Jump to content



Απομόνωση σήματος subwoofer από το βύσμα


nickstamat

Recommended Posts

Θέλω να αντικαταστήσω το subwoofer των Creative Inspire 5100 που έχω.

Έχω ήδη βάλει ένα Pioneer 100W (RMS), το οποίο όμως παίρνει σήμα από τον ενισχυτή των Creative (δλδ το έχω συνδέσει στα καλώδια που έδιναν πριν στο μικρό wooferάκι). Ο ενισχυτής αυτός όμως είναι μικρός για το sub που έχω τώρα πάνω (αφού το subwoofer των Creative ήταν 20W).

Για να μην τα πολυλογώ, έχω βρει αυτοενισχυόμενο subwoofer στα 120W RMS. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να πάρω σήμα όχι από το Creative αλλά απευθείας από την κάρτα ήχου που δεν είναι ενισχυμένο... Λογικό έτσι?

Οπότε θέτω το εξής ερώτημα: Ποιο βύσμα δίνει σήμα για το subwoofer? Αν δεν κάνω λάθος είναι το πορτοκαλί, το οποίο όμως δίνει και στο κεντρικό ηχείο... Πώς θα τα απομονώσω για να πάρω μόνο για το subwoofer?? (χωρίς να χάσω το κεντρικό ηχείο εννοείται, αυτό θα πηγαίνει κανονικά στον ενισχυτή των Creative)

Να πω ότι το setup μου είναι 5.1 και η κάρτα ήχου X-Fi XtremeMusic (αν και αυτό δεν έχει καμία σημασία...)

[Αν τα είπα λίγο μπερδεμένα, να με συμπαθάτε... άργησα να κοιμηθώ το βράδυ...]

Link to comment
Share on other sites

Αντικατέστησε το πορτοκαλί με stereo καλώδιο που έχει 1/8' καρφί σε 2 rca. To ένα πάει στο sub σου και το άλλο με ένα αντάπτορα rca-1/8' στο βύσμα των creative για το κεντρικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλά τεσπα αυτό θα το δω όταν πάρω το sub... Αυτό που τσέκαρα τώρα είναι ότι ο υπάρχων ενισχυτής των Creative δίνει σήμα στο sub ΚΑΙ από τα τρία βύσματα (πράσινο, μαύρο, πορτοκαλί) με τη χρήση crossover προφανώς. Το διαπίστωσα συνδέοντας ξεχωριστά καθένα από τα βύσματα. Δηλαδή και μόνο με το πράσινο καλώδιο το sub έβγαζε κανονικό μπάσο. Το ίδιο και με το μαύρο.

Δηλαδή θέλω να πω τελικά το sub είναι ξεχωριστό κανάλι που έρχεται από την κάρτα ή όχι?

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Link to comment
Share on other sites

Σε 5.1 τα 5 είναι πάντα full range, ασχέτως αν έχεις δορυφοράκια ή μεγάλα ηχεία. Απλά τις χαμηλές τις κόβει το cross και στέλνει το σύνολο μόνο στο sub. Αυτό εννοούσα περι bass management, βάζεις τη κάρτα να κάνει αυτό το διαχωρισμό και να στέλνει ήδη τα πάντα στο sub.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από suboy

και αφου ειναι ενεργο το sub λογικα θα εχει και x-over πανω του...

Ναι λογικά... Έχεις εσύ να μου προτείνεις κάποιο ενεργό sub γύρω στα 100-150W RMS ??

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, θα προτιμούσα να πάρω έναν ενισχυτή και να τον βάλω πάνω στο Pioneer που έχω τώρα, μιας και αυτό είναι ήδη πολύ δυνατό και με καλοσχεδιασμένη καμπίνα...

Οπότε αν έχεις υπόψη σου κανέναν ενισχυτή στα 100W (150 το πολύ) και από τιμή max. 200 Ευρώ please πόσταρέ το...

Thanx...

Link to comment
Share on other sites

nickstamat απ' ότι είδα, αν θέλεις να αγοράσεις μόνο ενισχυτή:

1) μπορείς να πάρεις έναν απλό δικάναλο και να βάλεις το sub πάνω. Αν γεφυρώνεται ο

ενισχυτής, τότε θα αποκτήσεις και διπλάσια ισχύ στο μεγάφωνο.

2)μπορείς να αγοράσεις έναν ενισχυτή για sub για αυτοκίνητο και να το τροφοδοτήσεις

με ένα δυνατό τροφοδοτικό.

Η έτοιμη λύση του αυτοενισχυόμενου sub σου δίνει την δυνατότητα να ρυθμίσεις το High Cut φίλτρο καθώς και την αναστροφή φάσης. Προσωπικά θα προτιμούσα την λύση του αυτοενισχυόμενου sub.

Αλήθεια ποιο μοντέλο είναι το ηχείο Pioneer που έχεις; τι χαρακτηριστικά έχει;

Link to comment
Share on other sites

Sorry, δεν απάντησα γιατί βρισκόμουν σε διακοπές...! :)

Έχω το Pioneer TS-WX205... Τα βασικότερα specs:

Speaker Diameter: 8 inches (20cm)

Bandpass type

Nominal impedance: 4Ω

Sensitivity: 107dB/W

Max. Music Power: 250W

Nominal Power: 100W

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.