Jump to content



Πρόβλημα.... άγνωστο


Alucard

Recommended Posts

Εδώ και μερικές μέρες μου παρουσιάζει το PC μου το εξής πρόβλημα...

Ενώ παίζω ωραία και καλά WoW και CS:S, κολλάει και μου κάνει επαννεκίνηση.

Σάν πρώτη μου σκέψη, βγάζω την αυτόματη επαννεκίνηση από τις ιδιότητες του Υπολογστή μου, και περιμένω να μου βγάλει την περιβόητη BSOD (Blue Screen Of Death).

Ξανακολλάει μετά από 2 ώρες παιχνιδιού και μου βγάζει τους οδηγούς της κάρτας ήχου σαν το πρόβλημα. Τους ανανεώνω με τυς τελευταίους που βγήκανε πρότεινος.

Μετά από καμια ώρα μου ξανακολλάει και τώρα μου βγάζει το win32k.sys σαν το προβληματικό αρχείο. Επειδή δέν έχω ιδέα τί κάνει αυτό το αρχείο και επειδή ξέρω πόσο "βλαμμένα" είναι τα Windoze δεν αλλάζω τίποτα σε αυτό το αρχείο και κάνω επαννεκίνηση του PC.

Ξανακολλάει και.... δεν μου βγάζει κανένα αρχείο σαν το πρόβλημα το οποίο το προκάλεσε αυτό!!!! Γεια σου Βασιλάκη Πόρτα με τα λειτουργικά σου!!! Έχω ήδη στείλει (ξανά) την κάρτα γραφικών για RMA, διότι δέν θυμάμαι να μου έκανε τέτοια κόλπα πρίν πάρω την αντικατάσταση (έχει ήδη καεί μία, αυτή που έστειλα είναι η αντικατάσταση της). Από ιούς και τέτοια δέν πιστεύω να έχω κολλήσει γιατί απο την πρώτη μέρα της εγκατάστασης των Windoze τρέχει το NOD32 και με το ZoneAlarm σαν firewall που πιστεύω ότι είναι τα καλίτερα μέχρι τώρα. Εγκατάσταση του λειτουργικού έγινε πρόσφατα, άρα δέν πιστεύω να έχει "παλιώσει" το λειτοργικό και να μου βγάζει προβλήματα....

Τα σπεσιφικασιόν :D του υπολογιστή μου:

Intel P4 478pin 2.4

Abit IC7

Nvidia 6800 Ultra

2x512 Mushkin Blue Line

2x80GB IDE WD

1x200GB IDE Seagate

BeQuiet 520W PSU

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις τρέξει τα σχετικά διαγνωστικά με επιτυχία(snm για επεξεργαστή/μνήμη, 3dmarks loops για κάρτα), οι θερμοκρασίες σου είναι οκ και έχεις τεστάρει το τροφοδοτικό σε φορτίο, το πιθανότερο είναι να έχει "χτυπήσει" η εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Wow και τηλέφωνο να σας έπαιρνα πιό πολύ ώρα θα περίμενα :D

Συγνώμη ξέχασα να πώ για τις θερμοκρασίες.

Την πρώτη φορά που μου το έκανε ο CPU ήτανε στα 68-70 που κοίταξα στο BIOS. Τώρα δέν γνωρίζω εάν αυτή είναι η πιό έγκυρη πηγή για θερμοκρασίες....

Αλλά την τελευταία φορά που κοίταξα γιαεπιβεβαίωση της θερμοκρασίας έπαιζε γύρω στα 50-54...

’ρα πιστεύω ότι την αποκλείω αυτήν την περίπτωση.

Memtest το άφησα όλο το βράδυ και δεν έδειξε κάτι κακό. 3dMark όλα μία χαρά χωρίς πρόβλημα και έβαλα και τις μέγιστες ρυθμίσεις να τιν ζορίσω "λιγάκι".

’ν έχει χτυπήσει η εγκατάσταση, να την πάω νοσοκομείο? :D Υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω το format; (το γνωρίζω ότι δεν γίνεται απλά λέω μήπως....)

Link to comment
Share on other sites

Για 2.4/478 είναι αρκετοί οι βαθμοί φίλε... αν σου δείχνει 50-54 στο bios, τότε σε gaming παίζει να ξεπερνά τους 60.

Όσο αφορά την εγκατάσταση, μην νομίζεις ότι παίζει σπουδαίο ρόλο το αν είναι φρέσκια. 2-3 φορές να χτυπήσει κάποιο κρίσιμο αρχείο των win, είναι αρκετές για να την βγάλει off.

