Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Να κανω και γω μια ερωτηση.. Εβαλα τους 10.8 official και παρατηρησα οτι στις ταινιες με DXVA enabled στον MPHC φαινονται καπως διαφορετικα τα παντα λες και εχει περαστει καποιο φιλτρο.. Δεν εχω αλλαξει καμμια επιλογη αυτο αρχισε μετα την εγκατασταση των driver, ισως να ειναι συμπτωση ισως και οχι για αυτο ρωταω.. Ειναι λες και τρεχει καποιοα φιλτρο εξομαλυνσης ας πουμε φαινονται ολα λιγο πιο θαμπα και γλυκα δεν υπαρχει πιξελιασμα ας πουμε, αλλα σε HD χαλαει λ ιγο την εικονα φυσικα αυτο γιατι δεν εχουμε την επιθυμητη απολυτη ευκρινεια..

Φαινονται τα παντα λες και ειναι cell shaded σχεδιασμενα (οχι πολυ εντονα αλλα δινει αυτη την εντυπωση)

Εχει καμμια σχεση με τον driver αυτο????

Στον 10.8 εχουν επιλεγει σαν default χαμηλοτερες τιμες οξυτητας. Ειναι ομως ο πρωτος που σ αφηνει να ρυθμισεις τα παντα στην καρτελα video στο menu All Settings του CCC.

Ρυθμισε τα απο εκει..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειχα και τα 2 ανοιχτα και εδειχναν τα ιδια πραγματα! Απλα οταν ειναι ανοιχτο το gpu z και εχεις το ati stream ο 1ος πυρηνας παει σε 3d!

Ισχύει αλλά μόλις κλείνεις το gpuz ευτυχώς γυρνάει πάλι στα normal.

Όσον αφορά τους 10.8 για την σειρά 4800 :

Η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε χωρίς πρόβλημα.Δοκιμάστηκαν διάφορες εφαρμογές χωρίς να παρουσιαστεί κάποιο bug στο crossfire. Eιδικότερα κάποιες παρατηρήσεις :

crysis warhead : Επειδή όποτε παίζω φορτώνω μόνο μια πίστα και ξέρω γενικά το "feelling", παράτήρησα πως έφυγε το microstuttering που είχε σε κάποια σημεία.

BC2 : Πολλοί χρήστες 4870χ2 (σε ξένα forum) ανέφεραν πως με cat 10.5+10.8a profiles είδαν αρκετή βελτίωση.Εγώ με 10.8+10.8a δεν είδα κάποια βελτίωση , χωρίς να σημαίνει ότι δεν τρέχει γενικά καλά.Ουσιαστικά σε αυτό το game ποτέ δεν πατατήρησα αλλαγή στην απόδοση με κάποιο driver.(εκτός loading)

mafia 2 : Με τους 10.4 απασχολούνταν και οι 2 πυρήνες αλλά μόνο μέχρι 30% ο καθένας.Με τους 10.8 το usage φτάνει έκαστος στο 99% αλλά χωρίς αλλαγή στην απόδοση την οποία πάντως δεν λές και προβληματική καθώς κινείται περίπου στο επίπεδο μιας 5850. Έχω παρατηρήσει και παλαιότερα πως ανάλογα το game ,το max usage σε κάθε πυρήνα μπορεί να μην σημαίνει τίποτα εκτός απο τζάμπα ζέστη και κατανάλωση.Σε αλλα games βέβαια όπως το metro κάνει παπάδες.

Να κανω και γω μια ερωτηση.. Εβαλα τους 10.8 official και παρατηρησα οτι στις ταινιες με DXVA enabled στον MPHC φαινονται καπως διαφορετικα τα παντα λες και εχει περαστει καποιο φιλτρο.. Δεν εχω αλλαξει καμμια επιλογη αυτο αρχισε μετα την εγκατασταση των driver, ισως να ειναι συμπτωση ισως και οχι για αυτο ρωταω.. Ειναι λες και τρεχει καποιοα φιλτρο εξομαλυνσης ας πουμε φαινονται ολα λιγο πιο θαμπα και γλυκα δεν υπαρχει πιξελιασμα ας πουμε, αλλα σε HD χαλαει λ ιγο την εικονα φυσικα αυτο γιατι δεν εχουμε την επιθυμητη απολυτη ευκρινεια..

