Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Βασικά, καλό είναι να απεγκαταστήσεις τον οδηγό της 6870 πριν την αλλαγή, και χρησιμοποιώντας το Show hidden and unplugged devices in device manager - The IT Community να τσεκάρεις αν υπάρχει ακόμα καταχώρηση στο device manager γι' αυτή. (Έχει τύχει σε άλλο σύστημα να βγάλω μια 3870x2 και να περάσω μια 5870 και επειδή δεν είχε απεγκατασταθεί η πρώτη, η 5870 να κλειδώνεται στα χαρακτηριστικά και τα ρολόγια της 3870)

Μεχρι και 13.1 (agp-2000-3000-4000)ειναι για 3870χ2 μετα απο εκει δεν υποστηριζει! 13.11 να βαλεις για 3800-4800 δεν θα παιξει τπτ! Εχω την εντυπωση οτι ο 13,11 ειναι ο τελευταιος για την σειρα 5000!

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι και 13.1 (agp-2000-3000-4000)ειναι για 3870χ2 μετα απο εκει δεν υποστηριζει! 13.11 να βαλεις για 3800-4800 δεν θα παιξει τπτ! Εχω την εντυπωση οτι ο 13,11 ειναι ο τελευταιος για την σειρα 5000!

Συνέβη το 2010 όταν είχα πρωτοπάρει τη 5870. Έκτοτε η 5870 είναι ευτυχισμένη στο καινούριο σύστημα και η 3870 στο pc φίλου :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τους βάλω κι εγώ τώρα..να κάνω απλά setup και να κάνει ενημέρωση μόνο του ή πρώτα uninstall τους προηγούμενους και έπειτα install τους νέους??Δεν το έχω ρωτήσει ποτέ μου αυτό..

Link to comment
Share on other sites

atiman uninstaller 7.0.2

μετα αφαιρεις απο τα hidden devices τις καρτες που δεν υπαρχουν, σβηνεις το pc, βαζεις την νεα καρτα

Πρωτου εγκαταστησεις τους τελευταιους beta drivers ΜΟΝΟ απο την amd, ξαναπας στα hidden devices κ αφαιρεις την παλια καρτα.

Μετα βαζεις τους οδηγους.

όταν λες αφαιρώ εννοείς δεξί κλικ και uninstall τον display adapter. σωστά??

ευχαριστώ παίδες:hug::yu:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα τους βάλω κι εγώ τώρα..να κάνω απλά setup και να κάνει ενημέρωση μόνο του ή πρώτα uninstall τους προηγούμενους και έπειτα install τους νέους??Δεν το έχω ρωτήσει ποτέ μου αυτό..

atiman uninstaller 7.0.2

μετα αφαιρεις απο τα hidden devices τις καρτες που δεν υπαρχουν, σβηνεις το pc, βαζεις την νεα καρτα

Πρωτου εγκαταστησεις τους τελευταιους beta drivers ΜΟΝΟ απο την amd, ξαναπας στα hidden devices κ αφαιρεις την παλια καρτα.

Μετα βαζεις τους οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες αφαιρώ εννοείς δεξί κλικ και uninstall τον display adapter. σωστά??

ευχαριστώ παίδες:hug::yu:

εννοω αυτο...

Show hidden and unplugged devices in device manager - The IT Community

κ οτα στα display adapter δεις την παλια καρτα, δεξι κλικ uninstall.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,παω να βάλω τον 13.11 driver αλλά μέσα από τον catalyst λείπει η επιλογη composite sync με αποτέλεσμα να δημιουργεί πρόβλημα στην οθόνη μου που συνδέεται δυστυχώς με vga.Ξέρει κανείς πως εμφανίζω πάλι την επιλογή?

Link to comment
Share on other sites

Ναιι στον 13.11 εχει απενεργοποηθει.

Θελει λιγη δουλιτσα για να το ενεργοποιησεις..

1) Απεγκατασταση του driver.

2) Πηγαινεις για την εκδοση του λειτουργικου που εχεις στο αντιστοιχο inf αρχειο (C:\AMD\AMD_Catalyst_13.11_BetaV1\Packages\Drivers\Display\WB6A_INF (για 64bit) ......\\\C7 η C8 η CU.... .inf

3) Το ανοιγεις με Notepad.

4) Βρισκεις την καταχωρηση HKR,, DalAllowCompositeSyncAdjustment, %REG_DWORD%, 0

5) Διορθωνεις το 0 με 1 και μετα save το αρχειο.

6) Εγκατασταση drivers παλι...

Και εισαι ενταξει...!

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά, αν είσαι άνετος με το regedit, το ανοίγεις, πας HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Video και βρίσκεις το κλειδί που αντιστοιχεί στη κάρτα σου, αλλάζεις τη μεταβλητή που λέει ο atiman, επανεκίνηση κι έτοιμος.

Link to comment
Share on other sites

Ναιι στον 13.11 εχει απενεργοποηθει.

Θελει λιγη δουλιτσα για να το ενεργοποιησεις..

1) Απεγκατασταση του driver.

