Jump to content



Πρόβλημα: Το τηλέφωνο δε δουλεύει με φίλτρο --> Αύξηση θορύβου γραμμής


nickstamat

Recommended Posts

Παίδες έχω πρόβλημα... Έχουμε δύο τηλέφωνα στο σπίτι, στο ένα έχω βάλει φίλτρο και δουλεύει κανονικά.

Στο άλλο όμως βάζω το φίλτρο αλλά δεν ακούγεται τίποτα από το τηλέφωνο μετά... Σαν να είναι κομμένο. Δοκίμασα να αλλάξω το φίλτρο με αυτό που έχω στο άλλο τηλέφωνο και δουλεύει αλλά τζίφος... Το τηλέφωνο είναι ένα Panasonic (μοντέλο δεν έχω κοιτάξει, άμα χρειάζεται το βρίσκω). Η συνδεσμολογία και τα καλώδια είναι ΟΚ, τα έχω τσεκάρει.

Το έχουμε και λειτουργεί έτσι το τηλέφωνο τώρα, χωρίς φίλτρο δηλαδή. Παρατήρησα όμως μειωμένη ταχύτητα στο ίντερνετ όταν μιλάω από το τηλέφωνο που δεν έχει φίλτρο. Μπαίνω στις ρυθμίσεις του router και βλέπω στο router status το Noise Margin (Signal/Noise Ratio, εδώ δίνει λεπτομέρειες) να έχει πέσει στα 8 dB, που σημαίνει ότι έχει πολύ θόρυβο η γραμμή. Μόλις κλείνω το τηλέφωνο φτάνει στα 31 dB, τιμή εξαιρετική σύμφωνα με το adslgr.

Για να μην τα πολυλογώ, έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει που δεν δουλεύει με φίλτρο το τηλέφωνο? Τι άλλο να τσεκάρω? Thnx...

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δοκίμασες άλλο φίλτρο...δεν κάνεις την καλή να δοκιμάσεις και άλλο τηλέφωνο? Δεν μπορω να σκεφτώ κάτι άλλο αυτή τη στιγμή. Ίσως να είναι και χάλια φίλτρα αυτα που έχεις...

Link to comment
Share on other sites

Alcatel Speedtouch είναι, τα έφερε ο ΟΤΕ... Θα το δοκιμάσω αυτό που λες αύριο... Φιλτράκια πού θα βρω? Το Πλαίσιο (μιας και έχω κοντά στο σπίτι μου) έχει?

Αρχική απάντηση από jax7480

Αστο αφιλτρο....

Ε???

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο προβλημα είχα μολις έβαλα φίλτρο πριν τον netmod. Το ασύρματο Panasonic δούλευε μόνο στο ένα καναλι ενω πριν και στα δυο. Δοκίμασα και άλλο φίλτρο και τίποτα. Το άφησα έτσι μέχρι που πήραμε ένα ασυρματο sagem και δουλευει και στα δύο καναλια. Go figure...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat

Alcatel Speedtouch είναι, τα έφερε ο ΟΤΕ... Θα το δοκιμάσω αυτό που λες αύριο... Φιλτράκια πού θα βρω? Το Πλαίσιο (μιας και έχω κοντά στο σπίτι μου) έχει?

Στα OTEshop θα βρεις. Το Πλαίσιο δεν έχω ακούσει να έχει...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.