Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Ειναι προφανες οτι η AMD δεν καταλαβε τι ρωτησες.

Το Avivo σαν αυτονομο προγραμμα τρεχωντας το μεσα απο το CCC δεν λειτουργει στην σειρα 5ΧΧΧ.

Καποια προγραμματα ομως το χρησιμοποιουν για να κανουν encoding με την σειρα 5ΧΧΧ.

Η απαντηση που σου ειχα δωσει <τοτε>, ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Που ειναι το προφανές οτι δεν κατάλαβαν?

Για ακόμη μια φορά, δεν χρησιμοποιώ το avivo σαν αυτόνομο πρόγραμμα απο το ccc.

Εγω πάλι πιστέυω οτι κατάλαβαν την ερωτησή μου

Dear Sir/Madame, I would like to use Cyberlink PowerDirector8 in order to encode. I see that it supports the HD5800 series but to use the graphic card for encode i have to install ATI Avivo. But avivo it supports only HD2000, HD3000, HD4000. What i have to do to use my graphic card for encode? Best regards.
ΔΕΝ ρώτησα για το avivo σαν αυτόνομο πρόγραμμα απο τον catalyst.

Οπως πιστευω οτι ήταν και πολύ ξεκάθαρη η απαντησή τους.

AVIVO is supported also in HD 5000 series, so you should be able to encode your videos with ATI HD5000 series video cards.
Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα το πιο περιεργο προβλημα ολων των εποχων, απο τοτε που ειχα υπολογιστη...ξαφνικα μετα απο επανεκκινηση χωρις λογο, εξαφανιστηκαν οι οδηγοι των καρτων γραφικων μου, και τρομαξα οτι χαλασε ο υπολογιστης μου ή τα τεζαρε καμια απο τις 2 gpu...μετα τους ξαναεβαλα και ολα ενταξει, ασχετα που δεν εγκαθιστονταν αυτοματα και πηγα device manager...τα υπολοιπα ηταν κανονικα μεσα εγκατεστημενα...δεν μπορω να καταλαβω...δεν μπορω να δωσω μια λογικη εξηγηση...εχω τους 10.8 beta 3...

καμια ιδεα πως εγινε αυτο...??? ?????

Link to comment
Share on other sites

σημερα ειχα το πιο περιεργο προβλημα ολων των εποχων, απο τοτε που ειχα υπολογιστη...ξαφνικα μετα απο επανεκκινηση χωρις λογο, εξαφανιστηκαν οι οδηγοι των καρτων γραφικων μου, και τρομαξα οτι χαλασε ο υπολογιστης μου ή τα τεζαρε καμια απο τις 2 gpu...μετα τους ξαναεβαλα και ολα ενταξει, ασχετα που δεν εγκαθιστονταν αυτοματα και πηγα device manager...τα υπολοιπα ηταν κανονικα μεσα εγκατεστημενα...δεν μπορω να καταλαβω...δεν μπορω να δωσω μια λογικη εξηγηση...εχω τους 10.8 beta 3...

καμια ιδεα πως εγινε αυτο...??? ?????

Το συγκεκριμένο πρόβλημα που σου παρουσιάστηκε νομίζω ότι δεν κολλάει με το θέμα "drivers".

λογικά είναι η windows η oc πρόβλημα.μου έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε ασταθές υπερχρονισμό.

Link to comment
Share on other sites

"Ατυχημα" εγγραφης στην registry κατα το κλεισιμο.

Τοσο ευαλωτη...αληθεια, αν τα επομενα windows απαλαχθουν απ αυτην την καταρα που ονομαζεται registry, ακομα και οι drivers της ati θα λειτουργουν ρολοι :D

no pun intented :p

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερουσες αποψεις.

Θα ηθελες να τις αναλυσεις λιγο παραπανω?

Ευχαρίστως ATIMAN αλλά θα περίμενα ως προγραμματιστής και αρκετά ειδικός στους ATI drivers να τοποθετηθείς τεχνικά για το θέμα και όχι να μου ζητάς να κάνω αναλύσεις των απόψεων μου. Αυτά αργότερα σε κάποιο άλλο thread με κοινωνικά και φιλοσοφικά θέματα.

