Jump to content



Μονοτικό θορύβου


plessinho

Recommended Posts

Κοίτα υπαρχουν 2 ειδών μονωτικά. Ενα ειναι το ricofon -> αβγουλιέρα -> Ηχοαπορροφητικό. Το άλλο ειναι το dynamat αν δεν θυμάμαι λάθος που ειναι επίπεδο και ειναι ηχομονωτικό. Το 2ο ειναι αυτό που κολλάει πάνω στα τοιχώματα με ταινία 2πλής όψης που την εχει ήδη πάνω του η οποία δεν φέυγει με τίποτα. Το 1ο το κολλάς μόνος σου οποτε επελεξε κατι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Ειδες διαφορα? Τι γινεται με τα σημεια των ανεμιστηρων του κουτιου? Γιατι λογικα αυτα δε μπορεις να τα καλυψεις, αλλα ειναι και οι κυριες πηγες θορυβου....

Βαζεις αθορυβους ανεμιστηρες στο κουτι και περιοριζεις το κερδος σου στην αποροφηση του θορυβου απο τις ψυκτρες μεσα στο κουτι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Χθες, στις 05:25]

Εγώ πάλι εχω βάλει και τα 2. Το ένα για να μπλοκάρει τον θόρυβο, το άλλο για να τον απορροφά. Μαζί ειναι πολύ πιο αποτελεσματικά.

Δε μας ανεβάζεις καμία φοτό να δούμε πώς το έχεις κάνει να κάνω και εγώ καμια προσπάθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

χμ... Τον υπολογιστή τον εχω ελλάδα και ειμαι αγγλία τωρα... Απο τις 9 αυγούστου κατι γινεται να ανεβασω..

Λοιπον η δουλειά εγινε ως εξής: Με dynamat εχω μονώσει όλά τα σιδερένια κομάτια του PC, προσωψη, πλάι, κάτω, κλπ, φροντίζοντας να κλείνω τις τρύπες ακόμα και του εξαερισμόυ, μιας και θόρυβος φεύγει και απο εκει. Εχω αφήσει μόνο 2 τρύπες για τους ανεμιστήρες, δηλαδή μια τρύπα για εισαγωγή αέρα, χωρίς ανεμηστήρα και μια για εξαγωγή με εναν ρυθμισμένο στα 5 βολτ.

Μετα στα πλάγια, κάτω και πρόσωψη του κουτιού εχω βάλει ricofon για να απορροφά τους θυρύβους.

Ετσι καταφερα και εκανα το pc να μην ακούγεται σχεδόν καθόλου, λέγοντας ότι ακούγεται λιγότερο απο την υδρόψηξη που δουλέυει παθητικά (δηλαδή στην πράξη λιγότερο απο την αντλία της). Και η χροια του ήχου εχει αλλάξει συμαντικά, δηλαδή ο ήχος ειναι ποιο μπάσος, αφού οι μεσαίες και υψηλές του συχνότητες εχουν απορροφηθεί απο την μόνωση.

Το κουτί ειναι το chieftec full tower.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.