Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Γειά σας. Είμαι καινούριος εδώ σήμερα γράφτηκα για την ακρίβεια και έχω κάποιες απορίες. Έχω παρατηρήσει κάποια πράγματα που αφορούν την κάρτα γραφικών μου. Έχω μια 4870Χ2 και απο τους 10.7 ίσως και 10.6 και μετά έχω παρατηρήσει ότι τα ρολόγια του 2ου πυρήνα είναι μονίμος σε 2d ταχύτητες. Επίσης έχω πτώση περίπου 1500 πόντων στο 3dmark 06. Πίανω 16300 ενώ με driver παλιότερου σίγουρα του 10.6 είχα 17800 (τα λέω στρογγυλά). Για το θέμα με τα ρολόγια διάβασα εδώ κάπου οτι απο 10.6 και μετά είναι έτσι. Ρωτώ λοιπόν και θέλω μια απλή απάντηση για να μην σας κουράζω. Παίζω games όπως Assassins Creed 2, Just Cause 2, Mafia 2, Bad Company 2 (ΟΛΑ 2 :D) κ.α. Τώρα έχω τους 10.8. Είναι καλύτεροι για μένα οι 10.4 ή οι 10.5? Αν ναι ποιόν απ τους 2 να βάλω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:victory:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι καινούριος εδώ σήμερα γράφτηκα για την ακρίβεια και έχω κάποιες απορίες. Έχω παρατηρήσει κάποια πράγματα που αφορούν την κάρτα γραφικών μου. Έχω μια 4870Χ2 και απο τους 10.7 ίσως και 10.6 και μετά έχω παρατηρήσει ότι τα ρολόγια του 2ου πυρήνα είναι μονίμος σε 2d ταχύτητες. Επίσης έχω πτώση περίπου 1500 πόντων στο 3dmark 06. Πίανω 16300 ενώ με driver παλιότερου σίγουρα του 10.6 είχα 17800 (τα λέω στρογγυλά). Για το θέμα με τα ρολόγια διάβασα εδώ κάπου οτι απο 10.6 και μετά είναι έτσι. Ρωτώ λοιπόν και θέλω μια απλή απάντηση για να μην σας κουράζω. Παίζω games όπως Assassins Creed 2, Just Cause 2, Mafia 2, Bad Company 2 (ΟΛΑ 2 :D) κ.α. Τώρα έχω τους 10.8. Είναι καλύτεροι για μένα οι 10.4 ή οι 10.5? Αν ναι ποιόν απ τους 2 να βάλω?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.:victory:

10.5a hotfix, δεν εχω δει ως τωρα πιο πληρη και αποδοτικο οδηγο...εχει και ενα τεραστιο σε αρχεια CCC...

http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/ATI-Catalyst-Hotfix.aspx

Έγινε επεξεργασία από hyperion
Link to comment
Share on other sites

Anir, καλως ηρθες.

Η αληθεια ειναι οτι εαν δεν εχεις αναγκη καποια νεα "καλουδια" που προσφερουν οι μετα τους 10.4 drivers (που ουτως η αλλως η καρτα σου δεν τα υποστηριζει) δεν εχεις κανενα μα κανενα λογο να πας σε καποιον νεωτερο.

Παρ ολα αυτα, το προβλημα ειναι γνωστο και γινονται προσπαθειες για την λυση του.

Δεν σου κρυβω ομως οτι συντομα μαλλον θα εγκαταληφθουν τελειως.

Τελος, ειπα και πιο πανω οτι οποιος εχει αναγκη εναν 10.8 για σειρα 4ΧΧΧ μονο ας μου στειλει ενα email και να του τον δωσω.

edit,

hyperion, δεν ειναι τοσο απλα και τελεσιδικα τα πραγματα.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

edit' date='

hyperion, δεν ειναι τοσο απλα και τελεσιδικα τα πραγματα.[/quote']

σιγουρα, ολο και κατι θα μου διαφευγει, παρολα αυτα, ειναι απο τους οδηγους μετρημενους στα δακτυλα ενος χεριου αυτος που προανεφερα, που αποδιδει καλα και σε ολα...το λεω διοτι δεν ειχα ποτε ενα κρασαρισμα ή πεσιμο fps με αυτους...ασχετα που μου αρεσουν οι νεες δυνατοτητες των νεωτερων οδηγων και αναγκαστικα ακολουθω το ρευμα των νεων...

