Jump to content



Γνώμη για pc


diachiristis

Recommended Posts

Είμαι στο κατώφλι να αγοράσω υπολογιστή και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για την τελική μου απόφαση. Θα βοηθήσετε?

Case: GIGABYTE TRITON SILVER

Τροφοδοτικό: TAGAN TG530-U22 DUAL FAN 530W BLACK + 2XPCI-E

Motherboard: ASUS A8N-SLI PREMIUM

CPU: AMD ATHLON 64 X2 4400+ DUAL CORE BOX

Κάρτα Γραφικών: GAINWARD BLISS 7900GT GS 256MB GOLDEN SAMPLE PCI-E RETAIL

RAM: OCZ PC-3200 EL DUAL CHANNEL DDR PLATINUM 2048MB (2X1024MB) (γνώμη)

Σκληρός: 2χ MAXTOR MAXLINE III 7V300F0 300GB - 16MB SATA2 NCQ ή 2χ WD Caviar SE16 (γνώμη)

TV TUNER: AVERMEDIA AVER TV HYBRID + FM PCI (θέλω μια παρόμοια αλλά να είναι γνωστή. Δεν την ξέρω αυτή. Είναι καλή? Ας πούμε http://www.gigabyte.com.tw/Products/...ame=GC-PTV-TAF

Λοιπόν? Τη γνώμη σας! Προτάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diachiristis

Είμαι στο κατώφλι να αγοράσω υπολογιστή και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για την τελική μου απόφαση. Θα βοηθήσετε?

.

.

.

.

.

.

.

Λοιπόν? Τη γνώμη σας! Προτάσεις?

περίμενε λίγο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου diachiristis

έχεις κάποιο λόγο που επέλεξες parts για το socket 939?

εγώ θα προτιμούσα το νέο ΑΜ2, περισσότερες δυνατότητες αναβάθμισης.

κουτί - μια χαρά, αν και όχι πολύ ευρύχωρο

τροφοδοτικό - απ'όσο ξερω μια χαρά

μητρική - εγώ θα χτύπαγα αυτήν: ASUS M2N-SLI DELUXE

επεξεργαστή - είτε τον 3800+ είτε τον 4200+

κάρτα γραφικών - καλή επιλογή

ram - από εξωτερικό μάλλον, Crucial, από εδώ οτιδήποτε στα 200 ευρώ για 2GB (DDR2)

σκληρός - 5 χρόνια εγγύηση, sata2, ncq νομίζω είναι εντάξει αλλά πάρε κι άλλες γνώμες

tv tuner - δε γνωρίζω

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από diachiristis

Είμαι στο κατώφλι να αγοράσω υπολογιστή και θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας

...αμα εισαι ακομα στο κατωφλι γυρνα πισω και αραξε....:p:hehe:

στην χειροτερη ακου τον SOL...(αν και εχω μια ενσταση σε αυτο που λεει για το κουτι...μαλλον θα ηθελε full )

εναλλακτικα υπαρχει και η intel....μια conroe ready μητρικη και ενα 930 ή 940 για αρχη...και μνημες κατι με 200+€ σε 2 γιγα ddr2

Link to comment
Share on other sites

Πάρε πρώτα κουτάκι, τροφοδοτικό, δίσκους κτλ αλλά άσε vga,cpu,mobo καθώς τα πράγματα είναι πολύ ρευστά ακόμα. Να δούμε τι παίζει με τους conroe κ πότε θα κυκλοφορήσει η νέα σειρά γραφικών. Κοίτα παρόμοια θέματα για τα υπόλοιπα κ θα καλυφθείς πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδιά αν ο άνθρωπος θέλει pc τώρα, θα περιμένει 1.5 μήνα για CPU και κανα 3μηνο για VGA?

