Jump to content



convert partition


anubis

Recommended Posts

θελω να μετατρεψω ενα δισκο χωρις λειτουργικο, μονο με data, απο NTFS σε FAT32. Χρησιμοποιω οπως ειναι αναμενομενο το Partition magic, αλλα τις επιλογες μου τις εχει γκριζαρισμενες. Μηπως αυτη η μετατροπη γινεται μονο σε δισκους που εχουν λειτουργικο, ή συμβαινει κατι αλλο; Ριξτε ιδεες ελευθερα

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, το convert σε windows xp μπορεί να γίνει μόνο από FAT σε NTFS και όχι το ανάποδο. Παρόλαυτα αν δεν έχεις ούτε data ούτε λειτουργικό μέσα, σκίσε το partition και φτιάχτο από την αρχή σαν FAT32.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 12:12]

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος, το convert σε windows xp μπορεί να γίνει μόνο από FAT σε NTFS και όχι το ανάποδο. Παρόλαυτα αν δεν έχεις ούτε data ούτε λειτουργικό μέσα, σκίσε το partition και φτιάχτο από την αρχή σαν FAT32.

αυτο δεν ισχυει, γιατι δοκιμαζοντας να κανω τη μετατροπη στο δισκο με την εγκατασταση των Windows, μου το επιτρεπει (δεν ειναι γκριζαρισμενη η επιλογη). Οσο για το μεγεθος του σκληρου, ειναι 250GB.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

αν δεν έχεις ούτε data ούτε λειτουργικό μέσα, σκίσε το partition και φτιάχτο από την αρχή σαν FAT32.

σαν μια πρωτη λυση...

Να ρωτησω επισης γιατι θες 250GB (partition ε?οχι σκληρο) θες να τα κανεις FAT???

Και εγω χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω οτι δυσκολα θα γινει παρτιτιον πανω 32Γβ σε ΦΑΤ...

Αν ειναι ελευθερος δημιουργησε ενα μικρο παρτιτιον (για δοκιμη) να δεις αν μπορεις να το κανεις fat32...

(παλι χωρις να ειμαι σιγουρος νομιζω μονο με δισκεττα boot των 98 και fdisk μπορεις να κανεις αυτο που θες..αλλιως απο xp-oειδη λειτουργικα και partition magiq δεν ...->αυτο

το λεω με λιγοτερη σιγουρια απο οτι το παραπανω)

εδιτ

το τελευταιο μαλλον ισχυει απο οτι βλεπω και στο τελευταιο ποστ σου..

(μετα απο φορματ κατα την εγκατασταση os δλδ...απλα δεν χρειαζεται η δισκεττα των 98!)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω επισης γιατι θες 250GB (partition ε?οχι σκληρο) θες να τα κανεις FAT???

κατ' αρχας δεν ειναι partition, ειναι ολοκληρος ο σκληρος. Απλα στο Partition Magic τα παντα χαρακτηριζονται ως 'partition'. Ο λογος που τον θελω FAT32 ειναι γιατι εχω μια θηκη συνδεσης του δισκου σε δικτυο, η οποια δεχεται ΜΟΝΟ FAT32 (το ξερω : ειναι παραξενο) και το δισκο δηλωμενο σαν MASTER. Anyway, ετσι εχουν τα πραγματα, οποτε πρεπει να βρω ενα τροπο να φερω αποτελεσμα. Αποριας αξιον ειναι ομως αυτο που προανεφερα. Οτι δηλαδη, στο δισκο που εχω το λειτουργικο, μου εμφανιζεται η επιλογη, ενω στον αλλον που εχει ΜΟΝΟ αρχεια, οχι! Και διευκρινιζω οτι ολη η φασαρια γινεται για να μη χαθουν τα δεδομενα, ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία ότι είναι ολόκληρος ο δίσκος, χωρίς partition δεν βλέπεις δίσκο. Οπότε αυτό που έχεις εσύ είναι ένα 250gb partition. Αν μπορείς μετέφερε τα data κάπου αλλού προσωρινά, πήγαινε στο Disk management, κάνετε delete το partition κάνοντας δεξί κλικ πάνω στην φυσική ονομασία του δίσκου και φτιάχτο από την αρχή σαν FAT32.

Διόρθωση: Σε δικό μου 250άρι δίσκο εδώ δεν με αφήνει να φτιάξω Fat32 partition μέσω του disk manager.

Διόρθωση2: Μόνο αν του δηλώσω <32gb partition έχω επιλογή για Fat32.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δίσκος χωρίς partition πάνω του είναι ψωμί χωρίς το τζατζίκι.....απλά δεν υπάρχει!!!!!

Για να γραφτεί οτιδήποτε πάνω σε ένα δίσκο πρέπει να υπάρχει ένα τουλάχιστον partition.

"Απλα στο Partition Magic τα παντα χαρακτηριζονται ως 'partition'. " Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ονομάζονται partitions γιατί πολύ απλά είναι partitions:T:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ηδη δεδομενα δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι...

Σαν μονη λυση (που μπορω να σκεφτω) ηταν να τον φορμαρεις απο την αρχη και να διαλεξεις φατ32..

Οποτε θα πρεπει να μεταφερεις-σωσεις 250ΓΒ πραγμα δυσκολο...λογο μεγεθους!

εδιτ

(α να χαθειτε παλιο mods/admin....ποτε προλαβατε και ποσταρατε πριν απο μενα?)

διορθωση στη διορθωση του djd

Μεσα (αλλα μεσα) απο windows και παρτιτιον magiq δεν μπορεις...μονο στην εγκατασταση του λειτουργικου...και απο την κλασσικη δισκεττουλα των 98!

Link to comment
Share on other sites

βρευυυ ...μετα απο φορματ μπορεις να κανεις οτι θες το δισκο...

μετατροπη δεν μπορεις...αναφερεται και πιο πανω...

(τεστ....δοκιμασε να το κανεις ντφσ και μετα παλι φατ....δεν φερω καμμια ευθυνη :p)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.