Jump to content



MY New PC!! :)


tromeross

Recommended Posts

Για σας παιδιά , ο νέος μου Η.Υ είναι έτυμος... με βοηθήσετε και εσείς σε αυτό! Thanks

Pentium® D CPU 3.00 GHZ

0.99 gb of ram

hd 200g (st) Seagate?

Intel®82945G express chipset family

Sony DVD Rw

ftp 17" hop L1706

........................................

έχω μερικές απορίες:

..................................

1) d ? dual core ? και ποια ι διαφορά από το κανονικό ? είναι καλύτερος ?

2) hard disk είναι της seagete?

3) Ποσό mb είναι η κάρτα γραφικό (νομίζω είναι στην επάνω στην μητρική )

4) πως μπορώ να δω την θερμοκρασία του pc .. ( κιτα3α στο bios αλλά δεν βρήκα τπτ )

5) θέλω ένα πρόγαμα για να δοκιμάσω τις δυνατότητες του pc ( bechmark ) κάπως έτσι λέγετε ? δεν είμαι σίγουρος

ευχάριστο εκ το πρότερο

ps. τροφοδοτικό πρέπει να είναι κανένα φτηνιάρικο που έρχεται μαζί με τον πύργο

Link to comment
Share on other sites

1. Oι Dual Core, το λέει η λέξη, έχουν 2 πυρήνες έναντι των μονοπύρηνων. Τώρα πια υπάρχουν προγράμματα, μερικά παιχνίδια που εκμεταλλεύονται τον 2ο πυρήνα κι έτσι γίνονται πιό αποδοτικοί σε σχέση με τους μονοπύρηνους. Σε παλαιότερα παιχνίδια ένας AMD 4000+ είναι ισχυρότερος από έναν X2 4200+ , δες εδώ σχετικά benches http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=325634#post325634

2. Καλά, αγόρασες υπολογιστή κ δεν ξέρεις αν ο σκληρός είναι seagate? Ή δεν τον αγόρασες ακόμα?

3. Google is your best friend http://www.intel.com/support/graphics/intel945g/

4. SpeedFan http://www.techspot.com/downloads/547-speedfan.html

5. Ναι, benchmark λέγεται. Δες στα Tools στην κεντρική σελίδα του TheLab

Eπί την ευκαιρία, διόρθωσε το ποστ σου, είναι γεμάτο ορθογραφικά λάθη ...

πχ

έτοιμος, βοηθήστε, εσείς, καλύτερος, προς ΘΕΟΥ ΟΧΙ πρόγαμα αλλά πρόγραμμα, κάπως, ευχαριστώ, εκ των προτέρων, φτηνιάρικο, πύργος κ.α.π (και άλλα πολλά..)

Κάνε μιαν αναγνωσούλα εδώ δεν θα σε βλάψει ;)

Link to comment
Share on other sites

1) Καλύτερος στο multitasking , δηλαδή όταν τρέχεις πολλές εφαρμογές ταυτόχρονα θεωρητικά ο φόρτος της εργασίας διαμοιράζεται , οπότε για παράδειγμα όταν συμπιέσεις μια ταινία , δεν θα "σέρνεσαι" καθώς την συμπίεσή της θα αναλαβάνει μόνο ο ένας εκ των δύο πυρήνων

2) Ναι είναι Seagate

3) H κάρτα σου είναι δυστυχώς ενσωματωμένη πάνω στην μητρική . Οι περισσότερες από αυτές χρησιμοποιούν την μνήμη του σύστήματος , επιβαρύνοντάς το . Δηλαδή αν έχεις 1024 Ram συνολικά και σου εμφανίζει για παράδειγμα 960 συνολική , θα ξέρεις οτι η κάρτα γραφικών έχει δεσμεύσει 64ΜΒ . Στις ιδιότητες της κάρτας σου λογικά αναφέρει πόσα ΜΒ δεσμεύει . Θα πρότεινα αν έχεις την οικονομική δυνατότητα (έστω και 50 euro) να προβείς στην αγορά μιας low-end κάρτας γραφικών ώστε να μην επιβαρύνεις πολύ το σύστημα - εκτός βέβαια και αν το pc προορίζεται αποκλειστικά για χρήση γραφείου

4) Ή στο bios θα το δεις (PC health , ή κάπου εκεί βρίσκεται , δεν γνωρίζω τι bios έχεις) , ή με ένα utility μέσω windows όπως πχ to speedfan που ανέφερε ο προλαλύσαντας

5) Απαντήθηκε ήδη παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για τα ορθογραφικά μου λάθη . και ευχάριστο για την βοήθεια σας

Έχω ακόμα απορία

SpeedFan : μου λέει ότι το CPU έχει 57-64 θαμβούς. ανάλογος ποσό το Χρησιμοποιώ . 57 είναι όταν δεν κάνει τίποτα

Είναι ψηλή η θερμοκρασία?

Τώρα δεν έχω ορθογραφικά !! τα διορώσα στη word

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tromeross [Χθες, στις 12:22]

Είναι ψηλή η θερμοκρασία?

Intel είναι,δεν θα δεις κάτι χαμηλότερο με στοκ ψύξη απο άποψη θερμοκρασίας.Βρίσκεται σε κανονικά επίπεδα,δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε τρομερέ, πάλι έκανες λαθη! :p

Κατεμε είναι ψηλές οι θερμοκρασίες, θα μου πεις έχεις έναν Athlon64 με ενεργοποιημένο το Cool n Quiet αλλά στο e-shop έχουν μια καλή ψύκτρα Zalman στα 28Ε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kreach [Σήμερα, στις 13:09]

Φίλε τρομερέ, πάλι έκανες λαθη! :p

Κατεμε είναι ψηλές οι θερμοκρασίες, θα μου πεις έχεις έναν Athlon64 με ενεργοποιημένο το Cool n Quiet αλλά στο e-shop έχουν μια καλή ψύκτρα Zalman στα 28Ε

Εγώ πάντως σε ότι τωρινό intel έχω δει αυτές οι θερμοκρασίες παίζουν.Το έχω απενεργοποιήσει το cool & quiet γιατί με τον θόρυβο που κάνουν και οι δύο vga είναι παντελώς περιτό, πόσο μάλλον για οc που ασχολούμαι:happy:

Η zalman 7000cu πάντως σαν σύστημα ψύξης είναι φανταστικό και την έχω απο τους amd sockedA, πέρασε απο τον intel 478 και κατέληξε στον τωρινό.Έχω άλλη μια ίδια στο ντουλάπι μεταχειρισμένη χωρίς βάσεις όμως:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.