Jump to content



Ερώτηση για αναβάθμιση μνήμης.


Bigi

Recommended Posts

Γειά σας παίδες.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το εν λόγω θέμα.Αυτή τη στιγμή έχω στον υπολογιστή 1gb μνήμης.Συγκεκριμένα 2 στικάκια KVR400X64C3A, τα γνωστά της kingston.Θέλω όμως να προσθέω 1gb ακόμα.Θα μου πείτε, βάλε ρε μεγάλε 2 στικ του 1gb και είσαι ωραίος.Το θέμα είναι όμως το εξής: θα μείνω αρκετό καιρό στο 939 που έχω τώρα και εκτός απροόπτου δε θα πάω σε 940.Οπότε στο μέλλον, που θα χρειαστεί να προσθέσω και άλλη μνήμη, θα μιλάμε για ddr1 πάλι.’ρα, και για να μη βάλω 4 στικ του 1gb, λέω να βάλω τώρα ένα των 2gb και αργότερα άλλο ένα να τελείωνει η ιστορία.Εσείς τι λέτε;Θα ήθελα αποφύγω να πάρω τώρα 2x1gb και αργότερα 2x2gb, γιατί και τώρα δεν ξέρω τι να κάνω τα παλιά.Με απασχολεί βέβαια το γεγονός μήπως μετά από ένα-ενάμιση χρόνο, που θα θέλω να βάλω κι άλλη μνήμη, δε βρίσκεις πλέον εύκολα ddr1.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πείτε κι εσείς τι προτείνετε.Κάποια συγκεκριμένη πρόταση έχετε για μνήμες 2048mb;Είχα βρει στο e-shop κάπιοες της geil στα 180 ευρώ περίπου, αλλά τώρα δε βλέπω να τις έχει.Έχει κανείς κάτι υπόψη του;

Ευχαριστώ! :T:

Link to comment
Share on other sites

κοιτα.....το θεμα μνημης ειναι λιγο περιπλοκο θα μπορουσες να βαλεις 2 του 1gb με επιδοσεις 3-4-4-8 (uccc chips)στα 560 mhz εκτος και αν εισαι πολυ τυχερος και τα σκασεις λιγο και πιασεις κοντα 580. τωρα το ερωτημα ειναι αν αξιζει τον κοπο να δωσεις 300 ευρω για κατι τετοιο???

μπορεις απλα να βαλεις αλλες 2 των 512mb και να κανεις την δουλεια σου ευκολα....απο την αλλη αμα χρειαστει να βαλεις και αλλη ram μεσα στο διαστημα που λες πως θα αναβαθμισεις τι θα γινει?? θα ψαχνεις να δωσεις 4 dimmακια των 512??

αν δεν σε ενδιαφερει η επιδοσεις αντε αγορασε απλες 2*1 gb γνωμη μου....συγκεκριμενα μποροεις να αγορασες τιποτα transcend απο plaisio στο περιστερι που νομιζω εχει φερει....στα 180 euro μπορει και λιγο λιγοτερα....αυτες κλοκαρουνε λιγο

παντως ετσι οπως ειναι τα πραγματα με τα dimms του 1gb μαλλον οτι πληρωνεις περνεις.....

οσο για τις αναβαθμισεις σου τις μελλοντικες δεν θα σβυσουν ετσι απλα οι DDR1 μην σε απασχολει αυτο ασχετα αν οσοι εχουν AM2 πανε σε DDR2...πας και εσυ εκει...πουλας,αγοραζεις και παει λεγοντας...;)

Link to comment
Share on other sites

Καλά 4χ 512 αποκλείεται να βάλω.Δεν αξίζει τον κόπο.Σε μετρήσεις που έχω δει ανάμεσα στις ίδιες μνήμες τα 4χ512 είναι πιο αργά σε όλες τις μετρήσεις ακόμα και από 2χ512 λόγω 2Τ.Οπότε νομίζω το ξεχνάμε.Το θέμα είναι αν θα βάλω 2χ1gb τώρα ή ένα των 2gb.Γιατί να δώσω όμως 280 ευρώ να βάλω 2 dimm συνολικά, ενώ με τα ίδια λεφτά μπορώ να βάλω ένα των 2gb και αργότερα άλλο ένα τέτοιο;Οπότε νομίζω πιο συμφέρον για μένα είναι να προτιμήσω ένα στικ για τώρα.

