Jump to content



Ποιο κινητο με Windows Mobile ή Symbian?


SlotKiller

Recommended Posts

Εφτασε ο καιρος να αλλαξω το αγαπημενο μου 6230!!

Η vodafone μου δινει επιδοτηση της ταξης των 300 που αναλογα τη συσκευη μπορει να ειναι και παραπανω μου ειπαν.

Αυτο που θα ηθελα να παρω ηταν ενα pda-κινητο, αλλα απ οτι εχω ακουσει δε τα χρηματοδοτουνε αυτα :shifty:

Αυτο που σκεφτομαι τωρα ειναι να παρω ενα κινητο με windows mobile πανω, αλλα δε ξερω ποια εχουν... στο site της vodafone δεν υπαρχει κανενα.

Θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο κινητο μεχρι 350-360 με win πανω ή τλπ τι αξιζει να παρω! Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Η κύρια διαφορά ανάμεσα σε ένα Windows PDA phone και ένα Windows Smartphone (πέρα από το λειτουργικό) είναι η ύπαρξη γραφίδας...

Γενικά τα Qtek είναι αρκετά καλά π.χ. 8310 βέβαια δεν θυμάμαι πόσο έχει.

Εάν δεν βιάζεσαι τον σεπτέμβρη θα έρθει το πρώτο BenQ Windows PDA phone, το P51, και απ'ότι φαίνεται θα είναι αρκετά καλό. Αυτό λογικά θα το επιδοτούν γιατί δεν είναι π.χ. HP ή Qtek αλλά μια μάρκα που βγάζει απ'όλα τα είδη κινητών...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα γινει την δευτερα..

να περιμενω μεχρι το σεπτεμβρη και να μην ειναι και στανταρ η επιδοτηση?

Δλδ δε παιζει τπτ που να εχουν οι εταιρειες κινητης και να εχει windows πανω?

Αν παμε σε Symbian τι αξιζει? 3250 ισως?

Με κανενα 60αρη πιστευω το παιρνω αυτο: http://www.vodafone-shop.gr/eshop/el/index.jsp?action=mobilePhoneDetails&pid=prod2160006&tid=

Link to comment
Share on other sites

Εγώ symbian θα προτεινα αντί για windows.Προσωπική άποψη οτι είναι καλύτερο.Το 3250 που σκεφτεσαι να πάρεις το θεωρώ εξαιρετικό κινητό για τα χρήματά του.Το έχει η κοπελιά μου και το γνωρίζω από πρώτο χέρι! Ειδικά αν ακούς mp3 στο δρόμο θα σε βολέψει πολύ και θα ξεφορτωθείς το player σου.Γυρνάς το κάτω μέρος και μεταμορφώνεται σε mp3! Τα μόνα αρνητικά που εντοπίζω είναι οτι δεν έχει IrDa και η κάμερα (αν και πραγματικά φοβερή) δεν έχει φλας.Βεβαια είναι τόσο ποιοτική η εικόνα του που με night vision θα την κάνεις τη δουλειά σου αν έχει κάποιο φωτισμό το μέρος.Για περαιτέρο πληροφορίες απλά ρώτα! Α! συν ότι η Nokia το στέλνει με 512ΜΒ μνήμη.Επίσης θα σου έλεγα να κοιτάξεις όλη τη σειρά Ν.

http://www.nokia.com.gr/nokia/0,,1072,00.html

Link to comment
Share on other sites

Στη voda λεει οτι δινει καρτα 64! οχι 512...

Αυτο που γυρναει... δεν ειναι ασχημο? ποια η λειτουργικοτητα του?

Στο λινκ ποιο πανω σου ειχα το Ν70. Δυστυχως δεν ειναι 3rd generation symbian που νομιζα, αλλα διαβαζω πολυ καλα λογια στο myphone.gr.

