκατάσταση των οδηγών;

Ναι αμέλησα.

Win7 32bit (DSP, home premium)

i5-750, Gigabyte P55 US3L, 4giga δεξερωτιδιάολοείναι ddr3

πριν το μηχάνημα είχε geforce 240 πάνω, όχι ΑΤΙ. Νέα κάρτα Vapor-X 5870.

όλα τα πάντα (:p) stock, περασμένοι όλοι οι drivers (και τα συναφή GFWL, dx11)

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να ψάξω για το "πρόβλημα" μου, αλλά πολλές οι σελίδες και το search δε βοηθάει ιδιαίτερα.

Έχω πρόβλημα (5870 vapor-x stock) με giant cursor και στους 10.2 και στους 10.3. Επίσης στους 10.3 για κάποιο λόγο δε δουλεύει το metro 2033 (και το dirt 2 κολλάει και στους 2 drivers, στο dx11 και ενίοτε και σε dx9, παίζει όμως να μη φταίνε οι drivers).

Καμία ιδέα;

10.4b με "σωστο" uninstall/install εχεις δοκιμασει?

Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα σε καμια 10αρια παιχνιδια που εχω στο pc μου περασμενα (ολα τα παιχνιδια βεβαια ειναι σχετικα καινουρια 2009-10) εκτος απο το metrο που σε dx11 απλα δεν... σε dx9 τρεχει νερακι. (με single 5870)

To μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στο unigine 2.0 που μου κολλαει σε ενα συγκεκριμενο σημειο και δεν εχω βρει το γιατι,(η πλακα ειναι οτι πριν κανω φορματ δουλευε μια χαρα με ολους τους drivers και τωρα μου κανει νερα) τελος παντων, δεν με ενδιαφερει κιολας εφοσον στα παιχνιδια δεν υπαρχουν προβληματα ας παει στον αγυριστο, ΤWIΜTB-Benched ειναι, οποτε... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Έκανες απεγκατάσταση ότι έχει σχέση με Nvidia?

Ναι προφανώς. To μόνο nvidia που υπάρχει στο pc είναι το physx, που το έβαλε το mass effect 2.

10.4b με "σωστο" uninstall/install εχεις δοκιμασει?

Μεχρι στιγμης δεν εχω κανενα προβλημα σε καμια 10αρια παιχνιδια που εχω στο pc μου περασμενα (ολα τα παιχνιδια βεβαια ειναι σχετικα καινουρια 2009-10) εκτος απο το metrο που σε dx11 απλα δεν... σε dx9 τρεχει νερακι. (με single 5870)

To μονο προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στο unigine 2.0 που μου κολλαει σε ενα συγκεκριμενο σημειο και δεν εχω βρει το γιατι,(η πλακα ειναι οτι πριν κανω φορματ δουλευε μια χαρα με ολους τους drivers και τωρα μου κανει νερα) τελος παντων, δεν με ενδιαφερει κιολας εφοσον στα παιχνιδια δεν υπαρχουν προβληματα ας παει στον αγυριστο, ΤWIΜTB-Benched ειναι, οποτε... :hehe:

Δεν δοκίμασα τους beta ακόμα, και να πω την αλήθεια δε πολυχρησιμοποιώ beta οδηγούς. Το unigine δουλευε μια χαρά. Το πρόβλημα υπήρχε και την πρώτη φορά που έβαλα ΑΤΙ οδηγούς. (Στο συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει ξαναμπει ΑΤΙ). Όλα αυθεντικά εντωμεταξυ και δε μπορώ να χαρώ την καρτούλα κλαψ.

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τους τελευταίους 10.4b από τον Atiman, control panel και uninstall Ati CCC στην συνέχεια χρησιμοποίησε τον Uninstaller του Atiman, restart σε safe mode και με τον driver sweeper ξεκανεις ότι έχει σχέση με Nvidia,restart μπαινεις στα Windows install CCC 10.4b install ATI SDK και το τελευταίο DIRECTX RUNTIME (feb 2010) restart και είσαι έτοιμος για νέα δοκιμή.

Έγινε επεξεργασία από PasxosC
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκίμασα τους beta ακόμα, και να πω την αλήθεια δε πολυχρησιμοποιώ beta οδηγούς. Το unigine δουλευε μια χαρά. Το πρόβλημα υπήρχε και την πρώτη φορά που έβαλα ΑΤΙ οδηγούς. (Στο συγκεκριμένο μηχάνημα δεν έχει ξαναμπει ΑΤΙ). Όλα αυθεντικά εντωμεταξυ και δε μπορώ να χαρώ την καρτούλα κλαψ.

ATI Catalyst 10.4b there is not a simple beta driver.

Δοκιμασε τους.