Link to comment
Share on other sites

Οι βαθμοί που ανέφερα πιό πάνω είναι αμέσως μετά την επαννεκίνηση έτσι ώστε να μήν προλάβει να κρυώσει ο επεξεργαστής.

Έχω ήδη στείλει την κάρτα γραφικών για RMA μήπως και φιλοτιμηθύνε και μου στείλουνε καμία "κανονική" και όχι τις ανακατασκευασμένες......

Η ψύκτρα είναι η μανάτη της Intel αλλά εδώ και 2 χρόνια που τον έχω στα 3.2 δέν μου έχει παρουσιάσει τέτοιο πρόβλημα... και η ψύκτρα είναι πεντακάθαρη από θέμα σκόνης... σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω και καινούργια θερμωαγώγιμη....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep

Intel P4 2.4 @3.2 λέει η υπογραφή του Alucard...

Τί ψύκτρα έχεις αγαπητέ?

Με ενα τετοιο αστερι ειχα αρχισει και εγω την λαμπρη μου σταδιοδρομια στο o/c

:tomato: , αλλα ( αν και πηγαινε ανετα ...) πανω απο τα 3mhz ετρωγα κολληματα και τα συναφη.....

Ειχα καλα ρευματα , ψυκτρες , μνημες....αλλα ......:wall:

Μαλλον θα πρεπει ο φιλος μας να χαλαρωσει λιγο το o/c....

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω πάρει τρελλά στο κρανίο. Συνεχίζει και μου κάνει τα ίδια, Κατέβασα το OC το πήγα πάλι στα 2.4 που είναι κανονικά, αλλά τώρα μου το κάνει πιό συχνά από οτι παλιότερα. Grrrrrrrr δεν αντέχω άλλο... είναι που είναι μπλέ το κουτί το παίρνω όπως είναι και το πετάω στο ποτάμι.

Α! κάτι άλλο που είχα παραλείψει.... Παλιότερα μου είχανε καεί κάποια τρανσιστοράκια, και την έδωσα σε έναν και μου τα άλλαξε με ίδια. Λέτε να έφτασε στα τελευταία της η μητρική;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι και εξπέρ σε ηλεκτρολογικά... μου είχανε ψηθέι τελως πάντων κάποια "πραγματάκια" πάνω στην μητρική και τα άλλαξε ένας γνώστης...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι γίνεται μόνο όταν παίζω παιχνίδια..... WoW kai CS:S. Στην DotA δεν μου παρουσιάζει προβλήματα... να πείς ότι μου δείχνει και καποιο συγκεκριμένο dll ή κάποιο πρόγραμμα να πω 'νταξ'.... αλλα όλο και κάτι διαφορετικό θα μου δείξει.. .μια το nv4disp.dll μία το walcucpd.dll μία το feksemoukaiglistrisa.dll... Τι να πω ρε γμτ άβυσσος η ψυχή του PC

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με την αντικατασταση τρανζιστορ δεν μου πολυ-αρεσει , αλλα αφου λες οτι το κανει ΜΟΝΟ σε παιχνιδια για αλλαξε τους drivers της nVidia και ξαναπερασε ( για τον φοβο των ιουδεων ) και το directx9c......

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου μετά από restart οι 68-70 βαθμοί σιμενει περίπου 4 πιο πάνω πριν κλίσει το μηχάνημα.....

μιας και ηρθέ το καλοκαίρι για χαλάρωσε το o/c η πάρε καμιά ψήκτρα τις προκοπής

Link to comment
Share on other sites

το ότι σου δείχνει συνέχεια μπλέ αναφέροντας συνέχεια διαφορετικά αρχεία εμένα το μυαλό που θα πήγαινε σε ελλατωματικό hdd ή μνήμες που corruptάρει συνέχεια αρχεία...ή ακόμα και κατεστραμένη με τα πολλά εγκατάσταση των win

Link to comment
Share on other sites

Έκανα σαν καλό παιδί Format, ξανακάνω όλα τα παιχνίδια και τα updates εγκατάσταση και εκεί που παίζω ωραία και καλά Counterstrike, μου ξαναπετάγεται μπλέ μούτζα. Έχω αγανακτήσει πλέον, και μάλλον από ότι είπε ο φίλος ο Duke πάω για σκληρό γιατί τον ακούω και σκάβει ώρες, ώρες. Αλλιώς πιά νέο σύστημα.

Παρεπιμπτόντως σκεφτόμουνα κάτι τέτοιο....

DFI LANParty UT RDX200 CF-DR

Παρέα με έναν AMD X2 3800+

Η γνώμη σας? Τι διαφορετικό, στα ίδια λεφτά πάντα, και καλύτερο θα προτείνατε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.