Jump to content



Βοήθεια με στήσιμο Raid 1


malmsteenjl

Recommended Posts

Καλησπέρα στο όμορφο forum σας

Χρειάζομαι βοήθειά για να στήσω ένα Raid 1 array.

Έχουμε τα εξής.

Το σύστημα μου είναι σε δίσκο 640Gb windows 7

θέλω να στήσω raid 1 με 2 δίσκους 80Gb που έχω στους οποίους θα αποθηκέυω τα projects και τα αρχεία τους.

Έαν ενεργοποιήσω το raid στο bios θα πρέπει να φορμάρω και το σύστημα?

Επίσης υπάρχει πρόβλημα άν οι δίσκοι δέν είναι πανομοιότυπα μοντέλα? Δηλαδή είναι 2 χ 80 GB Western Digital αλλά διαφορετικές εκδόσεις

GeorgeVasil έγραψε

Καλώς Όρισες στο Φόρουμ μας!

Κάνεις κανονικά το Array του Raid,δεν έχει σχέση τι δίσκους χρησιμοποιείς.

Δεν χρειάζεται να φορμάρεις το υπάρχων,θα δει κανονικά το array σαν ''επιπλέον σκληρό''.

Πάνω σε intel Chipaκι θα το στήσεις??

Για καλο και για κακο βαλε τους Raid Drivers στο λειτουργικο σου..πριν κανεις enable την επιλογη RAID στο ΒΙΟS.(Εχει αλλες 2 επιλογες ACHI και ΙDE)

Aλλιως (αν χρησιμοποιεις Intel Chip) βαλλε τον Intel Storage Manager και κανε αυτο...

http://forums.overclockers.co.uk/sho...73&postcount=3

για να μην πεταει μπλε οθονες επειδη δεν βρησκει τον Driver.

-----

Η μητρική μου είναι η Asus M3A78-t με το chipset SB750.

Είναι σίγουρο οτι άν ενεργοποιήσω το Raid στο Bios δέν θα χαθεί ό δίσκος με το λειτουργικο ο οποίος θα είναι single?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα φιλε και καλως ηρθες :)

Οπως σου ειπε ο GV εγκατεστησε πριν φτιαξεις το raid τους raid drivers στον 640αρι σου οπου εχεις το λειτουργικο και μετα συνδεσε τους δισκους και ρυθμισε το Bios. Δεν θα εχεις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω 2 προβλήματα . 1ον Δέν βρήκα drivers των windows 7 για την μητρική μου. 2ον προχώρησα στην διαδικασία, του σεταρα, αλλά τα windows 7 με ενεργοποιημένο το raid μου πετάνε μπλέ οθόνη. καμιά ιδέα.?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω 2 προβλήματα . 1ον Δέν βρήκα drivers των windows 7 για την μητρική μου. 2ον προχώρησα στην διαδικασία, του σεταρα, αλλά τα windows 7 με ενεργοποιημένο το raid μου πετάνε μπλέ οθόνη. καμιά ιδέα.?

τωρα στο λειτουργικο σου ειναι περασμενοι οι drivers για IDE, για αυτο τρως μπλε οθονη.

Βαλτο παλι σε IDE, μπες σε safe mode, αφαιρεσε τους drivers, reboot, βαλτο σε raid και δες αν μπει. Πιστευω πως θα φορτωσει κατευθειαν τους Drivers απο τα windows.

Εαν δεν γινει αυτο και καταληξεις παλι με μπλε οθονη, το γυρνας παλι σε IDE, safe mode, περνας drivers για το raid και μετα το γυρνας στο BIOS και bootαρεις.

Σε ICHxR υπαρχει η διαδικασια αλλα για το δικο σου δεν εχω βρει κατι.

δοκιμασε αυτο που ειπα και αν αποτυχουν και οι 2 το ψαχνω κι αλλο... :)

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν γινει αυτο και καταληξεις παλι με μπλε οθονη, το γυρνας παλι σε IDE, safe mode, περνας drivers για το raid και μετα το γυρνας στο BIOS και bootαρεις.

Οκ αλλά drivers raid για windows 7 που θα βρώ?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά απο σχεδόν 10 ώρες ψαξίματος το βρήκα.

Έκανα τα bios update τα οποία δίνουν την δυνατότητα 1-4 raid

Και 5-6 IDE

Στις προηγούμενες προσπάθειες άφηνα τον μονό δίσκο με το σύστημα στο sata1 δηλαδή μέσα στο raid για αυτό με πέταγε σε BSOD αφού δέν είχε τους οδηγούς.

Οπότε άργησα αλλά μου έκοψε έβαλα το σύστημα στο sata 5 ο οποίος τον διαβάζει κανονικά ώς IDE και τους 2 δίσκους με raid 1 στα 2-3.

Έτσι με το που Bootαραν τα windows βρήκαν τον raid controller και τελικώς κατάφερα να εγκαταστήσω τους Drivers των vista.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.