Ακολουθησε τις διαδικασιες απεγκαταστασης - εγκαταστασης που περιγραφω σε αρκετα σημεια και δεν θα εχεις κανενα προβλημα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ωχ! Για αυτό τόσο καιρό σέρνεται το σύστημα μου, και βγάζω τόσο χαμηλά σκορ στα benchmarks; Άντε τώρα να ανοίγω το κουτί... Κυριακάτικα... :hehe:

Δηλαδή αξίζει να κάνω την αλλαγή, θα δω μεγάλες διαφορές;

Αν αλλάξω θα εχω πρόβλημα με τους divers ή θα παίξει αμέσως;

Αποφάσισα να τις έχω έτσι επειδή είναι καλύτερα από θέμα θερμοκρασίας...

Δεν έχω δοκιμάσει όπως λες εσύ ακόμα...

Έγινε επεξεργασία από KostasNK
Προσθήκη...
Link to comment
Share on other sites

Επισημως εχει κοπει απο τους internal 10.3b. Fix for Severe flickering / flashing in Battlefield 2 bad Company

Οι 10.4b πανε ακομα παραπερα την βελτιωση πλεον, συμφωνα με τον σχεδιασμο.

Προσωπικη εκτιμηση απο το παιγνιδι δεν εχω....

Οι 8.720 το ειχαν στον ιδιο βαθμο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον Atiman θα'θελα να σε ενημερωσω οτι απο τους 10.3 και μετα και ειδικα τωρα με τους 10.4b κατα την διαρκεια του bootαρισματος και οχι παντα το ανεμηστιρακι της καρτας για 1-2 δευτερολεπτα στροφαρει για τα καλα........μετα στρωνει και ποτε δεν το κανει κατα την διαρκεια που ειναι σε λειτουργια το pc( μονο στο boot).

Μπορει να συμβαινει μονο σε μενα αλλα ελπιζω να μην ειναι κατι το σημαντικο εεε?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Επισημως εχει κοπει απο τους internal 10.3b. Fix for Severe flickering / flashing in Battlefield 2 bad Company

Οι 10.4b πανε ακομα παραπερα την βελτιωση πλεον, συμφωνα με τον σχεδιασμο.

Προσωπικη εκτιμηση απο το παιγνιδι δεν εχω....

Οι 8.720 το ειχαν στον ιδιο βαθμο?

Το ιδιο μου φαινεται παντως...

Link to comment
Share on other sites

flickering....πολύ ενοχλητικό...

Anyway με τους 10.3 του atiman, όλα back to normal...

Στο δικό μου σύστημα ήταν χειρότερα...

Το συμπερασμα απο αυτα τα δυο ποστ ποιο ειναι? Στο πρωτο λες οτι οι 10.3 οι "δικοι μου" (8.720) παιζουν καλα, και στο δευτερο λες οτι ηταν χειροτερα. Δηλαδη, (κι αυτο ειναι που με ενδιαφερει) με τους 10.4b ειναι καλυτερα απο τους 10.3 Final αλλα οχι τοσο καλα οσο θα επρεπε? Απαντησε μου σε παρακαλω.

Λοιπον Atiman θα'θελα να σε ενημερωσω οτι απο τους 10.3 και μετα και ειδικα τωρα με τους 10.4b κατα την διαρκεια του bootαρισματος και οχι παντα το ανεμηστιρακι της καρτας για 1-2 δευτερολεπτα στροφαρει για τα καλα........μετα στρωνει και ποτε δεν το κανει κατα την διαρκεια που ειναι σε λειτουργια το pc( μονο στο boot).

Μπορει να συμβαινει μονο σε μενα αλλα ελπιζω να μην ειναι κατι το σημαντικο εεε?:hmm:

Οποιος driver κι αν ηταν δεν θα ειχε καμια δουλεια με την κατασταση κατα το boot.

Ο driver λειτουργει μονο αφου μπεις στα windows.. Στο boot η καρτα κανει τον αυτοελεγχο της συμφωνα με το bios της.

Link to comment
Share on other sites

Το συμπερασμα απο αυτα τα δυο ποστ ποιο ειναι? Στο πρωτο λες οτι οι 10.3 οι "δικοι μου" (8.720) παιζουν καλα, και στο δευτερο λες οτι ηταν χειροτερα. Δηλαδη, (κι αυτο ειναι που με ενδιαφερει) με τους 10.4b ειναι καλυτερα απο τους 10.3 Final αλλα οχι τοσο καλα οσο θα επρεπε? Απαντησε μου σε παρακαλω.

Οποιος driver κι αν ηταν δεν θα ειχε καμια δουλεια με την κατασταση κατα το boot.

Ο driver λειτουργει μονο αφου μπεις στα windows.. Στο boot η καρτα κανει τον αυτοελεγχο της συμφωνα με το bios της.

Τωρα που το λες μαλλον και παλι εχεις δικιο..........Δεν το κανει ακριβως στο boot αλλα αμεσως μετα......δλδ την στιγμη που ειναι ετοιμο να μπει στην επιφανεια εργασιας.........

Οπως σου ειπα δεν το κανει συνεχεια......2 μηνες που εχω την καρτα ζητημα ειναι να το εχει κανει 5-6 φορες!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.