Jump to content



Intel o/c


Nio_S2000

Recommended Posts

Ειμαι καινουργιος και θα ηθελα την βοηθεια σας....πριν 3 περιπου χρονια αγορασα τον intel pentium 4 Northwood 2,8 στα 533 fsb οπου και τραβαγε για την εποχη του...Ομως τωρα δεν παει βημα!!!!!Γιαυτο και χρειαζομαι και την γνωμη σας.Λεει να κανω ο/c τον ειδη υπαρχοντα cpu ή να αγορασω καινουργιο?Αμα ειναι να βαλω καινουργιο δεν θα ηταν προτιμοτερο να βαλω amd αφου ειναι φθηνοτερος σε σχεσει με τους intel?τον εχω κανει ο/c χωρις να του πειραξω ρευματα και τον εκανα 2993 ΜΗz.Αν τωρα του ανεβασω τασεις μεχρι ποσο μπορω να τον φτασω χωρις να εχω κανενα προβλημα?Η motherboard που εχω ειναι albatron PX865PE pro

Link to comment
Share on other sites

Είμαι λίγο σκράπας από Intel o/c, αλλά μερικές ακόμα πληροφορίες που θα χρειαστούν τα Intel-όπαιδα για να σου απαντήσουν, είναι: τι ψύξη έχεις στον επεξεργαστή, τι μνήμες και τι τροφοδοτικό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αυτοί οι north τραβάνε αρκετά. Δεν νομίζω πως 200mhz είναι σοβαρά για αυτόν τον επεξεργαστή καθώς μπορεί άνετα να φτάσει 3.2~3.4 χωρίς επιπλέον τάση και αέρα.

Το βασικότερο είναι να έχεις 400άρες μνήμες για να μη σε κόβουν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nio_S2000 [Σήμερα, στις 23:07]

Ειμαι καινουργιος και θα ηθελα την βοηθεια σας....πριν 3 περιπου χρονια αγορασα τον intel pentium 4 Northwood 2,8 στα 533 fsb οπου και τραβαγε για την εποχη του...Ομως τωρα δεν παει βημα!!!!!Γιαυτο και χρειαζομαι και την γνωμη σας.Λεει να κανω ο/c τον ειδη υπαρχοντα cpu ή να αγορασω καινουργιο?Αμα ειναι να βαλω καινουργιο δεν θα ηταν προτιμοτερο να βαλω amd αφου ειναι φθηνοτερος σε σχεσει με τους intel?τον εχω κανει ο/c χωρις να του πειραξω ρευματα και τον εκανα 2993 ΜΗz.Αν τωρα του ανεβασω τασεις μεχρι ποσο μπορω να τον φτασω χωρις να εχω κανενα προβλημα?Η motherboard που εχω ειναι albatron PX865PE pro

Από ότι θυμάμαι αυτοί με 133 fsb δεν ανεβαίναν και πολύ. Μάλλον δεν αξίζει να ασχοληθείς γιατί δεν θα κερδίσεις και τίποτα. Καλύτερα πάνε γι' άλλα.

Link to comment
Share on other sites

οταν τον εφτασα κοντα στα 3GHz το pc μου εκανε reboot....αυτο το εκανε επειδη ηθελε και αλλο ρευμα?αμα ειναι ποσο να του δωσω.....

αμα ειναι να του αλλαξω την ψυκτρα,ποια να του βαλω?

-----κατι ειχα ακουσει για μια xp 120-----

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650403

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 00:02]

georgesod κάνεις λάθος... Ένας 2.4 που έχω εγώ είναι 24/7@ 3.0ghz με μαμά ρεύμα/

Νιο_S2000 έχεις κλειδωμένα τα PCI/AGP buses?

Mήπως έχει 200fsb όμως; Μπορεί να εξαρτάται και από το stepping. Eνός φίλου που είχα δοκιμάσει παλιά δεν πήγαινε βήμα

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όταν είχαν βγεί τα 865/875 chipset υπήρχε πρόβλημα να "200ρίσουν" με επεξεργαστές που ξεκινούσαν από 133 fsb, ακόμα και όταν οι τελευταίοι περνούσαν τα 200 ευκολα σε μητρικές με 845 και 7205.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.