Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Δεν εχω κοιταξει να δω ποσα fps βγαζει.......θα το δω σε λιγο....

Αφου θα κανεις τον κοπο να το κοιταξεις, κοιταξε το παιζοντας ενα gran prix (oχι ΤΙME TRIAL) στη πιστα SAKHIR (BAHRAIN GRAND PRIX) γιατι σε αυτη βγαζω τα λιγοτερα Frames!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.......σε αναλυση 1920χ1080 με ολα high-ultra με 8χ στη πιστα SAKHIR κατα την διαρκεια του αγωνα εχω περιπου κατα μεσω ορο 55-60 fps εκει που πεφτει λιγο ειναι μπροστα απο την κερκιδα στην ευθεια της εκκινησης οπου και τα fps ειναι 47-50.....αλλα δεν παρατηρω καπιο σκαλωμα στην ταχυτητα του παιχνιδιου.......δεν λεω αν ηταν κολλημενα τα fps στα 60 δεν θα με χαλαγε......αν και στο επομενο patch του παιχνιδιου μπορει να δουμε και σε αυτο τον τομεα καποια βελτιωση.......

Ελπιζω ο ΑΤΙΜΑΝ να μας δωσει συντομα τους 10.10 beta αν και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα των driver......

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.......σε αναλυση 1920χ1080 με ολα high-ultra με 8χ στη πιστα SAKHIR κατα την διαρκεια του αγωνα εχω περιπου κατα μεσω ορο 55-60 fps εκει που πεφτει λιγο ειναι μπροστα απο την κερκιδα στην ευθεια της εκκινησης οπου και τα fps ειναι 47-50.....αλλα δεν παρατηρω καπιο σκαλωμα στην ταχυτητα του παιχνιδιου.......δεν λεω αν ηταν κολλημενα τα fps στα 60 δεν θα με χαλαγε......αν και στο επομενο patch του παιχνιδιου μπορει να δουμε και σε αυτο τον τομεα καποια βελτιωση.......

Ελπιζω ο ΑΤΙΜΑΝ να μας δωσει συντομα τους 10.10 beta αν και δεν νομιζω οτι ειναι θεμα των driver......

Ποιους drivers εχεις? Tα αποτελεσματα που αναφερεις ειναι με στοκ την καρτα?

Εγω με στοκ την καρτα και 10.9 official, σε αυτη την πιστα ολα Max και 1680χ1050 μετα βιας βλεπω ΜΑΧ 50-52 FPS και γυρω στα 40-42 min..

Link to comment
Share on other sites

Τους 10.9α και ναι η καρτα ειναι στοκ.......43-45 fps εχω μονο κατα την εκκινηση που σου δειχνει τα οχηματα..(για λιγο δλδ) και μετα στον αγωνα κανονικα μεχρι και 60 fps!(VSYNC ON)

Έγινε επεξεργασία από Eegw
Link to comment
Share on other sites

Τους 10.9α και ναι η καρτα ειναι στοκ.......43-45 fps εχω μονο κατα την εκκινηση που σου δειχνει τα οχηματα..(για λιγο δλδ) και μετα στον αγωνα κανονικα μεχρι και 60 fps!(VSYNC ON)

Δοκιμαζω και γω 10.9α να δω..Kατα την εκκινηση τοσο εχω αλλα στην διαρκεια του αγωνα δεν ξεκολανα ευκολα απο 48..Στην καλυτερη να δω στιγμιαια 50-52 οπως ειπα και πιο πανω και πεφτουν παλι 47-48..

Αν μπορεις δωσ μου ενα λινκ απο τους 10.9α γιατι στο site της ati μονο τους οφφισιαλ βρισκω!

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα και τους 10.9α ακριβως την ιδια αποδοση με τους 10.9...Καμια διαφορα...

Kαι το περιεργο ειναι οτι ειτε το παιξω χωρις ΑΑ ειτε το παιζω με 8χΜSAA εχω περιπου την ιδια αποδοση.Ουτε πεφτει ουτε αυξανεται..

Έγινε επεξεργασία από 9000+rpm
Link to comment
Share on other sites

Καντε μια δοκιμη μεχρι να βγουν τα νεα...

Μετονομαστε το εκτελεσιμο αρχειο του F1 2010 σε πχ dirt2.exe.

