Jump to content



Μεταφορά βάσης δεδομένων forum


gvarth

Recommended Posts

Παιδιά καλημέρα .

Με ποιό τρόπο μπορούμε να μεταφέρουμε τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις κάποιου SMF forum , σε άλλη τοποθεσία όπου έχει ήδη στηθεί λογισμικό SMF Forum.

Υπάρχουν συγκεκριμένα αρχεία ή/και φάκελλοι που θα πρέπει να μεταφερθούν ;

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μεταφερθει και η βαση ( mysql) , και το settigns.php και ο φακελος με τα theme και οτι εχει πειραχτει στο sources.

Για την βαση ειναι ευκολη η μεταφορα

mysqldump -u root -p "username"> "onoma basis".sql

./ "onoma basis".sql

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μεταφερθει και η βαση ( mysql) , και το settigns.php και ο φακελος με τα theme και οτι εχει πειραχτει στο sources.

Για την βαση ειναι ευκολη η μεταφορα

mysqldump -u root -p "username"> "onoma basis".sql./ "onoma basis".sql

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Το τελευταίο που μου έγραψες , δεν το κατάλαβα με ποιό εργαλείο το Control Panel θα το κάνω ... Υπάρχει ενσωματωμένο tool ή θα πρέπει αυτό να το κάνουν άλλοι (οι admins που διαχειρίζονται το χώρο) ?

Συγνώμη αν ρωτάω πράγματα αυτονόητα αλλά το σπόρ μου είναι άγνωστο ... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεις προσβαση μεσω ssh στον παλιο server περνεις την βαση με την εντολη

mysqldump -u root -p "username"> "onoma basis".sql

και μετα μεταφερεις το αρχειο "onoma basis".sql στον νεο server και τρεχεις την εντολη

./ "onoma basis".sql

Ετσι μεταφερεται ολη η βαση του forum , μετα απλα αντιγραφεις τον φακελο του forum και η μεταφορα εχει γινει ..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει αυτή η πρόσβαση μέσω ssh ?

Προς το παρόν , έχω πρόσβαση και στον παλιό Server .

Το υπάρχον forum είναι εδώ (έκδοση 1.1.9) : www.engineer-tools.gr

Το νέο , όπου ήδη υπάρχει αντίστοιχο λογισμικό SMF , απλά είναι μια έκδοση νεώτερο (το smf 1.1.10) , βρίσκεται εδώ : http://engineer-apps.civilnet.biz/smf/

Απλά , θέλω τη βάση από το πρώτο να πάει στο δεύτερο ώστε να πειραματισθώ μέχρι να μεταφερθώ οριστικά.

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να εγκαταστασεις το phpmyadmin στους server?

Υπάρχει απ' ότι θυμάμαι . Το control panel που μου παρέχουν είναι η έκδοση 11 (αν το θυμάμαι καλά) και περιέχει το phpadmin στην ενότητα για συντήρηση/αναδιοργάνωση της βάσης.

Link to comment
Share on other sites

καλο θα ηταν και τα δυο smf να ειναι ιδια εκδοση πριν την μεταφορα!

Μπορει να αλλαζουν αρκετα πραγματα στην βαση ....

Ωχχχ :(

Θα φροντίσω να αναβαθμίσω και το πρώτο ώστε να τρέχουν και τα δύο σε 1.1.10 . Ευχαριστώ για την επισήμανση.

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχασεις να μας πεις αν τα καταφερεις ή οχι. Αναμενουμε . . . . :)

Θα το δοκιμάσω μόλις διώξω τα Trojans κ.λ.π. συμπαθητικά ... κατοικίδια από το PC μου. Προς το παρόν , διαβάζω προσεκτικά τις οδηγίες που ευγενικά παρέθεσε το μέλος @Vagouridis .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.