Απο χρηματα παιζει να μου βγει πιο φθηνο το N70 γιατι ειναι 3G και live! και συνηθως τα επιδοτουνε περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα η ομορφιά είναι θέμα υποκειμενικό! Εγώ που το έχω ζήσει αρκετές ώρες (εγκατέστησα το doom, pong & pac-man και δεν το άφηνα με τίποτα!) δεν το θεωρώ άσχημο αλλά εξαιρετικά πρακτικό! Αφου το γυρίσεις 180 μοίρες το κάτω τμημα του κινητού εκκινεί μόνος του ο media player και πάνω στο τμήμα αυτό του κινητού έχει κουμπιά με τα οποία χειρίζεσαι τον player αυτό (stop, play κτλ).Δεν ξέρω για την vodafone αλλά η κοπέλα το αγόρασε από Πλαισιο (366) χωρίς συμβόλαιο η επιδότηση και είχε μέσα 512 μνήμη microSD.Το έλεγε και πάνω στο κουτι αποκλείοντας το (λέμε τώρα...) λάθος στο εργοστάσιο συσκευασίας.Μήπως η vodafone ανοίγει τις συσκευασίες τυπώνει πάνω τα λογότυπα της (στο κινητο) και το βάζει σε άλλες αλλοιώνοντας το περιεχόμενο ? Επίσης είχε μέσα το Nokia PC Suite (εξαιρετικό και απορίας άξιο το τι κάνεις με αυτό το πρόγραμμα! παπάδες!! Μεχρι και τα sms στέλνει στο pc με 2 κλικ.Με άλλο κινητο δεν τα κατάφερα ποτε!) καλώδιο usb και το hands free το οποίο έχει πάνω του επίσης τα χειριστήρια του player και τα ανάλογα πλήκτρα για διαχείριση κλήσεων...

Το N70 μου αρέσει και εμένα αλλά από τότε που είδα το N80 i'm in love ! Tο Ε61 δεν το έχω επεξεργαστεί αρκετά για να σχηματίσω γνώμη αλλά φαίνεται υποσχόμενο και εξαιζητημένο!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να παμε απο Δευτερα σε vodafone shop να δουμε τι εχουν και ποσα παραπανω θελουν για καθε συσκευη.

Παντως πιστεω οτι το N70 θα μου ειναι το πιο φθηνο, μετα το 3250 και μετα το Ε61, αν υπαρχει....

Το Ε61, εκτος απο ραδιο και καμερα, που δε καιγομαι, του λειπει κατι βασικο? Πολυ πλατυ ομως δεν ειναι? οταν μιλας δεν ειναι ενοχλητικο αυτο? Ασε που δε μπαινει σε τσεπη με τπτ αυτο! Αλλα μ αρεσει!! Αλλα μαλλον θα σκασω 100αρα γι αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Πιάσε στα χέρια σου ένα Qtek S200 και μετά θα καταλάβεις τι σημαίνει σοβαρό κινητό. Αν τώρα θες αριθμητικό πληκτολόγιο για να γράφεις 200 sms τη μέρα, πάρε ένα N70.

Βέβαια το S200 έρχεται και με ένα τίμημα των 600...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην δώσεις μια περιουσια για κινητο (καλοκαιρι ηρθε ολο και καποιο σφηνακι θα κατέβει στις διακοπες!) ισως η καλύτερη λύση να είναι το Ν70 που απ΄οτι κατάλαβα σου έρχεται φθηνά και είναι και αξιόλογο κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daffy [Σήμερα, στις 13:45]

Σύντομα βγαίνει το Ν 73 της Nokia.. Είναι σαν το Ν70, αλλά ποιό οικονομικό(μάλλον) και έχει κάμερα 3,2 ΜΡ... http://www.myphone.gr/devices/preview-230.html

Εχω το Ν70 εδω και 5 μηνες.Πολυ καλο τηλ!Αλλα αν εφτανε στα καταστηματα τον Ιουλιο το Ν73 ευχαριστως θα το αγοραζα.Καλυτερη μπαταρια καλυτερη καμερα....

Link to comment
Share on other sites

ωραιο το Ν73 αλλα ειναι φουρνος ρε παιδι μου... το οτι δεν ειναι FCC aproοved παιζει να καθυστερισει την αφηξη του? Απ την αλλη δε ξερουμε και απο τιμη τπτ... παιζει απο 450 εως και 500+ να σκασει...

Το θεμα ειναι οτι μου εχει βαλει φωτιες και δε ξερω τι να κανω!

Ρε Wizard συμφωνω, αλλα δε νομιζω οτι χρηματδοτει η vodafone τα Qtek :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Ρε Wizard συμφωνω, αλλα δε νομιζω οτι χρηματδοτει η vodafone τα Qtek :(

Νομίζω ότι τη χρηματοδότηση μπορείς να την "εξαργυρώσεις" ή στο Πλαίσιο ή στο Γερμανό που έχουν το Qtek. Ρώτησέ το.

Link to comment
Share on other sites

250 περιπου μου ειπαν για το S200 και γενικα κατω απο 200E δεν ηταν κανενα αυτου του τυπου. Πηρα το 3250 με 91Ε. Ηταν οτι πιο φθηνο μποροσα να παρω και εχει και την 512 πανω. Δεν εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενος.. ισως οταν βγει οριστικη τιμη και ημερομηνια για το Ν73 να το πουλησω και να βαλω μια διαφορα το πολυ 100Ε να το παρω!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.