Θα εκπλαγειτε....

Eegw, κοιταξε τα ΠΜ σου.

Φιλε μου εγω γυρισα το exe σε atiman.exe και τρωω συνεχεια bsods !!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Σημ: Ο driver εχει κωδικο 8.882,... την ονομασια 10-10b1 ελαβα εγω τη πρωτοβουλια να τη δωσω για λογους διαφοροποιησης απο τους παλαιοτερους drivers του Benchmark.

Επισης τα Appl. Profiles ειναι dated 26/9/2010.

Αμφοτερα drivers κ Application profiles ειναι brand new.

Για περισσοτερα, γνωριζετε σε ποιον να απευθυνθειτε...

5970bench.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστη η συσχετιση υπο την μορφη πινακος αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα αντιπροσωπευτικη λογο των προγραμματων που χρησιμοποιηθηκαν για να γινει..

Θα ελεγα οτι δεν φανερωνουν τους "στοχους"...

Link to comment
Share on other sites

μωρε εχω βαρεθει ειλικρινα τα μετροπρογραμματα, ειναι ενας λογος που σε ξενερωνει απο καθε διαφορετικο οδηγο/ή καρτα...δεν ειναι αξιοποιηση της καθημερηνοτας του gamer...τα λεφτα η εταιρια τα παιρνει απο τους πορωμενους gamers και οχι απο τους benchmarkers(ειτε εφαρμογες ειτε δοκιμαστες)...

υπαρχει ενας παραγοντας που λεγεται σταθεροτητα και all-round αποδοτικοτητα/λειτουργικοτητα...ας το καταφερει αυτο η AMD, και ας χασω 1-2 fps παντου και παντα...:spell: αυτο μας νοιαζει ολους...τι πιο καλο να νιωθεις εγγυημενος σε οτι σκεφτεις να τρεξεις...:woot::dots:

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορουσα παρα να συμφωνησω απολυτα... τοσο με τον ΑΤΙΜΑΝ οσο και με τον hyperion !

Θα χαρω πολυ να μου πεις (ATIMAN) καποια προγραμματα ΑΝ υπαρχουν, τα οποια δειχνουν την επιτυχημενη επιτευξη των "στοχων" του καθε νεου driver... Υποθετω ομως πως ειναι πρακτικα αδυνατο με καθε νεο driver να τσεκαρουμε 20 διαφορετικα προγραμματα (τουλαχιστον εγω δεν εχω τοσο χρονο)

Ο παραπανω πινακας σε καμια περιπτωση δεν αναδικνυει την πραγματικη αξια των drivers, παρα αποτελει ενα ιστορικο που αφορα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ τη "διαδρομη" των FPS!

Ποιος ενδιαφερεται για τα +/-1 FPS οταν βλεπει το συστημα του Rock Stable.

Οπως και να εχει αν πιστευετε οτι το παραπανω Table του ιστορικου των Catalyst vs FPS δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμο, δεν εχω κανενα θεμα να το σταματησω... (θα κερδισω και κανα μισαωρο το μηνα απο τη ζωη μου :bigsmile:)

Έγινε επεξεργασία από ElGreco
Link to comment
Share on other sites

ολα ειναι χρησιμα...αν σου ειναι ευκολο αυτο το μισαωρο που αφιερωνεις, ειναι χρησιμο, γιατι οσο να ναι ειναι μια αποψη για το "πακετο"...μπορει να μην ειναι το απολυτα αντιπροσωπευτικο του αποτελεσματος, ομως, αν υπαρχει διαφορα στην αποδοση θα φανει στις επιμερους μετρησεις, αλλωστε δεν πρεπει κανεις να επαναπαυεται, ολοι πρεπει να τεσταρουμε, αλλοι αφιερωνουν ωρες/μερες/εβδομαδες να χτισουν τους οδηγους, κι εμεις σκεφτομαστε τι χανουμε με 4 reboot...

απλα μην ξεχναμε σε τοσο μικρες διαφορες συνηθως ειναι τοσο μικρες οι αποκλεισεις, που μπορει να ειναι απειροι λογοι διαφοροποιησης του αποτελεσματος, αλλωστε 1-2 φορες το μηνα, τοσοι και τοσοι παραμετροι του συστηματος/λειτουργικου διαφοροποιουνται...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.