Jump to content



Maximus formula Q9450 o/C


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους!!

ΜΕτα την εγκατασταση W/C ειμαστε ετοιμοι για το O/c

Ειδα καποια ετοιμα settings αλλα τπτ ειπα να παω σιγα σιγα εφτασα στα 3.4 εκανα κανα 5ωρο to prime κομπλε λεω, προσπαθησα παρα πολυ για να το παω στα 3.6 (450χ8) μια δεν ανοιγε τα windows μια δεν ανοιγε μια ανοιγε κ κολαγε Α κ μια φορα εκανα το prime k μου βγαζε προβλημα.

τωρα ειμαι στα 3.6 τρεχω το prime95 peripoy 3μισι ωρες κ φαινετε να ειναι οκ!

ετσι νομιζω τουλαχιστον!

Παρακαλω δειτε τα settings μου κ πειτε μου τι δεν ειναι καλο κ τι οχι κ τι πρεπει να αλλαξω λεω να το παω για daily use!ειναι καλο η κακο??

Μπορει αραγε να παει στα 4Ghz???

Θερμοκρασιες δειτε στην εικονα!

κ εκανα κ ενα 3dmark να δω τι λεει κ εκανα high personal scorebanana

3DMARK 06

dsc01864lh.th.jpg

dsc01865op.th.jpg

dsc01866fw.th.jpg

dsc01867vw.th.jpg

dsc01868l.th.jpg

73236948.th.jpg

ευχαριστω για τις απαντησεις σας προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως σε κόβουν οι RAM ; Δοκίμασε ένα memtest να τρέξεις, γιατί τα βλέπω όλα καλά να είναι. Αν δεν, τόσο ανέβασε mch μέχρι 1.7

φιλαρακι τι ειναι αυτο??δεν καταλαβαινω.

memtest ποιο ειναι το τελευταιο γτ εχω ενα αλλα πρεπει να ναι παλιο το 3.4 εχω

Link to comment
Share on other sites

καλα τα πας!!! :cool:

προσεξα οτι εχεις overvoltage στις μνημες. Ενω δινεις 2.10, παιρνεις 2,192. Δοκιμασε να δωσεις 2.01, 2.02, 2.03 για να δεις που παιρνεις 2.10. ;)

Γενικοτερα, ριξε μια ματια στο τι ρευματα δινεις και τι παιρνεις γιατι σε αλλες περιπτωσεις παιρνεις παραπανω και σε αλλες λιγοτερο. Π.χ. βλεπω οτι εχεις το pll στο 1.7. Εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα υψηλο, καλυτερα ομως να το επιβεβαιωσει καποιος που εχει/ειχε τετραπυρηνο.

νομιζω πως σε αυτο το σημειο πρεπει να αρχισεις να δοκιμαζεις memtest. Υπαρχει στην κατηγορια Utilities του φορουμ. Αν θυμαμαι καλα τελευταια ειναι η εκδοση 4.00. Εισαι 100 MHz πανω απο την εργοστασιακη τους συχνοτητα και υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτες που σε κοβουν.

Το prime που ετρεξες ηταν blend ή large ffts; Ποσα GB Ram εχεις;

Απο θερμοκρασιες παντως εισαι μια χαρα! :D

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι τι ειναι αυτο??δεν καταλαβαινω.

memtest ποιο ειναι το τελευταιο γτ εχω ενα αλλα πρεπει να ναι παλιο το 3.4 εχω

Τι εγραψα ο άκυρος . . . .

PLL ήθελα να πω ρε φιλε, σόρρυ :(:(:(:o

Link to comment
Share on other sites

καλα τα πας!!! :cool:

προσεξα οτι εχεις overvoltage στις μνημες. Ενω δινεις 2.10, παιρνεις 2,192. Δοκιμασε να δωσεις 2.01, 2.02, 2.03 για να δεις που παιρνεις 2.10. ;)

Γενικοτερα, ριξε μια ματια στο τι ρευματα δινεις και τι παιρνεις γιατι σε αλλες περιπτωσεις παιρνεις παραπανω και σε αλλες λιγοτερο. Π.χ. βλεπω οτι εχεις το pll στο 1.7. Εχω την εντυπωση οτι ειναι αρκετα υψηλο, καλυτερα ομως να το επιβεβαιωσει καποιος που εχει/ειχε τετραπυρηνο.

