Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

ATI stream enable AMD graphics processors (GPU), working in concert with the system’s central processor (CPU), to accelerate many applications beyond just graphics. This enables better balanced platforms capable of running demanding computing tasks faster than ever.

Ναι νταξει αυτο το διαβασα οταν εκαναν release.

Πρακτικα μιλωντας, ΤΙ ΚΑΝΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην κλεισε το firewall τελειως και το UAC και κανε μια δοκιμη οπως εισαι τωρα..

1. Ο catalyst περιλαμβανει εναν driver για το NB της AMD, το atipcie.sys.

Κανε μια ερευνα στα driver details του AMD chipset απο τον Device manager να δεις εαν ειναι φορτωμενος.

2. Κανε update τον Acpi Manager.

Αν αυτα ειναι σωστα κατι φταιει στο συστημα σου, οχι ομως στον driver, η στο hardware της καρτας.

Αυτες τις ενδειξεις απο που τις διαβαζεις? Διαβασε μου τι γραφει το overdrive panel. Δεν θα επρεπε να ειχες idle 400/900 αλλα 157/300

Ολα τα υπολοιπα ειναι σωστα.

Καταρχήν σε ευχαριστώ για τη μέχρι τώρα βοήθειά σου

1. Μάλλον αυτό ήταν το ένα πρόβλημα, με το που ξαναπέρασα αυτόν τον driver δέχεται τις αλλαγές στο ATI overdrive χωρίς black screen, δούλεψε και το Vantage (9807 gpu score με default ρολόγια)

post-15150-1416074411,1795_thumb.png

(Το driver αυτό για το NB δε το βρήκα μέσα στους catalyst που ανεβάζεις εσύ, αλλά από το site game.amd.com σε αυτό το αρχείο, να υποθέσω ότι υπάρχει και νεότερος; )

2. Τι εννοείς με αυτό;

Τις ενδείξεις για τα ρολόγια τις βλέπω και από το ccc

post-15150-1416074411,3672_thumb.png

Επίσης παρατήρησα αύξηση στις θερμοκρασίες με το καινούριο bios

σε idle από 41-43 που είχα πριν (με 35% fan) ανέβηκε τώρα στα 47-48 (με 40% fan) :hmm:

σε full load δε ξεπερνούσε τους 61 και τώρα πάει 68-69 (και το fan δεν ανεβαίνει πάνω από 48%)

μήπως κάτι δε πάει καλά με αυτό το bios;

Link to comment
Share on other sites

Το ατι steam δεν το εχω περασει ουτε εγω.Απλα το φορτωνουμε η θελει απεγκατασταση οδηγων και τα σχετικα??Εκτος αυτου καθε φορα που αλλαζουμε οδηγους με την γνωστη διαδικασια πρεπει να το ξαναπερναμε??.

ειμαι ακομα με τους 10.3 και λεω να περιμενω τους 10.5α.

Link to comment
Share on other sites

@Nephilim, Ειναι πολυ δυσκολο να εξηγηθει ετσι "πρακτικα" οπως το ρωτας.

Ας σου πω δυο τρια ενδεικτικα. Χωρις αυτο δεν δουλευει το OpenGL και καθε εφαρμογη που στηριζεται σ αυτο.

Χωρις αυτο δεν μπορεις να κανεις video hardware acceleration, high speed video editing, δεν δουλευει σωστα AVIVO, το video transcoding κλπ.

@dmarccos, Ο driver υπαρχει εδω στο site μου.

Ο acpi ειναι ενας Power Management Driver των Windows και καλο ειναι να εχουμε παντα τον τελευταιο. Θα πρεπει να τον εχει ο κατασκευαστης του motherboard σου.

Για το bios δεν μπορω να ξερω την αξιοπιστια της προελευσης του. Δεν περιμενα τετοια φαινομενα που περιγραφεις αλλα ειναι φυσιολογικα, δεν βλεπω κατι παραξενο δηλαδη.

@Nick86, Να το φορτωσεις, ειδικα στους νεους drivers που υποστηριζουν OpenGL 4.0. Δεν χρειαζεται καθε φορα να το ξαναπερνας, μια και εξω ανεξαρτητα τι κανεις με τους οδηγους.

Εαν στα παιγνιδια που παιζεις δεν εχεις καποιο προβλημα, τοτε ειναι καλη επιλογη να περιμενεις τους 10.5, αλλα γιατι να μην δοκιμασεις?. Οι 10.3 δεν υποστηριζουν OpenGL 4.0, παντως.

Link to comment
Share on other sites

@dmarccos, Ο driver υπαρχει εδω στο site μου.

