Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

Εγώ μια μικρή εμπειρία να μοιραστώ για τους 8.3:

Τρέχω ένα πρόχειρο 3DM06 με 8.2, με τις ρυθμίσεις που είχα στο PC, ούτε tweaks ούτε τπτ. 16700 κοντά το σκορ.

Βάζω τους 8.3. Ειλικρινά, παρατηρώ μια αλλαγή στα χρώματα, μου φάνηκαν καλύτερα. Το πρόσεξε και 2ο άτομο, δεν ήμουν μόνος μου. Παράξενο, απλά το αναφέρω.

Τρέχω 3DM06 - καταστροφή. Πιάνει κάτι απίστευτα FPS σε κάτι στιγμές, πολύ ταχύτερα από πριν (πριν π.χ. έπιανε max τα 97 σε ένα σημείο, με τους 8.3 έβγαζε 102) αλλά με ΤΕΡΑΣΤΙΑ drops σε άλλα σημεία (να πιάνει 52 πριν και τώρα να πιάνει 14).

Το σκορ κάπου στα 14Κ.

Πειράζω τους Cataclysm, κάνω καμια ρυθμιση από εδώ από εκεί, κανα tweak ξερω γω - 15100.

Τρέχω ξανά σήμερα, χωρίς tweaks, απλά στο Optimal Performance τους drivers - 13Κ περίπου.

Α στο διάλο, βάζω τους 8.2, 16700 πάλι.

:p

Link to comment
Share on other sites

Ναι ΧΡ. Εγώ το είδα με τη μία, μόλις μπήκε στο desktop - ο άλλος όταν βάλαμε το 3DMark το πρόσεξε έντονα.

Ευχάριστη αλλαγή, αλλά με τις επιδόσεις τι έγινε δεν πολυκατάλαβα. Τέσπα, στο Oblivion ένα άλλο μικρό κουλό:

Τα submenu, π.χ. όταν ανοίγει το mini-game για να ξεκλειδώσεις μια κλειδαριά με τα lockpick πήγαιναν πολύ γρηγορότερα από ότι πριν. Εννοείται όχι φυσιολογικά, λες και είχαν επιταχυνθεί όλα 100%.

Δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, απλά λίγο κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Το ειχα τονισει αν θυμασαι οτι ειναι πατατα του DX9 αυτο ( υποστηριζει μονο 3 πυρηνες ) .

Δυστυχως δεν εδωσαν την απαιτουμενη προσοχη σ ενα λειτπυργικο που "πεθαινει" και ετσι η καρτα υπολειτουργει και υπερλειτουργει αντιστοιχα οπου αυτο θελει.

Οι 8.4 δεν εχουν τοσο μεγαλο προβλημα αλλα δυστυχως εχουν.

Προσπαθουμε αλλα ..... Φορτωσε το νεο DX9 March 2008 απο Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

Με τους 8,3 παρατήρησα μεγάλη πτώση στο 3dMark06 (γύρω στα 3000 marks) αλλά αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το CPU Score. Απο 3-3.1 χιλιάρικα περίπου που ήταν, πήγε στα 1800!

Αυτό δε μπόρεσα να το εξηγήσω.

Στα παιχνίδια που παίζω πάντως (τα οποία είναι 2-3 τώρα) δεν είδα διαφορά προς τα κάτω οπότε τους άφησα εφ'όσον δε δημιουργούν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ιδια συμπεριφορα παρατηρησα και εγω με ενα προχειρο run που εκανα .εκει που με τις 2χ3870 default και τον Q6600 στα 3 , εβγαζε 16100 περιπου , τωρα εβγαλε 12300 με 1500 περιπου cpu score κατω!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.εγω εχω την 3870 και εχω τουσ drivers που ειχε μεσα με το cd.πρεπει να ειναι 7,11.για να βαλω τουσ καινουριουσ πρεπει να κανω απεγκατασταση τουσ παλιουσ μαζι με τα control center και μετα η' κανει σαν update?

Link to comment
Share on other sites

παιδια μια ερωτηση.εγω εχω την 3870 και εχω τουσ drivers που ειχε μεσα με το cd.πρεπει να ειναι 7,11.για να βαλω τουσ καινουριουσ πρεπει να κανω απεγκατασταση τουσ παλιουσ μαζι με τα control center και μετα η' κανει σαν update?

Από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων πήγαινε "unistall ATI software" και μετά κατέβασε και βάλε τους καινούριους κανονικά.:T:

Link to comment
Share on other sites

ε την μλκι@ τους μεσα, ας βγαζουν στο main site και αυτα τα drivers , πανε και τα βαζουν εκει μεσα :wall:

Link to comment
Share on other sites

flashαρα την 2900xt μου για 1η φορα κ ειχα modαρει το βιος για τα 3d στα 813/909 (συχνοτητες stadar γιατι ειχα λιωσει με αυτες σε crysis + πολλα αλλα). Βαζωντας τον catalyst 8.3 οταν παω να παιξω μου βγαζει artifacts κ μετα με βγαζει απ'το (οποιοδιποτε) παιχνιδι κ μου λεει οτι crashαραν οι drivers. Βαζωντας τους απλους display drivers 8.3 παιζω κανονικοτατα... συμβαινει μοναχα σε μενα η γενικα ειναι stadar?

edit.και με το fix τα ιδια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με πληροφοριες ( εκ των εσω ) οι 8.4 βγαινουν μεχρι την Παρασκευη.

Υπαρχει και κακο νεο ομως.

Οι ιδιες πληροφοριες λενε οτι η εξελιξη των οδηγων απο δω και στο εξης θα γινεται μονο για Vista μεχρι να κοπει σε λιγο τελειως η υποστηριξη των XP οπως εχει γινει ηδη απο τους 7.4 για τα Windows 2000.

ΙΣΩΣ οι τελευταιοι "καλοι" XP να παραμεινουν οι 8.2.

Λογος ......? Το DX9.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με πληροφοριες ( εκ των εσω ) οι 8.4 βγαινουν μεχρι την Παρασκευη.

Υπαρχει και κακο νεο ομως.

Οι ιδιες πληροφοριες λενε οτι η εξελιξη των οδηγων απο δω και στο εξης θα γινεται μονο για Vista μεχρι να κοπει σε λιγο τελειως η υποστηριξη των XP οπως εχει γινει ηδη απο τους 7.4 για τα Windows 2000.

ΙΣΩΣ οι τελευταιοι "καλοι" XP να παραμεινουν οι 8.2.

Λογος ......? Το DX9.

Αρνητικό μεν αλλά τι να κάνουμε?Έτσι δουλεύουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με πληροφοριες ( εκ των εσω ) οι 8.4 βγαινουν μεχρι την Παρασκευη.

Υπαρχει και κακο νεο ομως.

Οι ιδιες πληροφοριες λενε οτι η εξελιξη των οδηγων απο δω και στο εξης θα γινεται μονο για Vista μεχρι να κοπει σε λιγο τελειως η υποστηριξη των XP οπως εχει γινει ηδη απο τους 7.4 για τα Windows 2000.

ΙΣΩΣ οι τελευταιοι "καλοι" XP να παραμεινουν οι 8.2.

Λογος ......? Το DX9.

:TD::TD::TD::TD::TD::TD::TD::TD::TD:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.