Jump to content



Lan Problem ζητάει κωδικό χωρίς να έχει..


BanOr

Recommended Posts

Καλησπέρα.Λοιπόν έχω ένα προβλημα..Έχουμε ενα δικτυο 3 Η/Υ και προσπαθώντας απο τον έναν να μπω σε έναν αλλο μας ζητάει κωδικό ενώ δεν έχουμε βάλει..

Και τα 3 τρέχουν ΧΡ..

Link to comment
Share on other sites

αν ειναι αυτο που ειχα δει καποτε και στο δικο μου δικτυο...δοκιμασε

\\ονομα pc που θες να συνδεθεις\ονομα user σε εκεινο το pc..

και password τιποτα εφοσον δεν εχετε βαλει ...απλα εντερ...

πχ στο μεγαλο μπαινω σαν administrator ..οποτε καποτε που εβγαινε εβαζα \\opteron\administrator και εντερ...(αυτα απο το λαπτοπ...)

Αν και βγαινει καπως αυτο απο το gpedit.msc...ισως και απο καπου αλλου χωρις να χαθεις σε τοσες επιλογες...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον να ζητα κωδικο γιατι δεν υπαρχει τπτ κοινοχρηστο στον υπολογιστη που προσπαθεις να μπεις. Κανε share κατι και στους τρεις υπολογιστες και ξαναδοκιμασε.

Link to comment
Share on other sites

επισης μπορεις να φτιαξεις σε καθε υπολογιστη ενα χρηστη για αυτη την δουλεια δηλαδη

μοιρασμα αρχειων απο το lan οποτε βαλε π.χ. banor1 στο pc 1, banor2 sto pc 2 kai banor3 sto pc3 βαλε κωδικο (τον ιδιο και στα τρια για ευκολια π.χ. 2006)

μετα μπες π.χ. απο το pc2 kai 3 στο 1 και βαλε αντιστοιχα login banor1 kai κωδικο 2006

οταν σε ρωτησει ktl

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με είχε απασχολήσει παλιότερα (καθώς είχε προκύψει μετά από κάποιο win update).

Νομίζω έχει να κάνει με το γεγονός ότι σε κάποια πράγματα τα win απαιτούν να έχεις password και λύνεται με όχι προφανή τρόπο (βλ. aggelopas).

Δεν είχα χρόνο να το ψάξω πολύ αλλά το έλυσα βάζοντας ένα απλούστατο (1-2 ψηφία πχ ΟΚ) password σε όλα τα pc (εννοείται το ίδιο password παντού) και όλα ήταν ΟΚ.

Για δοκίμασε αυτό αν σε βολεύει να δεις καταρχήν ότι όλα είναι ΟΚ και μετά αν θες ψάχνεις αυτό που λέει ο aggelopas.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό που εγώ ξέρω ότι λύνει μια και καλή το πρόβλημα είναι η δημιουργία του ίδιου χρήστη σε κάθε πισί και η σύνδεση στα παραθύρια διαμέσου αυτού του χρήστη. Τώρα όσες φορές μου έχει τύχει συνήθως λύνεται πριν φτάσω σε τέτοιες ιστορίες με επανεκκινήσεις και δημιουργία μικρού οικιακού δικτύου

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

To problima einai aplo!Mpainontas ki ego edo eixa to idio problima kai telika me tis idees sas katafera kai to elisa!

Apla pigainete stous diskous ton pc kai energopoiiste pali tin kini xrisi kai asfaleia!

Kante mia ksanaenergopoiisi tis sindesis kai tha leitourgisei mia xara.

Toulaxiston etsi egine se mena kai to diktiaki mou einai mia xara.

To email mou opos kai to msn mou einai eternal_War2004@yahoo.com

an mporo na boithiso

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skullman

To problima einai aplo!Mpainontas ki ego edo eixa to idio problima kai telika me tis idees sas katafera kai to elisa!

Apla pigainete stous diskous ton pc kai energopoiiste pali tin kini xrisi kai asfaleia!

Kante mia ksanaenergopoiisi tis sindesis kai tha leitourgisei mia xara.

Toulaxiston etsi egine se mena kai to diktiaki mou einai mia xara.

To email mou opos kai to msn mou einai eternal_War2004@yahoo.com

an mporo na boithiso

Ώπα αρχηγέ γιατί θα βρεις! Απάντησες σε ένα θέμα και έγραψες με greeklish.

Διόρθωσε την καταχώρησή σου σε Ελληνικά σε παρακαλώ.

ΥΓ: Καλώς ήρθες :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 08:21]

Ώπα αρχηγέ γιατί θα βρεις! Απάντησες σε ένα και έγραψες με greeklish.

Διόρθωσε την καταχώρησή σου σε Ελληνικά σε παρακαλώ.

ΥΓ: Καλώς ήρθες :)

Σ'ευχαριστω για το θερμο Welcome!

Απλα δεν ηξερα οτι απαγορευονται τα greeklish!

Ελπιζω να βοηθησα στη λυση του προβληματος ωστοσο!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου δίκτυο στο σπίτι το ίδιο πρόβλημα λύθηκε δημιουργώντας administrator accounts σε καθε PC/laptop και μετά όλα μια χαρά .... Νομίζω ότι πρέπει να έχεις administrator rights για να έχεις πλήρη πρόσβαση στους υπόλοιπους Η/Υ.... Σε XP Pro πάντα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.