Ο acpi ειναι ενας Power Management Driver των Windows και καλο ειναι να εχουμε παντα τον τελευταιο. Θα πρεπει να τον εχει ο κατασκευαστης του motherboard σου.

Για το bios δεν μπορω να ξερω την αξιοπιστια της προελευσης του. Δεν περιμενα τετοια φαινομενα που περιγραφεις αλλα ειναι φυσιολογικα, δεν βλεπω κατι παραξενο δηλαδη.

Είναι φυσιολογικό δηλαδή τα 2D ρολόγια να πέφτουν στο 400/300 όταν ενεργοποιώ το ATi overdrive;

κι αυτή η μεγάλη αύξηση της θερμοκρασίας δεν είναι περίεργη;

Νομίζω θα δοκιμάσω κάποιο άλλο bios να δω

Link to comment
Share on other sites

@Nephilim, Ειναι πολυ δυσκολο να εξηγηθει ετσι "πρακτικα" οπως το ρωτας.

Ας σου πω δυο τρια ενδεικτικα. Χωρις αυτο δεν δουλευει το OpenGL και καθε εφαρμογη που στηριζεται σ αυτο.

Χωρις αυτο δεν μπορεις να κανεις video hardware acceleration, high speed video editing, δεν δουλευει σωστα AVIVO, το video transcoding κλπ.

@dmarccos, Ο driver υπαρχει εδω στο site μου.

Ο acpi ειναι ενας Power Management Driver των Windows και καλο ειναι να εχουμε παντα τον τελευταιο. Θα πρεπει να τον εχει ο κατασκευαστης του motherboard σου.

Για το bios δεν μπορω να ξερω την αξιοπιστια της προελευσης του. Δεν περιμενα τετοια φαινομενα που περιγραφεις αλλα ειναι φυσιολογικα, δεν βλεπω κατι παραξενο δηλαδη.

@Nick86, Να το φορτωσεις, ειδικα στους νεους drivers που υποστηριζουν OpenGL 4.0. Δεν χρειαζεται καθε φορα να το ξαναπερνας, μια και εξω ανεξαρτητα τι κανεις με τους οδηγους.

Εαν στα παιγνιδια που παιζεις δεν εχεις καποιο προβλημα, τοτε ειναι καλη επιλογη να περιμενεις τους 10.5, αλλα γιατι να μην δοκιμασεις?. Οι 10.3 δεν υποστηριζουν OpenGL 4.0, παντως.

ATIMAN ξερουμε ποτε θα υποστηριχτει πληρως το openGL 4.0? Γιατι στο everest που ειδα τωρα το υποστηριζει μονο κατα 30%!!!!

Τελος οι νεοι 10.5a για 5 Μαιου μου φενεται οτι παει πολυ αργα.........:whistling!!!

Link to comment
Share on other sites

jimalex,Atiman thanks.

Τελικα περασα και εγω τους 10.4 με την κλασικη απεγκατασταση τον 10.3 βεβαια και οχι με το atiman uninstaller.

Φορτωσα και το atisteam 2.01,στο ccc εχω το παρακατω..

attachment.php?attachmentid=38954&stc=1&d=1271506401

post-14380-1416074411,4226_thumb.png

Έγινε επεξεργασία από Nick86
Link to comment
Share on other sites

Δωσε man και +fps με τους 10.5a

Στους official 10.5 υπαρχει πιθανοτητα να μην εχουμε αυξηση των fps. Στους unofficial ομως θα εχει.

Το ιδιο συμβαινει (ακριβως) και με τους 10.4. Σκεφτομαι μαλιστα, μετα ομως απο την official αναρτηση τους, να ανεβασω στο site τον γρηγορο driver που τελικα μπηκε στο αρχειο.

ATIMAN ξερουμε ποτε θα υποστηριχτει πληρως το openGL 4.0? Γιατι στο everest που ειδα τωρα το υποστηριζει μονο κατα 30%!!!!

Τελος οι νεοι 10.5a για 5 Μαιου μου φενεται οτι παει πολυ αργα.........:whistling!!!

Υποστηριζεται πληρως το OpenGL 4.0 απο την ATI. (183 extensions ο 10.4, παμε για 200 με τον 10.5).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οι καλοι drivers κανουν κακο στο φορουμ. Χαιρονται ολοι μαζι τους και δεν γραφει κανεις. !!! :hmm:

lol...

Συνήθως γράφουν/με για παράπονα και προβλήματα...

Άρα πρέπει να χαίρεσαι που δεν γράφει κανένας, γιατί σημαίνει ότι οι οδηγοί είναι καλοί :T:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.