Φαινονται τα παντα λες και ειναι cell shaded σχεδιασμενα (οχι πολυ εντονα αλλα δινει αυτη την εντυπωση)

Εχει καμμια σχεση με τον driver αυτο????

Μηπως έιναι ενεργοποιημένο το dynamic contrast?

Στον 10.8 εχουν επιλεγει σαν default χαμηλοτερες τιμες οξυτητας.

Αν και είμαι ψείρας σε αυτά , δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο σε h264 υλικό.

Link to comment
Share on other sites

mafia 2 : Με τους 10.4 απασχολούνταν και οι 2 πυρήνες αλλά μόνο μέχρι 30% ο καθένας.Με τους 10.8 το usage φτάνει έκαστος στο 99% αλλά χωρίς αλλαγή στην απόδοση την οποία πάντως δεν λές και προβληματική καθώς κινείται περίπου στο επίπεδο μιας 5850. Έχω παρατηρήσει και παλαιότερα πως ανάλογα το game ,το max usage σε κάθε πυρήνα μπορεί να μην σημαίνει τίποτα εκτός απο τζάμπα ζέστη και κατανάλωση.Σε αλλα games βέβαια όπως το metro κάνει παπάδες.

Με ποιο εργαλειο κοιτας ποσο usage εχει ο καθε πυρηνας στο game?

edit: ΟΚ το εκανα με το ati tray tools! Με 10.5a hotfix 100% usage και στους 2 πυρηνες ingame στο mafia! Δεν ξερω μηπως το ati stream αναγκαζει την καρτα σε 100%! Παντος το χειμωνα θα ζεστενομαι με την καρτα! Χαχαχα :rofl:

Έγινε επεξεργασία από Anir
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση,,

Υπαρχει αναγκη για τους κατοχους 4870Χ2 και μονον, να συνεχιστει η προσπαθεια η μπορουν να μεινουν στους 10.5a χωρις προβλημα?

Εαν εχουν καλυτερες η εστω ιδιες επιδοσεις με τους 10.5 προσφεροντας παραλληλα νεες δυνατοτητες και βελτιωσεις τοτε υπαρχει αναγκη!!!

Και αν για παραδειγμα βγει καποιο game που δεν παιζει καλα παραμονο με τον νεοτερο driver τοτε υπαρχει μεγαλυτερη αναγκη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε να βγει νεο παιγνιδι σε DX10, οποτε η 4870Χ2 θα παιζει οπως μπορει.

Νεες δυνατοτητες και βελτιωσεις σε παλιο hardware?

Η ερωτηση εγινε, διοτι ενω υπαρχει 10.8 που υποστηριζει σωστα την 4870Χ2 καποιοι προτιμουν τους 10.5a.

Link to comment
Share on other sites

Δεν προκειτε να βγει νεο παιγνιδι σε DX10, οποτε η 4870Χ2 θα παιζει οπως μπορει.

Νεες δυνατοτητες και βελτιωσεις σε παλιο hardware?

Η ερωτηση εγινε, διοτι ενω υπαρχει 10.8 που υποστηριζει σωστα την 4870Χ2 καποιοι προτιμουν τους 10.5a.

Νεα παιχνιδια βγαινουν συνεχεια σε dx9 ακομα! Dx11 παιχνιδια που θα βγουν πολλα αν οχι ολα θα υποστηριζουν και dx10!

Νεες δυνατοτητες και βελτιωσεις εννοω οτι εφοσον υποστηριζονται απ το νεο hardware εαν υπαρχει η δυνατοτητα καποιες απο αυτες να υποστηριζονται και στο παλιο!