νομιζω πως σε αυτο το σημειο πρεπει να αρχισεις να δοκιμαζεις memtest. Υπαρχει στην κατηγορια Utilities του φορουμ. Αν θυμαμαι καλα τελευταια ειναι η εκδοση 4.00. Εισαι 100 MHz πανω απο την εργοστασιακη τους συχνοτητα και υπαρχει πιθανοτητα να ειναι αυτες που σε κοβουν.

Το prime που ετρεξες ηταν blend ή large ffts; Ποσα GB Ram εχεις;

Απο θερμοκρασιες παντως εισαι μια χαρα! :D

θα το δοκιμασω αυτο που λες με το pll κ στις μνημες!!

ετρεξα το prime sto blend mode εκανα κ memtest 4v κανα 45λεπτο το αφησα,δε μου βγαλε ουτε ενα προβλημα ανοιξα 3 memtest me 1000MB στο καθενα γτ εχω 4GB (2χ2GB) μνημη αλλα καταλαβαινει 3.3 στα vista x86

Οντως θερμοκρασιες κομπλε!:)

ευχαριστω!!

-----

Τι εγραψα ο άκυρος . . . .

PLL ήθελα να πω ρε φιλε, σόρρυ :(:(:(:o

Τι σορρυ ρε ??Δε πειραζει!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ακουτε αφησα με της ρυθμησεις που ειχα κανα 9ωρο το prime k γυρναω σπτι βλεπω το οθονακι της μητρικης να αναβοσβηνει κ να εχει κολλησει το pc οχι πολυ αλλα κολλαγε σταδιακα!

ρεσταρτ κ ξανα default μετα απο κανα 2ημερο λεω ας ξαναπροσπαθησω!!

τωρα ειμαι νομιμα stable μετα απο 12 ωρες test blend prime 95!χωρις ουτε ενα λαθος!εκανα κ κανα 5ωρο το mem test κομπλε κ με μνημες!

το θεμα μου τωρα ειναι οτι σκεφτομαι να παρω 1066 μνημες θα ανεβει μετα στα 4GHz??

αν ναι ?? ποιες να προτιμησω??

οι corsair παντως καλες μου φαινονται που εχω!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειμαι νομιμα stable μετα απο 12 ωρες test blend prime 95!χωρις ουτε ενα λαθος!εκανα κ κανα 5ωρο το mem test κομπλε κ με μνημες!

το prime σου "γεμιζε" και τα 3.3 διαθεσιμα GB RAM;

το memtest απο windows δεν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο το DOSαδικο.

οδηγιες εδω http://www.techspot.com/vb/topic62524.html

η τελευταια εκδοση εδω http://www.memtest.org/#downiso

το θεμα μου τωρα ειναι οτι σκεφτομαι να παρω 1066 μνημες θα ανεβει μετα στα 4GHz??
Eιναι λίγο δύσκολο να πιάσεις 500 FSB (8*500) με Q σε Χ38 Prime Stable...

δεν νομιζω να καταφερεις να παιξεις τον quad με 500FSB για καθε μερα. Κανει κατι δοκιμες με διπύρηνο ο Skysurfer ας δουμε τι καταφερε...

πιστευω πως οι μνημες σου, αν τις χαλαρωσεις, θα παιξουν και στα 1000. ;)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω να καταφερεις να παιξεις τον quad με 500FSB για καθε μερα. Κανει κατι δοκιμες με διπύρηνο ο Skysurfer ας δουμε τι καταφερε...

πιστευω πως οι μνημες σου, αν τις χαλαρωσεις, θα παιξουν και στα 1000. ;)

Σαν την δικιά σου έχει Χ38..;)

Link to comment
Share on other sites

το prime σου "γεμιζε" και τα 3.3 διαθεσιμα GB RAM;

το memtest απο windows δεν ειναι τοσο αξιοπιστο οσο το DOSαδικο.

οδηγιες εδω http://www.techspot.com/vb/topic62524.html

η τελευταια εκδοση εδω http://www.memtest.org/#downiso

δεν νομιζω να καταφερεις να παιξεις τον quad με 500FSB για καθε μερα. Κανει κατι δοκιμες με διπύρηνο ο Skysurfer ας δουμε τι καταφερε...

πιστευω πως οι μνημες σου, αν τις χαλαρωσεις, θα παιξουν και στα 1000. ;)

Θα κανω κ απο dos τοτε!Τι εννοεις 'χαλαρωμα' μηπως τα timings??γτ με αυτα τα timings δε τα παω κ πολυ καλα!:D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.