Για οποιαδήποτε εργασία θέλει να κάνει, πλην του overclocking σαν χόμπυ, το σύστημα που προτείνει και αυτό που πρόσθεσα εγώ είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

και το κουτί, τροφοδοτικό και τους δίσκους θα τα κοιτάει για ένα 3μηνο?

Σίγουρα οι Conroe είναι πιο καλοί επεξεργαστές, με πολύ λογικές τιμές και ανεβαίνουν έυκολα. Οι απίστευτες διαφορές όμως είναι στο superPi σε όλα τα άλλα είναι πιο γρήγοροι μεν αλλά με διαφορά που δεν θα τι καταλάβεις εκτός αν τρέχεις π.χ προσομοιώσεις 24/7. Να είχε βάλει quad sli να λέγαμε περίμενε να πάρεις το κτήνος το conroe να οδηγήσει 4 κάρτες εύκολα.

Συνοψίζοντας αν χρειάζεται-θέλει pc τώρα, μια χαρά τα είπε πιο πάνω, αν μπορεί να περιμένει να αγοράσει σύστημα τον Αύγουστο τότε όντως αξίζει το κόπο όπως λες. Αλλά το να πάρει κομμάτια και να περιμένει, ε αυτό δε λέει

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο ο Sol ρε παιδιά. ’μα του την έχει βαρέσει και θέλει να πάρει pc, ας το κάνει!!!!!! Μπορεί να θέλει να το λιώσει το μηχάνημα το καλοκαίρι, ποιος ξέρει. ’μα 3 μήνες για το ένα και 3 μήνες ξαι το άλλο πάει.... και αφού περάσει αυτός ο καιρός θα πρέπει να περιμένει κι άλλο κι άλλο κι άλλο..... και δεν γίνεται δουλειά έτσι. Κάνε ότι γουσταρεις φίλε μου, και ΚΑΛΩΣΗΡΘΕΣ:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

και το κουτί, τροφοδοτικό και τους δίσκους θα τα κοιτάει για ένα 3μηνο?

Σίγουρα οι Conroe είναι πιο καλοί επεξεργαστές, με πολύ λογικές τιμές και ανεβαίνουν έυκολα. Οι απίστευτες διαφορές όμως είναι στο superPi σε όλα τα άλλα είναι πιο γρήγοροι μεν αλλά με διαφορά που δεν θα τι καταλάβεις εκτός αν τρέχεις π.χ προσομοιώσεις 24/7. Να είχε βάλει quad sli να λέγαμε περίμενε να πάρεις το κτήνος το conroe να οδηγήσει 4 κάρτες εύκολα.

Συνοψίζοντας αν χρειάζεται-θέλει pc τώρα, μια χαρά τα είπε πιο πάνω, αν μπορεί να περιμένει να αγοράσει σύστημα τον Αύγουστο τότε όντως αξίζει το κόπο όπως λες. Αλλά το να πάρει κομμάτια και να περιμένει, ε αυτό δε λέει

ψαχνω τοση ωρα να βρω σε αυτο το ποστ (και στο προηγουμενο) που ειναι η ειδηση!!:p

Υποθετεις οτι το θελει τωρα το pc ....αλλα υποθετεις οτι δεν θα τρεχει προσωμοιωσεις!:hmm:

Καποιος που αγοραζει καινουργιο Pc καλο θα ηταν να αποφυγει το παλιο καλο 939....

Οι ΑΜ2 ειναι προ των πυλων...(ενταξει εχουνε μπει) και οπου να ναι πλησιαζει conroe..

Σαν πιο λογικο ΑΝ χρειαζεται pc τωρα ειναι ειτε αυτο που προτεινες(sol)...ειτε καποια bad axe με 930 ή 940 ωστε αν θελει σε 3-4-5-6 μηνες να βαλει καποιον conroe...

Αυτα αν χρειαζεται pc τωρα...αλλιως 30 μερες δεν ειναι και πολλες....λιγο το mundial λιγα κανενα μπανακι...περναει ο καιρος...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.