2) Πηγαινεις για την εκδοση του λειτουργικου που εχεις στο αντιστοιχο inf αρχειο (C:\AMD\AMD_Catalyst_13.11_BetaV1\Packages\Drivers\Display\WB6A_INF (για 64bit) ......\\\C7 η C8 η CU.... .inf

3) Το ανοιγεις με Notepad.

4) Βρισκεις την καταχωρηση HKR,, DalAllowCompositeSyncAdjustment, %REG_DWORD%, 0

5) Διορθωνεις το 0 με 1 και μετα save το αρχειο.

6) Εγκατασταση drivers παλι...

Και εισαι ενταξει...!

Ευχαριστώ για την απάντηση atiman,αν θυμάσαι πιο παλιά μου το είχες ξαναπεί το κολπάκι και το έκανα.Αλλά στον 13.9 και στον 13.11 άμα το πειράξω αυτό μετά στο installation μου βγάζει error.Failed to installed amd display driver και έχει ένα κίτρινο θαυμαστικό.Κάνω κάτι λάθoς?Άμα τον βάλω χωρίς να πειράξω κάτι μπαίνει.

Την τιμή την αλλάζω και στα 3 .inf μέσα στο φάκελο έτσι?

Έγινε επεξεργασία από Gregorypeg1000
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα στο forum.

επειδή η ταπεινή μου 5770 έχει αρχήσει να τα βλέπει πολύ σκούρα είπα σήμερα να δοκιμάσω ένα mild o/c

το θέμα μου είναι ότι με το που έδινα διαφορετικά clocks από τα stock(875/1200) στην δεύτερη οθόνη μου είχα tearing(νομίζω έτσι λέγεται , πρακτικά το κάτω μισό της οθόνης αναβόσβηνε ή εμφάνιζε γραμμές)

αυτό που επίσης παρατήρησα ήταν πως με το που άλλαζα clocks,

τα idle clocks μου άλλαζαν (από 400/1200 μάλλον λόγω 2 οθονών, σε 157/300 που είχα σε όταν είχα μία οθόνη)

any ideas? catalyst 13.10 official beta περάστηκαν με 7.02 uninstaller

ps.αν δεν πρόκειτε η κάρτα να δώσει τίποτα ιδιαίτερο σε επιδόσεις , ας μην παιδεύομαι τσάμπα, εξάλλου μάλλον για αλλαγή θα πάει στο 6μηνο...Απλά έλεγα να της δώσω λίγη ζωή παραπάνω....

ps2. το pc είναι της υπογραφής

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα να ρωτήσω κάτι γιατί μπερδεύτηκα παω να κατεβάσω τους driver για την HD 7970 έχω windows 8.1 και όταν βάζω το λειτουργικό δεν μου φέρνει τους driver αν βάλω 8 μου τους δίνει για κατέβασμα αλλα δεν έχει το προφίλ τον παιχνιδιών το CAPS που είναι??

Link to comment
Share on other sites

Είχα τους 13.10beta 2. Πέρασα το update σε 8.1 pro και λέω να περάσω τους 13.11betav1 επειδή για κάποιο λόγο έχασα απο το logitech g15 τη δυνατότητα να παρακολουθώ θερμοκρασία voltage και clocks της 2 κάρτας. Είναι συμβατοί με 8.1 pro 64bit;

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά γιατί όταν στο desktop βάζο 144hz τα ρολόγια δουλεύου στα ύψη? εάν το ρυθμίσω στα 120hz δουλεύει normal γνωρίζει κανεις fix?

προφανως με χαμηλα ρολογια στα 144hz υπαρχει flickering

Link to comment
Share on other sites

προφανως με χαμηλα ρολογια στα 144hz υπαρχει flickering

Και εγώ το είχα το ίδιο πρόβλημα. Δεν πάνε σε IDLE τα ρολόγια στις normal τιμές τους στα 144Hz και δεν ξέρω αν συμβαίνει αυτό και σε 1440p@60Hz. Σε nvidia δεν υπάρχει ανάλογο πρόβλημα.

Aν τα πειράξεις με το AB και τα κατεβάσεις manual δεν υπάρχει Flickering. Μιλάμε μονο όταν είσαι σε dekstop και δεν κάνει τίποτα η κάρτα. Στα 120Hz είναι όλα normal.

Άμα έχει κάποιος 1440p και AMD κάρτα ας μας πει αν έχει ανάλογο πρόβλημα με τα ρολόγια σε IDLE στο desktop.

Link to comment
Share on other sites

σε gtx 480 που ειμαι τωρα παει ο πυρηνας 405mhz και η καρτα ψηνεται κυριολεκτικα στους 79 βαθμους λογω 1680*1050 στα 120hz, οταν εχω την καρτα συνδεδεμενη με την τηλεοραση ( 1920*1080 @ 60hz ) τοτε το core clock πεφτει στα 51mhz.

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση παιδιά γιατί όταν στο desktop βάζο 144hz τα ρολόγια δουλεύου στα ύψη? εάν το ρυθμίσω στα 120hz δουλεύει normal γνωρίζει κανεις fix?
προφανως με χαμηλα ρολογια στα 144hz υπαρχει flickering

Πολυ σωστα, ειναι φυσιολογικο.

Ποια ειναι αληθεια η αναγκη σου για 144hz ?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.