Εγω προσωπικα γυρισα στους 10.5a γτ νομιζω οτι ειναι γρηγοροτερος απο αυτα που ειδα τουλαχιστον και λιγοτερο για το bug!

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση,,

Υπαρχει αναγκη για τους κατοχους 4870Χ2 και μονον, να συνεχιστει η προσπαθεια η μπορουν να μεινουν στους 10.5a χωρις προβλημα?

Μην ξεχνάμε πως χρηστες 5800-5900 είναι ακόμα με παλαιότερους drivers.

H ανάγκη είναι ανάλογη των προβλημάτων που θα παρουσιαστούν στο μέλλον αλλά και ξεχωριστή για κάθε χρήστη πχ το dynamic contrast των 10.8 είναι πολύ καλο ειδικά για mpeg2.Προς το παρόν το hoax που έγινε γύρω απο το bug της 4870χ2 με τους cat. >10.5 ήταν περισσότερο ψυχολογικό παρά λειτουργικό.Στο εξωτερικό βέβαια το παράκαναν

Δεν προκειτε να βγει νεο παιγνιδι σε DX10, οποτε η 4870Χ2 θα παιζει οπως μπορει.

Αν ξέρω ότι φταίει το παιχνίδι για τυχόν φτωχές επιδόσεις και όχι το support τότε είμαστε ok. Εδώ ακόμα δεν έχουμε δει pure dx10 games...

Link to comment
Share on other sites

Anir,, Μου δινεις ενα συγκρισιμο σκορ?

Τις τελευταιες μερες εχω κανει παρα πολλα τεστ με πολλους drivers και τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειδα με τους 10.5a hotfix! Βεβαια δεν ειναι μεγαλες οι διαφορες ομως και μπορει να μην υπαρχει καν διαφορα! Δεν ξερω αν το ξανατρεξω τη θα μου βγαλει! Εφοσον αυτα που προσφερει ο 10.8 δεν ειναι επιδοσεις και αυτα που προσφερει στο video δεν ξερω αν μου κανουν η οχι γτ ειμαι καλα τωρα με τις HD movies μου προτιμισα τον 10.5 προς το παρον! Τον κραταω ομως και αν μου χρειαστει θα τον χρησιμοποιησω και περιμενω και τους επομενους!

Προς το παρόν το hoax που έγινε γύρω απο το bug της 4870χ2 με τους cat. >10.5 ήταν περισσότερο ψυχολογικό παρά λειτουργικό.Στο εξωτερικό βέβαια το παράκαναν

Τι εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

atiman, εχω την εντυπωση οτι ο δικος σου 10.8 beta 3, απεδιδε καλυτερα στο unigine για το συστημα μου...ισως ο official δεν ειχε προβλεφθει καλυτερη ομαλοτητα στο benchmark με tesselation...οποτε η απορια μου ειναι, ο νεος οδηγος που θα ανεβασεις, αν κρινω απο τις εκδοσεις, πως παει...??? σαν σειρα εννοω καθε αριθμος εκδοσης οδηγου περιλαμβανει τις παλαιες παραμετρους ή υπαρχει περιπτωση ενας νεος να εχει λιγοτερα features απο προηγουμενο..??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μηπως μπορει ο atiman να μας πει τι γινεται με τους 10.8 και το overscasn;εχω μια 5770 συνδεδεμενη με hdmi σε μια tv samsung 32 full hd.σε καθε reboot δεν κραταει τις ρυθμισεις του overscan και δεν γεμιζει την οθονη μεχρι να ανοιξω το ccc.τοτε μονο ξαναγυρναει το overscan στο 0.και ψαχνωντας στο google ειδα οτι πολοι εχουν το ιδιο θεμα με τους 10.8 και ψαχνουν λυση. μεχρι τους 10.7 δεν υπαρχει αυτο το προβλημα

Έγινε επεξεργασία από konn4312
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.