Jump to content



Αγορά υπολογιστή παλάμης


koulis13

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Πρόκειτε να προβώ άμεσα σε αγορά υπολογιστή παλάμης και θέλω τη βοήθειά σας στο τί πρέπει να προσέξω αλλά και να λυθούν κάποιες απορίες που έχω.

Καταρχήν βλέπω στο διαδίκτυο οτι κάποια τα αναφέρει ώς palmtop και άλλα ώς handheld όπως επίσης pocket pc. Έχουν διαφορά ή είναι τα ίδια;

Επίσης βλέπω οτι τα περισσότερα έχουν ώς λειτουργικό Microsoft Windows Mobile αλλά και Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Όλα ονομάζονται PDA ή Handheld

Υπάρχουν PPC (Pocket PC) τα οποία έχουν λειτουργικό της Microsoft (windows mobile) και υπάρχουν και τα Palm τα οποία έχουν λειτουργικό... PalmOS

PPC βγάζουν οι εταιρίες Dell, HP, ACER, Casio, FJS, Toshiba κτλ

ενώ PDA με PalmOS βγάζουν (η καλύτερα έβγαζαν) η Palm και η Sony.

Ο κόσμος εκ παραδρομής αναφέρει και τα PPC ως Palm

Ουσιαστικά λειτουργικό PalmOS για να πάρεις σήμερα πρέπει να είσαι αρκετά hardcore user καθώς μέχρι και η ίδια η Palm (εταιρία κατασκευής) βάζει πλέον λειτουργικό της Microsoft

Link to comment
Share on other sites

Για τα destinator ειπαρχουν διαφορες εκδοσεις 3,6,ΡΝ,SP με καποιες μικροδιαφορες.Βασικα αν ψαχνεις απλα για gps δεν χρειαζεσαι PDA. Αυτη τη στιγμη υπαρχουν λογισμικα και για οποιδηποτε κινητο smartphone η οχι..

Link to comment
Share on other sites

θελεις να χρησιμοποιησεις το PDA σου και σαν κινητο?

θελεις να εχει ενσωματωμενο gps receiver ?

η διαφορα νομιζω ειναι οτι το ΡΝ ειναι πιο καινουριο αο το 3

σε ολα τα windows mobile 2005 ερχεται ενα πακετακι office με word excell κλπ

και φυσικα media player

αλλα ειναι τοσες πολλες οι εφαρμογες που υπαρχουν στο νετ οπου σιγουρα θα μπορεις να παραμετροποιησεις τη συσκευη σου οπως θελεις

εγω για κινητο και PDA επελεξα πριν απο αρκετο καιρο(πριν το φερει το πλαισιο) το ETEN M600

και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος, γιαυτα που ζητουσα

Link to comment
Share on other sites

^^^^^^^

Εάν η μπαταρία του είναι σε καλή κατάσταση, σε καμία περίπτωση μην δώσεις πάνω από 180 ευρώ....

Γενικά 180+ πολλά

από 150 έως 180 καλά αλλά ψάξε και για άλλο

κάτω από 150 είναι καλά και πάρτο

και κάτω από 130 τον κλέβεις

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Νομίζω οτι οι απορίες μου λύθηκαν, thnx ;).

Το Pda δέ με ενδιαφέρει να το χρησιμοποιώ ώς κινητό. Θέλω να έχει gps receiver μιάς και πιστεύω οτι θα με βοηθήσει, χρησιμοποιώvτας το destinator, για την κίνηση στους δρόμους της πρωτεύουσας και όχι μόνο. Η βασική του χρήση όμως θα είναι ώς βοήθημα στη δουλειά, περισσότερο ώς εργαλείο αποθήκευσης memo, παρατηρήσεωκ κτλ, γιατί το laptop είναι αρκετά μεγάλο για εργοτάξιο.

