Jump to content



Mouse


Dr.Paneas

Recommended Posts

Μολις μου χάλασε το θρυλικό Tom & Jerry mouspad μετά από περίπου 8 χρόνια. Πλέον έφτασε στο τέρμα του. Συμβολευόμενος από το καινούριο service που παρέχει το OutofSpecs με τις προτάσεις για PC (πολύ καλή δουλειά Άρη), αγόρασα το http://www.plaisio.gr/Furntiture/Computer-Accessories/Mouse-Pads/Steel-Series-Gaming-S-S-Case-63001.htm

Τώρα θέλω κ ένα καλό ποντίκι αλλά να μην ξεφύγει και πού σε τιμή. Δηλαδή παίζω παιχνίδια αλλά δεν θελω να δώσω 100 Ευρώ για ποντίκι . . . . στο 50-60 ευρώ πέρνουμε τίποτα καλό ;

Link to comment
Share on other sites

Απο το φτηνοτερο στο ακριβοτερο :

MICROSOFT SIDEWINDER X5 MOUSE DSP (Το εχω και εγω και ο Σακης,εγω ειμαι αρκετά ευχαριστημένος για τα 18 που έδωσα,δεν ξέρω αν σε βολέψει επειδή είναι λίγο ελαφρύ για Gaming mouse)

LOGITECH 910-000616 MX518 OPTICAL GAMING MOUSE (Παααρα πολυ βολικο mouse και για καθημερινη χρηση και για Gaming,εχω ενα απλα μου ξέφτισε η γομα-επιστρωση που εχει-την καθαρησα και ολα οκ..:D:p)

LOGITECH 910-000094 G5 LASER MOUSE BLUE (Μαμαει στεγνα - Με αυτο σου κερναει headshot-ιδια o hadji..-εχει βαρακια για να βαζεις κτλ κτλ ψαξε για Review-το εχουν bibis/johny ας βγουνε να πουνε και αυτοι:p)

απο εκει και απανω δεν αξιζει να σκασεις $$ :p

Link to comment
Share on other sites

ΜΧ518

Μπορει να ειναι Optical technology ενω ο διαδοχος του το G5 Laser,αλλα το ΜΧ518 κλοκαρει κιολας και μ@μ@ει :D

Υπηρχε και ενα παλιο νημα με συγκριτικα για καμια 20αρια ποντικια μεσα στο φορουμ

-----

το βρηκα το thread :D

http://www.outofspecs.gr/forum/showthread.php?t=77

Link to comment
Share on other sites

g5 σταθερή αξία!! πολυ ευχαριστημένος εάν και δεν κάνω headshots.....δεν πειράζει-αλλού είναι το θέμα!χιχιχιιχ!!πέζεις και λίγο με το βάρος του να δεις τι σε βολεύει! υπάρχει και το G9 αλλά για μένα πιο βολικό στο χέρι είναι το G5

Link to comment
Share on other sites

Εσυ εισαι και φλωρος ομως :D

Το ιδιο ποντικι ειναι απλα το ενα ειναι optical και το αλλο laser.Αν δεν σκοπευεις να το εχεις χυμα πανω σε γυαλι,τοτε πρακτικα την ιδια δουλεια κανει κ η μια κ η αλλη τεχνολογια.

Απλα το overclocking part στο ποντικι ειναι περισσοτερο fun-mode (ετσι γιατι εμεις γουσταρουμε και μπορουμε να κλοκαρουμε ακομα κ το mouse μαC ),χωρις ομως να σημαινει πως δεν κερδιζεις και σε αποδοση ετσι?

Αν δει κανεις συγκριτικα με την αποδοση pre-clock/after-clock θα διαπιστωσει ευκολα πως κλοκαρισμενο ειναι τελειως διαφορετικο mouse.

Στο κατω κατω το ΜΧ518 ειναι και value for money

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις τωρα ετσι?

Οχι και συγκρινω πατατες με ντοματες...

Το G5 ως γνωστον ειναι ο απογονος του MX518,αρα και μονο λογο συναφειας αποτελει συγκρισημο μεγεθος...

Τα γραφηματα στο συγκριτικο τα κοιταξες καθολου?Ειδες μηπως τις επιδοσεις του ΜΧ518 σε σχεση με το G5 (γιατι και γενικα σπερνει μιας και ειναι μεσα στο Τοπ 3 και Νο1 σε αν το βαλλεις διπλα διπλα με τα ακλοκαριστα ΜΧ1000 & ΜΧ500).

Δες την τελικη καταταξη ...

