Jump to content



Memory interface 128-256bit


JdCZT

Recommended Posts

To ερώτημά μου.Εστω 2 καρτες γραφικών.

Ομοιότητες:Εχουν και οι δυο 256mb μνήμης,είναι της ίδιας εταιρίας,PCI EXPRESS,Ramdac ιδιο

Διαφορές:i)Η Α κάρτα έχει υψηλότερους χρονισμούς τόσο στον πυρήνα όσο και στις μνήμες απο την Β κάρτα

ii)Η Α κάρτα έχει νεότερο πυρήνα απο τη Β κάρτα κατα μια γενιά

iii)Η Β κάρτα είναι ακριβότερη απο την Α κάρτα(x6xx - x8xx ή 6xx - 8xx)

iv)To κυριότερο η Β κάρτα είναι εξοπλισμένη με 256 bit στο memory interface ενώ η Α κάρτα με 128 bit

Ποια είναι καλύτερη?

Υ.Γ.Δεν ήθελα να αναφερθώ σε συγκεκριμένες κάρτες αλλά στο θέμα του TOPIC.Πάντως υπάρχουν κάρτες με τα παραπάνω χαρακτηριστικά και αν καταλάβατε για ποιες μιλάω σας παρακαλώ να αναφέρεστε με Α και Β κάρτα.Ευχαριστώ για την υπομονή σας μάγκες:)

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου η Β...

Για προφανείς λόγους... Εφόσον είναι νεώτερος ο πυρήνας, θα έχει βελτιωμένη αρχιτεκτονική σε σχέση με την προηγούμενη γενιά. Επίσης, είναι και αυτό το 256-bit interface...

Δεν κοιτάζουμε πάντοτε τους χρονισμούς... Ένα παράδειγμα μου έρχεται στο μυαλό τώρα: Σε πλατφόρμα Centrino ένας επεξεργαστής στους 2.00 GHz είναι ανώτερος από έναν desktop Ρ4 στους 2.4 GHz... Έτσι δεν είναι?

Η 3η πρόταση δεν αποτελεί κριτήριο για να κρίνουμε ποια είναι καλύτερη, εκτός αν αναφέρεσαι σε λόγο τιμής προς απόδοση...

Αυτά από εμένα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ γενικο αυτο που ρωτας...

Μπορω να σου φερω παραδειγματα που το ενα να αναιρει το αλλο!

ΠΕς σε ποιες καρτες παιζεσαι...να σου πουνε τα παιδια ακριβως οτι πρεπει....!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά συγγνώμη δεν μπορώ να αναφαίρω κάρτες για δικούς μου λόγους,το πινακάκι είναι σωστό nickstamat πολυ καλό.στειλτε κατι σε πμ να σας δώσω ακριβές παράδειγμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JdCZT

Δεν κτάλαβες καλά ίσως σε μπέρδεψα και εγω λίγο.Η Β έχει παλιότερο πυρήνα αλλα με 256bit και χαμηλότερους χρονισμους:)

Έτσι όπως τα έχεις γράψει φυσικό είναι να μπερδευτεί κανείς... Για να μην μπερδευτούν οι επόμενοι έφτιαξα ένα πινακάκι που φαίνονται όλα καθαρά... Και τελικά μου φαίνεται ότι κάποιο λάθος έχεις κάνει στο πρώτο ποστ σου... Δες εδώ συνοπτικά τι έγραψες πάνω...

EDIT: Πινακάκι updated! :D

untitled53pm.jpg

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο δεν αναφερεις τις καρτες...

Δεν θα θιξεις καμμια εταιρια!!

Μεσαια κατηγορια ....μπορει να θεωρηθει απο Χ600-χ700-χ800-χ1600-χ1800GTO αντε και ΧL και απο nvidia απο 6600GT-6800GS Klp klp-7600GS-7600GT..

Αναλογα με το ποιο ζευγαρι θα παρεις θα εχει και το λαθος αποτελεσμα...

Link to comment
Share on other sites

ATI X800 256M 128BIT DDR3 2005 120EURO 3DMARK03:5300MARCS

ATI 9800 PRO 256M 256BIT DDR2 2003 140EURO 3DMARK03:6500MARCS

2ΧΡΩΝΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ!

ΤΙΜΕΣ 2006!

ΧΑΜΙΛΟΤΕΡΑ ΡΟΛΟΓΙΑ Η 9800!

ΠΑΡΝΕΙ ΠΑΡΙΣΟΤΕΡΟ O/C Η 9800 ΜΟΝΟ ΣΤΟ GPU!

TIMH X800 AΠO PLAISIO

TIMH 9800 ΑΠΟ PCSTORE

ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΖΜΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΙΓΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΗ Η ΠΑΛΙΑ 256BIT!

Δωσε ενα συνκεκριμενο παραδηγμα!

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, καλύτερα γράφε με μικρά... Τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζεις...

Ένα test εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι... Θέλω τεκμηριωμένα αποτελέσματα και πολλές δοκιμές... Δεν μπορεί να είναι χειρότερη η νεώτερη κάρτα... Οπότε καλό θα ήταν να βρούμε κάποιο συγκριτικό τεστ που να εξετάζει τις διαφορές μεταξύ 128-bit και 256-bit και να μην είμαστε τόσο απόλυτοι... Αυτό νομίζω θα ήταν το πιο σωστό...

Link to comment
Share on other sites

επισης δωσε και κανενα λινκ γιατι δεν νομιζω να εχει βγει ποτε Χ800 128biτη...

(εκτος αμα ειναι καμμια LE ,SE που δεν το αναφερεις.....αν και δεν ξερω για συγκεκριμενες le ,se)

επισης να προσφερω ενα νουμερακι στη συζητηση...

μια Χ800ΧΛ στα 472core kai 1160 μνημες σε εναν opteron @2,93 παντου μαμα ψυκτρα εβγαζε 13393...και κοντα 6100 στο 05..(για οποιον ενδιαφερεται)..

Χωρις να ξερουμε τι συγκρινουμε δεν μπορουμε να πουμε τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nickstamat [Χθες, στις 20:34]

Κατ' αρχάς, καλύτερα γράφε με μικρά... Τα κεφαλαία δείχνουν ότι φωνάζεις...

Ένα test εμένα προσωπικά δε μου λέει κάτι... Θέλω τεκμηριωμένα αποτελέσματα και πολλές δοκιμές... Δεν μπορεί να είναι χειρότερη η νεώτερη κάρτα... Οπότε καλό θα ήταν να βρούμε κάποιο συγκριτικό τεστ που να εξετάζει τις διαφορές μεταξύ 128-bit και 256-bit και να μην είμαστε τόσο απόλυτοι... Αυτό νομίζω θα ήταν το πιο σωστό...

Eγω ανεφερα ενα πολυ συνκεκριμενο παραδιγμα!δεν ηταν γενικη η αναφορα μου!

Δεν ειμαι απολυτος!απλα στην περιπτωση που ειχα ος ζωντανο παραδιγμα ηταν η 256bitη καλυτερη στο συνκεκριμενο test!Το γραφω καθαρα!αναφερομαι σε αυτη την περιπτοση!Εσυ μπορει να μου δωσεις ενα αλο παραδιγμα στο οπιο η 128bitη να ειναι μπροστα!Δεν αντιλεγω σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Χθες, στις 20:54]

@dom δωσε κι ενα 05 να δουμε τι διαφορα εχουν οι καρτες.

Δυστηχως αυτο το συστημα δεν ειναι δικο μου!θα εκανα ενα αναλυτικο συνκριτικο μιας και εχει ψωμι η υποθεση!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.