Αυτό που ρωτάω κυρίως είναι για κάποια συγκεκριμένη πρόταση, καθώς από στικ των 2gb δεν έχω βρει και καμιά σπουδαία ποικιλία.Κρίμα που δεν έχει ακόμα εκείνεις τις geil το e-shop να μου λέγατε και σεις τη γνώμη σας.

Βασικά σχετικά με επιδόσεις δεν έχω και κάποιες τρελές απαιτήσεις.Τώρα αυτές που έχω τις τρέχω με διαιρέτη κάπου στα 205-210 mhz, ανάλογα με τον επεξεργαστή.Αν βέβαια έφταναν και στα 250 χωρίς διαιρέτη θα ήταν ακόμα και καλύτερα, αλλά να μη δώσουμε και μια περιουσία για μνήμες για να παίζουν 1 προς 1.

Link to comment
Share on other sites

πουλα αυτα που εχεις και βρες 2χ1γιγα uccc value...

λογικα πανω απο 200€ δεν θα δωσεις..

Το μελλον μην το κοιτας....

τα 2γιγα δεν νομιζω να μην δεν σου φτανουν...για οσο καιρο τα χρειαστεις...

Στο μελλον τα ddr θα ειναι σαν τα sdram...θα ψαχνες τωρα να βρεις 512Μβ sdr?

Oταν λεμε μελλον εννουμε ddr2 (προς το παρων) με καποιον αξιολογο cpu klp...

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω βρε συ ΝTG ότι το μέλλον είναι στις ddr2, αλλά αφού δε θα κάνω αναβάθμιση.Καλώς ή κακώς μεταπήδησα αργά στο 939 και δεν έχω σκοπό να το ξαναγυρίσω σύντομα.Οπότε πρέπει να βολευτώ με ddr.Δηλαδή κι εσύ προτείνεις 2x1gb;Το μόνο που σκέφτομαι είναι ότι έτσι θα ξαναμπώ στι διαδικασία να βρω τι θα κάνω άλλες δύο μνήμες.

Τέλοσπάντων, μάλλον έτσι θα το κάνω.Επειδή δεν έχω πάρει ποτέ μνήμες της προκοπής, έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση υπόψη με κόστος λογικό (κάτω από 200 ευρώ για μένα);

Link to comment
Share on other sites

2 γιγα ειναι πολυ καλα πιστευω και κανεις τα παντα..

Προσωπικα εχω 1γιγα και δεν ψαχνω....

οταν ερθεις ο καιρος (βαση απαιτησεων) να θες και αλλη μνημη θα εχει πολυ αργο μηχανημα ουτως η αλλως....

για αυτο ειπα τα παραπανω ....οχι επειδη δεν υποστηριζονται απο ΑΜ2 και ιντελ

Link to comment
Share on other sites

Nαι, έχετε δίκιο.Όταν πια θα χρειαζόμαστε 4gb μνήμης το 939 θα είναι πλέον μουσειακό.Οπότε παίρνουμε 2χ1 τώρα και αρκετά αργότερα στο μέλλον, πάμε σε ddr2 και μεγαλύτερο μέγεθος.

Να σας πω, τι γνώμη έχετε αν πάρω 2 geil σαν αυτές;

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554983

Αυτές πρέπει να παίζουν στα 3-4-4-8.Στα 250 λέτε να φτάνουν 1:1;

Αν έχετε κάτι καλύτερο να προτείνετε, μη διστάσετε! :D

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

θα τις κανεις oc?

Kαι αν ναι..ποσο?

Χλωμο τις κοβω να φτασουν στα 250...

Τωρα αν εχουν uccc αναιρω..

Εν οψη conroe παντως θα δεις πολλες αγγελιες

για μνημες..

Πριν 2-3 μερες φυγαν uccc (μαλλον αυτες θες) στα 160€ βαση αγγελιας!

