Jump to content



Booting Problem


knight_77

Recommended Posts

Παιδια τα φωτα σας!

Τα πραγματα εχουν ως εξης:Χθες πηγα να συνδεσω στο μηχανημα μου στο οποιο ειναι εγκατεστημενα τα ΧΡ pro εναν ide σκληρο ο οποιος ειχε και αυτος windows xp εγκατεστημενα και ηταν μονος του σε αλλο μηχανημα.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να μπουταρω και με τους δυο δισκους μαζι καθως στο startup μου βγαζει το μηνυμα ''Could not read from the selected boot disk.Check boot path and disk hardware.''Δοκιμασα απο bios το booting order χωρις κανενα αποτελεσμα.

Ουσιαστικα βλεπει δυο master boot records και εκει γινεται το μπερδεμα.

Καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [08-07-2006 12:59]

Παιδια τα φωτα σας!

Τα πραγματα εχουν ως εξης:Χθες πηγα να συνδεσω στο μηχανημα μου στο οποιο ειναι εγκατεστημενα τα ΧΡ pro εναν ide σκληρο ο οποιος ειχε και αυτος windows xp εγκατεστημενα και ηταν μονος του σε αλλο μηχανημα.Το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να μπουταρω και με τους δυο δισκους μαζι καθως στο startup μου βγαζει το μηνυμα ''Could not read from the selected boot disk.Check boot path and disk hardware.''Δοκιμασα απο bios το booting order χωρις κανενα αποτελεσμα.

Ουσιαστικα βλεπει δυο master boot records και εκει γινεται το μπερδεμα.

Καμια προταση?

Εχω την εντύπωση φίλε knight_77 πώς αυτό που ζητάς να κάνεις και μάλιστα χωρίς να χάσεις δεδομένα από τον 2ο δίσκο δεν ειναι δυνατόν.

Απο την στιγμή που εχεις ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2 δίσκους λειτουργικό νομίζω πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

Θα μπορούσες είτε να κάνεις FORMAT στον 2ο δίσκο κάτι που δεν θες για να μην χάσεις δεδομένα είτε να το κάνεις DUAL BOOT οπότε μετά θα μπορέσεις να πάρεις ΟΛΑ ΑΥΤΑ που δεν θες να χάσεις και να τα μεταφέρεις στον δίσκο που θα κρατήσεις δλδή στον 1ο και μετά να φορμάρεις τον 2ο.

Αυτά ετσι για να δούμε και οι υπόλοιποι φίλοι ποιά γνώμη εχουν στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.