Έθεσα κάποιες συγκεκριμένες τεχνικές ερωτήσεις και θα ήθελα - αν είναι δυνατόν τις αντίστοιχες απαντήσεις

Εκτός αν έχω μπει στον φιλολογικό όμιλο "ΠΑΡΝΑΣΣΌΣ" οπότε μπορείς να ξεχάσεις τις ερωτήσεις μου

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

τα Αtikmpag BSOD ξερουμε που μπορει να οφειλονται?? Το παθαινω σε dirt 2 με 10.7 και crossfired 4890 με ψιλο O/C

Σε single gpu το επαιζα κανονικα το παιχνιδι.

Mε default ολα οκ! μονο το παιχνιδι κρασαρει πλεον :hehe::hehe:

Έγινε επεξεργασία από Nephiλiμ
Link to comment
Share on other sites

παντως η επομενη ευχη μου ειναι οι 10.9 και τα 10.9 προφιλ...να φτιαξουν την ομαλοτητα της οθονης στο crossfire...αμαν πια με τις γραμμες που σκαναρουν, αν ανοιξω ταινια, και λειτουργει η gpu και κανω fullscreen ανοιγει το CFX, και βλεπω γραμμες και μου χαλανε την εικονα, και σε μερικα αλλα πολυ σπανια, και σε games συμβαινει αυτο...ουφ...πρεπει να κλεινω συνεχεια το catalyst AI...δεν ειναι θεμα ανανεωσης και hertz κατι αλλο ειναι...

EDIT: οπως και να χει, δεν χρειαζεται να κατηγορουμε συνεχεια τους οδηγους και την εταιρια, υπαρχουν χιλιαδες διαφορετικοι συνδυασμοι η/υ, χιλιαδες διαφορετικοι χρηστες, χιλιαδες διαφορετικες αναγκες, οποτε, οσο να ναι ειναι δυσκολο να τα εχεις ολα στην εντελεια...παραδεχομαι παντως πως καλο θα ηταν καποια ελατωματα να εξαλειφονται πρωτα, και μετα να κοιτανε την παραπανω βαθμολογια στα benchmarks, ξερω για λογους μαρκετινγκ τετοιες ειναι οι διαταγες των ανωτερων στους προγραμματιστες, ομως, οι χρηστες απαιτουμε και κατι παραπανω απο καθε νεο οδηγο, η ζωη δεν ειναι μονο benchmarking...ελπιζω καποτε να το καταλαβουν...

Έγινε επεξεργασία από hyperion
Link to comment
Share on other sites

παντως η επομενη ευχη μου ειναι οι 10.9 και τα 10.9 προφιλ...να φτιαξουν την ομαλοτητα της οθονης στο crossfire...αμαν πια με τις γραμμες που σκαναρουν, αν ανοιξω ταινια, και λειτουργει η gpu και κανω fullscreen ανοιγει το CFX, και βλεπω γραμμες και μου χαλανε την εικονα, και σε μερικα αλλα πολυ σπανια, και σε games συμβαινει αυτο...ουφ...πρεπει να κλεινω συνεχεια το catalyst AI...δεν ειναι θεμα ανανεωσης και hertz κατι αλλο ειναι...

Μαν εχω 3χ5870 κοντα ενα χρονο τωρα και δεν εχω τετοια θεματα.... Μηπως ειναι θεμα psu, οc ή καρτας? Βαλε αν θες μια screenshot να δουμε ποιο ειναι το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα αναφερονται ως προβληματα η ελειψεις ειναι δοκιμασμενα παμπολες φορες οτι λειτουργουν.

Δεν θα ασπαστω τον ισχυρισμο οτι η ΑΤΙ λεει "ψεματα" οταν δηλωνει οτι υποστηριζει κατι ενω στην πραξη αυτο δεν δουλευει.

Ειτε ειναι φαν καποιος ειτε οχι, ειτε εχει συμφεροντα ειτε οχι, αν εφτανε σ αυτο το σημειο τοτε θα επρεπε να μην ξαναγγιξει προιον αυτης της εταιρειας.

Επιμενω στην αρχικη μου αποψη και στην θεση της ΑΤΙ και ξερω και τους λογους γι αυτο.

@hyperion,, μηπως θα επρεπε να ξαναδεις λιγο τις αλχημιες που εχεις κανει στο συστημα σου και στις καρτες σου?

Βαλε το κανονικο bios των 5850 στη θεση τους και ξαναδες το...

Link to comment
Share on other sites

Ολα οσα αναφερονται ως προβληματα η ελειψεις ειναι δοκιμασμενα παμπολες φορες οτι λειτουργουν.

Δεν θα ασπαστω τον ισχυρισμο οτι η ΑΤΙ λεει "ψεματα" οταν δηλωνει οτι υποστηριζει κατι ενω στην πραξη αυτο δεν δουλευει.