Σαφως καλυτερο ΣΙΓΟΥΡΑ δεν ειναι και απο ποιοτητα ειναι εφαμιλο του G5 μιας και εχουν το ιδιο κελυφος απλα με διαφορετικο φοινιρισμα....Εμενα γιατι δεν εχει φυγει η γομα δλδ?Και το εχω και περισσοτερο απο 2 χρονια με πολλες Gamings Hours πανω του.

Αλλο αν εσενα δεν σε βολεψε ή δεν το γουσταρες?Αυτο ειναι υποκειμενικο,αλλα η πλειοψηφια των κατοχων του ειναι υπερευχαριστημενοι...

Οσο για τα βαριδια που εχει το G5,εμενα παλι μου φενονται αχρηστα.Πραγματικα.Επαιζα για χρονια σε νετ καφε με το G5 και οπως και να τα ρυθμιζα,η αισθηση ηταν πρακτικα η ιδια.Αν προσεξεις και τι παιζει στην αγορα,θα δεις πως στα κορυφαια mouse που εχουν βγει τελευταια,σχεδον κανενα δεν εχει προσαρμογη βαρους.Ειναι αμελητεα η διαφορα στην αισθηση κατα τη χρηση για αυτο και το αφησαν στην ακρη (και η Logi το ιδιο εκανε).

Οσο για το μειωνεκτημα του DPI το εξομαλυνεις αν το κλοκαρεις και ξεφευγει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ απο κει και περα.

Πρακτικα δεν εχει αντιπαλο το συγκεκριμενο mouse αν το "κλοκαρεις" (δεν ειναι και κατι φοβερο η ολη διαδικασια,πιστεψε με γιατι την εχω κανει κατ'επαναληψη,απλα μετα το τελευταιο φορματ κ λογω στρατου δεν εκατσα και να την ξανακανω.Δεν παιζω και παιχνιδια τωρα οποτε δεν καιγομαι κιολας αν ειναι ακλοκαριστο).

Οταν κρινεται με βαση ΜΟΝΟ την προσωπικη σας εμπειρια μην ειστε τοσο απολυτοι ρε παιδες.Σαφως και δεν εχω δοκιμασει ολα τα ποντικια που υπαρχουν αλλα τα G5/ΜΧ518 τα εχω λιωσει κυριολεκτικα στα νεταδικα (και τα 2) και στο σπιτι (το ΜΧ518).Δεν εχω "παιξει" για καιρο με Razer οποτε δεν εκφραζω γνωμη και αν καποιος μου πει πως ειναι πολυ καλτυερο θα τον πιστεψω με σκεπτικισμο παντα ομως,μιας και δεν θα το εχω δοκιμασει.

Μην λεμε και οτι θελουμε ομως.Οτι συγκρινω πατατες με νοτματες....:gyros

Link to comment
Share on other sites

1.Το οτι ειναι απογονος δεν μου λεει τπτ.Οptical το ενα Laser το αλλο.

2.ΟΚ "κλοκαρε" εσυ..και να είσαι με την ταυτοτητα στο στομα να μην κλασει καμια USB.

3.Mια χαρα το γουσταρω το ποντικι..απλα μοιραζομαι και εγω τις εμπειρίες που ειχα μαζι του.Η γομα-φινιρισμα που εχει..αρχισε να βγαίνει μετα απο κανενα 6μηνο.Ισως ηταν και προβληματικο.

4.Δεν ειμαι απολυτος..

Link to comment
Share on other sites

Ο τροπος που εκφραζεσαι δειχνει απολυτοτητα...

Τεσπα,ομως δεν ειναι εκει το θεμα μας.

Το οτι ειναι απογονος τα καθηστα συγκρισημα μεγεθη...Δεν σου ειπα να συγκρινεις κανα ποντικι της πλακας...Απλα ειναι τοσο καλο το ΜΧ518 που τα βαζει και με ποντικια laser tech.

Αλλο ενα + υπερ του ΜΧ518 κοινως :D

Δεν εχεις κανενα προβλημα με την USB θυρα...το εχεις ψαξει?Το εχεις δοκιμασει?Δεν ειναι μονιμα κλοκαρησμενη η θυρα....Αν πας και βαλλεις πανω ενα φλασακι δλδ δεν θα τα δει ολα κωλυωμενα...

Και χωρις κλοκαρισμα ομως,σου ξαναλεω οπως στις μετρησεις βγαινει overall καλυτερο απο το G5...Μονο στο DPI χανει και λογικο μιας και το ενα ειναι laser και το αλλο optical...

Link to comment
Share on other sites

Να βάλω και μερικά άλλα που με άρεσαν στο παιχνίδι:

Roccat Kone Gaming Mouse

CoolerMaster Advance Sentinel Storm Mouse

Logitech G9X Laser Mouse

Razer Mamba 5600 (DPI, Wireless)

αυτό με προβληματίζει που είναι wireless γμτ. . . .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.