Jump to content



Watercool in my stacker (56k warning) + tank


aristos87

Recommended Posts

Συνέχεια απο δώ...

Αν και με ενάμιση χρόνο καθηστέρισης και μετά απο δύο αλλαγές νερών στο προηγούμενο κλειστό κύκλωμα τελικά μπήκε ξανά μπροστά το project τανκ. Βλέποντας και μελετώντας τις αδυναμίες του προηγούμενου τάνκ κατέληξα στην παρακάτω μορφή.

P6134447.jpg

P6134441a.jpg

Το τανκ κατασκευαστικέ απο έναν κυλινδρικό σωλήνα plexi ενα διάφραγμα τοποθετημένο κάθετα μέσα σ'αυτων για να κώβει την εισερχόμενη σ'αυτόν ροή και μια στρογγυλή ροδέλα πλέξι για καπάκι. Ολα αυτά κωλυθήκαν στην είσοδο της αντλίας. Έτσι δεν έχουμε ανακύκλωση αέρα μέσα στο κύκλωμα.

Με κατάλληλες δοκιμές για διαρροή...

P6144449a.jpg

.... test passed! :)

και....

P6154458.jpg

P6154451.jpg

Ενα άλλο πράμα που είχα παραμελήσει ήταν το θέμα του ρελέ ο οποίος σουλουπώθηκε σε ενα μαύρο κουτάκι...

P6154466.jpg

P6154467.jpg

P6154468.jpg

Μπήκε και η Alphacool που την είχα παρατήσει ομολογό για πολύ καιρο αλλά τώρα αναζοπυρώθηκε το ενδιαφέρον μου για scripting, βέβαια να είναι καλά ο FrOsT και το forum του LCDHype που έχει πολύ πράμα έτοιμο μέσα για edititing :upside:

P6154477.jpg

P6154489.jpg

P6154503.jpg

Και έτσι το αποτέλεσμα έχει ως εξής!!

P6154485.jpg

P6154479.jpg

P6154487.jpg

ggiko.jpg

Τέλος θέλω να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά τον kaynd ultra turbo power help που μου έδωσε και ουσιαστικά τα στήσαμε μαζί!

Οσο για το Ο/C τα results τις επώμενες μέρες

Πάντως ο 3700+ πάει μια χαρά...

123.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Πολύ ωραίος! :T: Πάντως εγώ αυτό που ζηλεύω περισσότερο απ'όλα είναι η φωτογραφική σου μηχανή... Πολύ καθαρές φωτογραφίες ρε παιδί μου ανέκαθεν... Ή μήπως φταίει ο φωτογράφος; :cool:

Keep up the good work! :T:

ΥΓ: Ωστε αυτά κάνατε μαζί εκεί πάνω ε; :p

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η οθόνη λέει άγρια... Ίσως λίγο άχρηστη αλλά εμφανισιακά λέει και μάλιστα πολύ περισσότερο απο το Gatewatch... ;) (Θα την προτιμούσα πάντως σε μαύρη αν βγαίνει)

Link to comment
Share on other sites

τωρα για πες μου.................το ορθογωνιο κοματι plexi που εχεις μεσα στο τανκ τι ρολο εχει ????????......................και το πανελ στην προσοψη του stacker απο που το εχεις παρει και ποσο????.............αν μπορεις δωσε και λινκ....please

Link to comment
Share on other sites

Το τανκ κατασκευαστικέ απο έναν κυλινδρικό σωλήνα plexi ενα διάφραγμα τοποθετημένο κάθετα μέσα σ'αυτων για να κώβει την εισερχόμενη σ'αυτόν ροή και μια στρογγυλή ροδέλα πλέξι για καπάκι. Ολα αυτά κωλυθήκαν στην είσοδο της αντλίας. Έτσι δεν έχουμε ανακύκλωση αέρα μέσα στο κύκλωμα.

Για την οθόνη ψάξε στο forum

Link to comment
Share on other sites

Ναστε καλα παίδες!

Φιλε g_pappas1989 ειχε γινει ομαδική γι'αυτή την οθόνη πριν λίγο καιρό στο λάμπ! Και ναί Μάκη και γω τον πρώτο καιρο ψηλοξενέρωσα για το θέμα του "αχρηστου" αλλά λες και το Gatewatch ηταν πρακτικό! Μια μούφα σκέτη! Τέλος πάντων αυτή τουλάχιστον σου δίχνει και οτι γουστάρεις εσύ!

Οσο για το οτι δεν σου αρέσουνε τα στάκερ Γιάννη δεν σχολιάζω :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Makis Hourdakis [Χθες, στις 22:28]

Πάντως η οθόνη λέει άγρια... Ίσως λίγο άχρηστη αλλά εμφανισιακά λέει και μάλιστα πολύ περισσότερο απο το Gatewatch... ;)

Ε καλά καμία σχεση , το gatewatch καταρχήν δεν ειναι οθόνη. & Η μονη λειτουργια που μπορω να του βρώ μετα απο κανα χρονο που το έχω ειναι η ευκολια αυξομειωσης του ήχου αναλογικά με τον ροοστάτη .

Αρίστος πολύ καθαρή δουλειά μπράβο.

Link to comment
Share on other sites

φίλε σου βγάζω το καπέλο που δε φοράω :p Πολύ καλή δουλειά. Μερικές αποριούλες:

*Έχεις κάνει κάτι στο πλέξυ και φαίνεται σα να φωσφορίζει, ή είναι το φως από τα Uv reactive υλικά που αντανακλάται?

*Το ρελέ που το έκρυψες;

*Γιατί δεν έχεις βάλει και τις επιπλέον παροχές ρεύματος στην DFI (4 pin molex, και το φυσάκι που είναι για floppy)

O bob sponge είναι όλα τα λεφτά :p :P

Link to comment
Share on other sites

Το πλέξυ του στάκερ ειναι ψιλομπλέ και ειναι uv ευάισθητο και ετσι αντιδρά στις λάμπες

Το ρελέ ειναι πίσω απο το ψυγείο δεν φένετε :p

Γιατι δεν χρειάζοντε... Τι να σου πώ είτε τα είχα είτε δεν τα είχα το ίδιο ήταν...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως έχεις βλέπω 2πλο ψυγείο , eheim 1250 και γενικά δυνατό Wc . Είναι κρίμα να μην έχεις και την 7800gt στο loop . Ψύχεις δλδ μόνο τον α64 που ούτως η άλλως είναι κρύος και με την stok . Βάλε και στην κάρτα ένα μπλοκάκι [το χρειάζεται πιο πολύ απο το cpu] Ένα απλο έστω και aseteκ με 20-25e θα κάνει την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστική διαφορά δεν είδα... βεβαια ειναι και καλοκαίρι και οσο να ναι η εξωτερική θερμοκρασία ειναι λίγο τσιμπιμένη... Αλλά πανω κάτω τα ίδια. Απλα τώρα δεν έχω τον σπαστικό θόρυβο της φυσαλίδας που είχα στο κλειστό κύκλωμα που όσο πέρναγε ο καιρός μεγάλωνε και γινότανε πολύ σπαστικός

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα βγάλε -βάλε 2 βιδες ειναι που βγαίνουν με το χέρι :) σε ενα λεπτο η κάρτα ειναι έξω απο το κουτί . Οσο για την αντλία και 1048 να ειναι θα τα καταφέρει άνετα , εδώ τα κατάφερνε μια λ20 για 6 μήνες ++ .

dsc058888tr.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.