ελπιζω να μην ειναι αρκετα μεγαλες οι διαφορες παντως μεταξυ 6χχχ και 5χχχ σε hardware και αρχιτεκτονικη, ωστε να φτασουμε σε αδιεξοδο οδηγων και οι νεωτεροι κατοχοι, πιστευω οτι η ΑΤΙ, θελει δουλεια ωστε να τελειοποιησει το ολοκληρωτικο αποτελεσμα...και για μενα προσωπικα δεν ειναι καθολου ικανοποιητικο, απο την μια ειμαι χαρουμενος για το προιον απο την αλλη ειμαι θυμωμενος, γιατι συμφωνα με τις επιδοσεις διακρινω οτι οι 5χχχ ηταν το beta προιον αναμεσα στις 4χχχ και 6χχχ...ας ελπισω σε καλυτερους οδηγους ωστε να γινει πιο αξιολογη η επιλογη εκατομμυρια χρηστων...

Link to comment
Share on other sites

Δλδ atiman προτεινεις 10.4 και οχι 10.5? Ο 10.8 για την σειρα 4XXX ειναι το ιδιο καλος?

Ο ρολος μου δεν ειναι να προτεινω καποιον, αλλα να σου πω ποιος σιγουρα δεν σου κανει .

Αυτο πρεπει να το κρινεις εσυ αναλογα ποιος δουλευει στο συστημα σου και στα παιγνιδια σου καλυτερα.

Οι επιλογες για την καρτα σου ειναι,, 10.4a ο "δικος" μου, official 10.4a hotfix και official 10.5.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ atiman προτεινεις 10.4 και οχι 10.5? Ο 10.8 για την σειρα 4XXX ειναι το ιδιο καλος?

Προς το παρόν παίξε με 10.4 ή 10.5- ( διαφορές μου φαίνεται έχουν μόνο στο bad company)

Δεν σου κρυβω ομως οτι συντομα μαλλον θα εγκαταληφθουν τελειως.

Θα το καταλάβαινα μόνο αν πηγαίναμε σε καθαρά non backcompatible dx11 εφαρμογές.Δεν είναι αστείο να λες ότι θα σταματήσεις να υποστηρίζεις μια κάρτα που ακόμα παίζει σε υψηλό rank.

Link to comment
Share on other sites

mellodos,,

Ποιος ειπε οτι εγκαταλειπεις την καρτα οταν την εχεις φτασει μεχρι τους 10.5?

Το hardware της ομως δεν μπορει να δωσει κατι παραπανω και ειτε μας αρεσει ειτε οχι βρισκομαστε σε καθεστως DX11 και πριν απο μια ακομα νεοτερη γενια καρτων.

Ειναι αυτονοητο οτι το βαρος πεφτει εκει, αναγκαστικα.

Οποιες παραληψεις σε παλιο hardware προκυπτουν δεν μπορουν παρα να ειναι απολυτα δικαιολογημενες.

Link to comment
Share on other sites

mellodos,,

Ποιος ειπε οτι εγκαταλειπεις την καρτα οταν την εχεις φτασει μεχρι τους 10.5?

Το hardware της ομως δεν μπορει να δωσει κατι παραπανω και ειτε μας αρεσει ειτε οχι βρισκομαστε σε καθεστως DX11 και πριν απο μια ακομα νεοτερη γενια καρτων.

Ειναι αυτονοητο οτι το βαρος πεφτει εκει, αναγκαστικα.

Οποιες παραληψεις σε παλιο hardware προκυπτουν δεν μπορουν παρα να ειναι απολυτα δικαιολογημενες.

Το να εγκαταληφθεί το support ως "tweaking" μιας παλιάς σειράς το δικαιολογώ.Το να εγκαταληφθεί γενικότερα το support (δηλαδη να μην έχω crossfire για τα επόμενα games) είναι αυτό που θεωρώ απαράδεκτο! Δεν το θεωρώ δεδομένο απλά κάνω την χειρότερη υπόθεση! :innocent:

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογημενη η αποψη σου.

Εαν προκυψει νεο παιγνιδι σε DX10, οποτε και να ειναι αυτο, σου "υπογραφω" οτι θα υποστηριχτει κανονικα μεσω AppProfiles η μεσω hotfixes.

Αν δεν δω γνήσιο υπογραφής απο ΚΕΠ ή AT, και μετά τις 2gpu να δουλεύουν full στο MAFIA II δεν πιστεύω τίποτα! :p

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, η του 10.3.

Σε καθε driver μπορεις να χρησιμοποιησεις προηγουμενα profiles, αλλα οχι καποια απο τα επομενα.

edit,,

mellodos, δεν ειδα email σου να ζητας driver.

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα έβαλα 2η οθόνη στην 5870 μου σε κατακόρυφη διάταξη 1024χ1280 και όποτε ξεκινάω το Bad Company 2 τρώω αυτό:

http://img90.imageshack.us/img90/9721/sssmbf.png

Φταίει κάποια ρύθμιση ή απλά δεν "σηκώνει" η κάρτα; Το παιχνίδι τρέχει καθαρά στην κύρια οθόνη και δε φαίνεται να πέφτουν τα fps. Μήπως δεν είναι τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.