Jump to content



!!!τι μνήμες είναι αυτές? :S


f117

Recommended Posts

!!!!! !!!!! !τι μνήμες είναι αυτές ρε παίδες?τις αγόρασε ένας φίλος μου από το ebay pc3200 ddr 400 1gb!:S για τι είναι? μήπως είναι για laptop? :...: στο δικό του δεν παίζουν.....δεν ανοίγει το pc....και σε 10 second η μνήμη ΚΑΕΙ!!!!!!ΚΑΕΙ όμως......!άμα την βάλεις να παίζει με αλλή μια μνήμη ανοίγει το pc αλλά βγάζει bios checksum error :S

ele2714iy.th.jpg

ele2701us.th.jpg

ele2691hb.th.jpg!!!!! !!!!!

ά!και σε ύψος είναι πιο "κοντές" από τις νορμαλ...

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια τσιπς μόνο την kingmax ξέρω να βγάζει. try http://www.kingmax.com.tw/ μπας και βρείς τπτ.

Edit: παίζει να ειναι ddr2. Τώρα που τις ξανακοιτάω ECC δεν είναι γιατί δεν έχουν το μικρό τσιππάκι ανάμεσα σε αυτά των μνημών. Μάλλον προς ddr2 το κόβο και μάλλον καμένες με τα 2.6 τουλάχιστον που φάγανε. Γιαυτό και καίνε!

DDRIIre.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl

Τέτοια τσιπς μόνο την kingmax ξέρω να βγάζει. try http://www.kingmax.com.tw/ μπας και βρείς τπτ.

Edit: παίζει να ειναι ddr2. Τώρα που τις ξανακοιτάω ECC δεν είναι γιατί δεν έχουν το μικρό τσιππάκι ανάμεσα σε αυτά των μνημών. Μάλλον προς ddr2 το κόβο και μάλλον καμένες με τα 2.6 τουλάχιστον που φάγανε. Γιαυτό και καίνε!

DDRIIre.jpg

Και εγώ αυτό λέω αλλά μου είπε ότι κουμπώνουνε κανονικά σε ddr1 χωρίς καμιά πίεση..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl [Σήμερα, στις 16:16]

Τέτοια τσιπς μόνο την kingmax ξέρω να βγάζει. try http://www.kingmax.com.tw/ μπας και βρείς τπτ.

Edit: παίζει να ειναι ddr2. Τώρα που τις ξανακοιτάω ECC δεν είναι γιατί δεν έχουν το μικρό τσιππάκι ανάμεσα σε αυτά των μνημών. Μάλλον προς ddr2 το κόβο και μάλλον καμένες με τα 2.6 τουλάχιστον που φάγανε. Γιαυτό και καίνε!

..εχεις δικιο για το ολοκληρωμενο που εχουν οι ECC, δεν το προσεξα..:slap:

...και παιζει να εχει γινει και αυτο που λες, αλλα δεν θα δυσκολευε λιγο να μπουν σε ddr1 slot??

Link to comment
Share on other sites

DDR2 δεν ειναι...οι ddr2 εχουν 240pin...οχι 184 που λεει το λινκ..:D

To High Density ειναι οτι επειδη ειναι single sided τα modules το καθε chip εχει 128mb οποτε 8Χ128=1024...και οχι 16Χ64=1024(double sided)....

Tωρα με low profile και bga chips εβγαιναν οι ECC registered(οπως προειπε ο mortis)....δεν ειχε μονο η Kingmax...αλλα και η corsair τα χρησιμοποιουσε!

Η crucial επισης σε αυτο CT12864Z40B.M16FD kit το 2χ1gb κιτ της...

KINGMAX Hardcore PC4000 DDR500 BGA (3-4-4-8-1T) --chip--> Hynix B ~ Brainpower PCB επισης!

Mερικες jetram...αλλα παλαιοτερες!

BGA

(Ball Grid Array) - A chip package having solder balls on the underside for mounting. BGA allows for a reduction in die package size, better heat dissipation, and greater module densities. Future generation DRAMs will be supplied exclusively in BGAs

Link to comment
Share on other sites

Motherboard must be able to take 1 GB in each slot.

COMPATIBILITY NOTE: Please Check Hi-Density Compatibility.

Buyer is responsible for checking compatibility before bidding. With incompatible motherboards, this ram may read as 512MB or may not read at all.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.