Ειτε ειναι φαν καποιος ειτε οχι, ειτε εχει συμφεροντα ειτε οχι, αν εφτανε σ αυτο το σημειο τοτε θα επρεπε να μην ξαναγγιξει προιον αυτης της εταιρειας.

Επιμενω στην αρχικη μου αποψη και στην θεση της ΑΤΙ και ξερω και τους λογους γι αυτο.

@hyperion,, μηπως θα επρεπε να ξαναδεις λιγο τις αλχημιες που εχεις κανει στο συστημα σου και στις καρτες σου?

Βαλε το κανονικο bios των 5850 στη θεση τους και ξαναδες το...

Όλα όσα αναφέρω ως προβλήματα ή ελλείψεις είναι δοκιμασμένα πάμπολες φορές ότι ΔΕΝ λειτουργούν.

Σε προκαλώ να με διαψεύσεις με ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και όχι λόγια.

Το θέμα μου δεν είναι να αποδείξω ότι έχω δίκιο. Το θέμα μου είναι ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχω δίκιο.

Σου δίνω πλήρη ελευθερία να επιλέξεις ΕΣΥ κάρτα γραφικών, driver, video player και video clip ώστε να με διαψεύσεις με στοιχεία. Θα μου επιτρέψεις βέβαια - δημοσιοποιώντας όλα τα παραπάνω στοιχεία - να επαληθεύσω τους ισχυρισμούς σου. Μιλάω πάντα για τα συγκεκριμένα θέματα που αναφέρω.

Όλες οι εταιρείες λένε ψέματα. Η ATI, η Nvidia, η Intel, η AMD, η Apple κτλ κτλ.

Μπορώ να σου γράψω ένα μικρό βιβλιαράκι παραθέτοντας ΚΑΠΟΙΑ από τα ΨΕΜΑΤΑ τους (δεν μπορώ να τα γράψω όλα γιατί είναι πάρα πολλά και θα βγει σε πολλούς τόμους)

Για αυτό το λόγο, επειδή όλοι λένε ΨΕΜΑΤΑ και επειδή τελικά κάπως πρέπει να κάνουμε την δουλειά μας, επιλέγουμε μια από όλες τις εταιρείες και αγοράζουμε το προϊόν της, ελπίζοντας ότι δεν θα μας έχει κοροϊδέψει πολύ.

Για να μην πλατιάζουμε με φιλοσοφίες, επειδή το έχεις αναφέρει αρκετές φορές ότι κάτι ξέρεις παραπάνω για το θέμα και ότι έχεις τους λόγους σου να υποστηρίζεις την ATI, θα σου ζητήσω να εγκαταλείψεις την μυστικοπαθή και θα μου επιτρέψεις να σου πω και ανώριμη συμπεριφόρα σου και να μας πεις το μεγάλο μυστικό.

Όλες μου οι τοποθετήσεις γίνονται στην βάση της πίεσης που πρέπει να ασκούμε εμείς οι αγοραστές των προϊόντων της ATI και της οποιασδήποτε ATI, ώστε να φτιάξει/ βελτιώσει δηλωμένες και διαφημισμένες δυνατότητες των προϊόντων της που ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ στην πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρισκομαι εδω για να προκαλουμαι να αποδειξω τα λεγομενα μιας εταιρειας.

Εαν νομιζεις οτι εχεις δικιο, οτι οι μηχανικοι της ΑΤΙ ξερουν ΛΙΓΟΤΕΡΑ απο τους "ειδημονες επικριτες", οτι εχουν στο μυαλο τους μονο να χαντακωνουν το προιον για το οποιο δουλεουν λεγοντας ψεματα, τοτε πιεσε την ιδια την ΑΤΙ και την οποιοδηποτε ΑΤΙ να αποδειξει το αντιθετο μιας και οπως λες εχεις το "δικαιωμα" ως αγοραστης να ασκεις αυτην την πιεση. Σε καθε περιπτωση εχεις το δικαιωμα της επιλογης να μην χρησιμοποιεις το προιον τους.

Θεωρω οτι ο τροπος με τον οποιο εκφραζεις αυτη την "τοποθετηση" σου εχει μια εριστικοτητα την οποια προσωπικα δεν προκειτε να δεχτω.

Καλο θα ηταν να δημοσιοποιησεις τα στοιχεια επικοινωνιας σου με την AMD (εαν εχεις) τα οποια να επαληθεουν τους δικους σου ισχυρισμους.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.