Eσο ετοιμος....!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω από τσιπάκια μνημών και τα χαρακτηριστικά τους για να σου πω τι ακριβώς ψάχνω!Τώρα από υπερχρονισμό, όπως είπα ήδη, θα ήμουν πραγματικά ευχαριστημένος αν κατάφερνα να τις τρέχω 1 προς 1 με τον επεξεργαστή, κάπου στα 250 δηλαδή.Εντάξει, αν δεν καταφέρω να βρω σε νορμάλ τιμή δε χάθηκε κι ο κόσμος, αλλά αν βρω ακόμα και καλύτερα.

Και για μεταχειρισμένες, εφόσον υπάρχει εγγύηση, δεν υπάρχει επίσης κανένα πρόβλημα, μόνο που δε μπορώ να δω τις αγγελίες...

Link to comment
Share on other sites

uccc ψασνεις μαλλον...

μνημες ικανες να πανε απο 260-270 με 3-4-4-8 αν οχι λιγο καλυτερα...

Τωρα που θα βρεις ..δεν ξερω...

1 που εκανε το ιδιο ερωτημα πηρε απαντηση μεν...του στυλ

"εχει 10-15 κομματια" στο ταδε μαγαζι...αλλα εννοειτε εξαφανιστηκαν..

δες εδω ενα thread με μνημες που εχουν ιδια τσιπακια..

ρωτα απο που τα πηρε και αν μπορεις να βρεις κατι αντιστοιχο αλλου?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ΝTG, σε έχω πάρει μονότερμα ε;

Το είχα δει το θέμα αυτό του dag, αλλά δεν πήγε το μυαλό μου να τον ρωτήσω.Θα του στείλω ένα πμ το λοιπόν.

Κάτι άλλο τώρα.Οι μνήμες αυτές, που φτάνουν σε τέτοιες συχνότητες, για να μη λαμπαδιάσουν θέλουν άλλο ανεμιστήρα να τις χτυπάει ή αρκεί το heat spreader που θα έχουν;Γιατί αν θέλουν και άλλον ανεμιστήρα από πάνω, το ζαλίζουμε πολύ το θέμα.Παίρνουμε δυο απλές 'κει πέρα, βάζουμε έναν διαιρέτη και κάνουμε ήσυχα κι ωραία τη δουλειά μας.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον εγω σε εχω παρει μονοτερμα...:p

anyway δεν εχω προβλημα...

Τις μνημες δεν τις εχω δει απο κοντα ωστε να δω πως και τι!

Θελουν λιγα volt...2,6 καλα ειναι..

χωρις ανεμηστηρα πιστευω τα εχει τα 250 ισως και λιγο παραπανω..

Παντως εχε υποψιν οτι κυκλοφορησαν και value μνημες με τα ιδια τσιπακια..με κοντα

στα 90€ το 1 γιγα!(περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Γενικά μιλούσα για τις μνήμες βέβαια, όχι για τις συγκεκριμένες.Για μνήμες που φτάνουν σε τέτοια mhz γενικότερα.

Έχεις την καλοσύνη να μου δώσεις κανένα λινκ από κάποιο μαγαζί;Γιατί εγώ δε μπορώ να βρω ρε γαμώτο κάτι αντίστοιχο στα μαγαζιά που ξέρω.Οι πιο φθηνές που βρίσκω είναι συνήθως αυτές που έχω εγώ και κάτι αντίστοιχες twinmos σε τιμές κάπου 85 ευρά.

Σ' ευχαριστώ πάντως ε...

Link to comment
Share on other sites

γιατι σου κανει ενυπωση???

Αυτο ειναι το σωστο ,...μια οποιαδηπτε μνημη DDR του εμποριου να

μπορει να δουλευει σε οποιαδηποτε μητρικη δεχεται ddr μνημες!

Δεν ειναι απαραιτητο να τρεχει αποκλειστικα στα 250...

αμα θες τις τρεχεις και πιο χαμηλα....απλα συνηθως σε δδρ500 μημες

βαζουν uccc και βαση αυτου (ddr500) εψαξα στο skroutz...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές λύσεις μου φαίνονται και οι δύο.Βέβαια ανεβαίνει το κασέ, αλλά πως να το κάνουμε κιόλας...

Θα το κοιτάξω το θέμα λοιπόν, αν λέει να δώσω τόσα λεφτά για μνήμες τώρα και αποφασίζουμε αναλόγως.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.