Έχω βρεί κάποια στο διαδίκτυο. Αλήθεια, πόσο μεγάλο ρόλο παίζει στα pda η ισχύς του επεξεργαστή και το μέγεθός της μνήμης; Τί πρέπει να προσέξω για τη χρήση που το θέλω;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από koulis13

Έχω βρεί κάποια στο διαδίκτυο. Αλήθεια, πόσο μεγάλο ρόλο παίζει στα pda η ισχύς του επεξεργαστή και το μέγεθός της μνήμης; Τί πρέπει να προσέξω για τη χρήση που το θέλω;

Γενικά η ισχύς του επεξεργαστή δεν παίζει συμαντικό ρόλο... Έτσι και αλλιώς εάν νοιάζεσαι για αυτονομία θα το έχεις πάντα στο low... Από την άλλη εάν είναι γρήγορο π.χ. θα σου βρίσκει γρηγορότερα την νέα διαδρομή για στο GPS (μιλάμε για 1-2 δευτερόλεπτα διαφορά και πολλά λέω)

Τα PPC έχουν 2 εσωτερικές μνήμες. Μια RAM και μια ROM. H ram είναι συνήθως η μικρότερη και είναι εκεί που φορτώνονται προγράμματα κτλ (παρόμοια με την χρήση της RAM στο PC). Η Rom χρησιμεύει για αποθήκευση προγραμμάτων δεδομένων κτλ.

Στα περισσότερα PDA μπορείς να αποθηκεύσης και στη RAM πράγμα όμως που δεν συμφέρει για ευνόητους λόγους. Το κλασικό μέγεθος RAM/ROM σήμερα είναι 64/128 (ΜΒ).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired

Γενικά η ισχύς του επεξεργαστή δεν παίζει συμαντικό ρόλο...

επετρεψε μου να διαφωνησω , φιλικα παντα

ενα καλο pda χωρις να ειναι κηνιτο και σχετικα φθηνο ειναι http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Nav_Section_Id=0&Catalog_Id=1&Product_Id=340891&Merchant_Id=1&sts_cid=3

αλλιως καλυτερα με κινητο μαζι http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Nav_Section_Id=0&Catalog_Id=1&Product_Id=342107&Merchant_Id=1&sts_cid=3

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=42280161&Nav_Section_Id=0&Catalog_Id=1&Product_Id=340905&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Link to comment
Share on other sites

θα απαντησω αν και ειναι off topic

οπως προειπες καταρχην παιζει ρολο στο gps και πιστεψε με οταν οδηγεις τα 2 δευτερολεπτα ειναι σημαντικα γιατι μπορει να εχεις χασει μια στροφη....

επιπλεον ειναι γενικοτερα πιο ανετη η λειτουργεια του λειτουργικου για ολες τις εφαρμογες και μικρα ψιλοκολληματα ισως εξαληφθουν σε ενα συγκεκριμενο μοντελο με περισοτερη επεξεργαστικη ισχυ

ας το ληξουμε καλυτερα εδω...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι.

Ψάχνοντας βρήκα αυτό το οποίο μου άρεσε αλλά θα ήθελα και τη δική σας γνώμη.

Γι' αυτό με παρότρεινε και ένας φίλος συνάδερφος που το κατέχει, δέν έχω τη δυνατότητα να το δώ απο κοντά όμως και να το δοκιμάσω. Το μόνο αρνητικό που μου είπε οτι έχει είναι οτι δέν υποστηρίζει Ελληνικούς χαρακτήρες και είναι αναγκασμένος να γράφει με greeklish. Υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αλλαγή και να γράφω με Ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

εφοσον φοραει windows 2005 μπορεις να βαλεις πολλα και διαφορα προγραμματακια για να το διαμορφωσεις οπως εσυ θελεις συμπεριλαμβανομενων και των ελληνικων γραμματων αλλα και αλλων εφαρμογων που χρησιμοποιουν ελληνικα γραμματα, οπως πχ προγραμμα για τις επαφες κλπ κλπ

για αυτα τα θεματα θα σο προτεινα να συμβουλευτεις ενα αλλο φορουμ

www.myphone.gr

ειναι το thelab των κινητων κατα καποιο τροπο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.