Jump to content



Πρόβλημα με το Firefox 1.5.0.6


$pIdy_mc

Recommended Posts

Βοήθεια ! ! !

Εδώ και μέρες κατέβαζα και δεν μου εμφάνιζε την πρόοδο στο παράθυρο ως συνήθως.....στην αρχή δεν πολύ παραξενεύτηκα, αλλά όταν πήγα να κατεβάσω κάτι εικόνες που πάντα μέχρι τώρα εμφάνιζε στο παράθυρο λήψης αρχείων ότι έχουν κατεβεί και τότε άρχισα να προβληματίζομαι. Πήγα για δοκιμή να κατεβάσω κάτι να δω τι γίνεται και βάζω ένα σχετικά μεγάλο αρχείο να κατεβαίνει και πάλι δεν εμφάνιζε την πρόοδο, αλλά εκτός αυτού πατούσα και ctrl + J και ήταν πάντα κενό, πράγμα πολύ παράξενο καθώς οτιδήποτε κατεβαίνει μέσο FireFox το δείχνει εκεί.:blink:

Και πάω στον φάκελο που αποθηκεύονται τα αρχεία και βλέπω αυτό που κατέβαζα, αλλά όχι με το κανονικό του εικονίδιο, αλλά με αυτό που δεν έχει ολοκληρωθεί η λήψη (ένα άσπρο εικονίδιο με κάτι βούλες μέσα σε ένα παράθυρο), δηλαδή η γινόταν λήψη ή είχε μπλοκαριστεί :...:

Έκανα update και re-install το FireFox, έκανα search για ιούς με το Nod32 και search με κάτι άλλα προγράμματα, αλλά tpt

Στην αρχή σκέφτηκα ότι θα φταίει η Windows Platform (τι πρωτότυπο από μέρους της Microsoft :shifty: ), αλλά και πάλι δεν νομίζω να φταίει αυτό :nothing:

Δεν ξέρω τι να κάνω και ζητώ help. :cry: Δεν θα αντέξω να χρησιμοποιήσω τον Explorer μετά από τόσα χρόνια για το surfing μου ! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Στην τελική βάλε το FlashGot extension και τον Free Download Manager και καθάρισες.

Πλάκα πλάκα για να μην ανοίγω νεο θρεντ, μετά το τελευταίο update του firefox, χάθηκαν όλα τα bookmarks! Συνέβη και σ'ένα φίλο το ίδιο. Γνωρίζει κανεις σχετικά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Με τον explorer κατεβαίνουν τα αρχεία σου.

Ναι μπορώ να κατεβάσω απ τον Explorer, αλλά δεν βολεύει να surfarw

παράλληλα και με τα δύο :(

Αρχική απάντηση από schumifer

Με κάποιο διαχειριστή μεταφορτώσεων?

Λυπάμαι, αλλά δεν καταλαβαίνω τι μου λες τώρα :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 13:23]

μετά το τελευταίο update του firefox, χάθηκαν όλα τα bookmarks! Συνέβη και σ'ένα φίλο το ίδιο. Γνωρίζει κανεις σχετικά?

Όχι δεν έτυχε να ακούσω το ίδιο παράπονο και από κάποιον άλλον.....Μήπως γνωρίζει κανείς tpt σχετικό ? :wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer

Επειδή δεν ξέρω τίποτα σχετικό θα κάνω τώρα μία βόλτα από το mozbackup μιας και το είχα ξεχάσει καιρό.ΛΟΛ

Σωστός :T: Χρειαζόταν ένα τέτοιο!

@ $pIdy_mc : Ελληνιστί ο scumifier εννοεί download manager :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από inertiacreep [Σήμερα, στις 20:13]

$pIdy_mc : Ελληνιστί ο scumifier εννοεί download manager :D

lol..... :p Ποιο μου προτείνεις ?

Κατέβασα και το FlashGot, αλλά tpt......:(

Link to comment
Share on other sites

Απλά tpt....το πρόβλημα μου από την αρχή είναι ότι δεν γίνεται σωστή λήψη των αρχείων, dld το παράθυρο "λήψεις αρχείων" του FireFox έπρεπε να εμφανίζει αυτά που κατεβάζω, αλλά δεν το κάνει....καλά θα μου πείτε μικρό το κακό, αλλά όταν πάω να κατεβάσω κάτι δεν μου δείχνει την πρόοδο του και δεν μπορώ π.χ. να το σταματήσω για να συνεχίσω αργότερα ή να δω αν έχει ολοκληρωθεί και τέλος από τότε που παρουσιάστηκε αυτό το πρόβλημα.

Δεν έχω καταφέρει να αποθηκεύσω ούτε μία εικόνα, γιατί για κάποιο μυστήριο λόγο δεν τις αποθηκεύει, dld κάνω δεξή click αποθήκευση και δεν την αποθηκεύει, ενώ με τον explorer γίνεται κανονικά.....

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Μου εμφανίστηκε μετά από κάποια αναβάθμιση του firefox. (δε θυμάμαι ποια). Η λύση που έδωσα είναι η ίδια με αυτή που προτείνει ο προλαλήσας φίλος. Συνδυασμός flashget - flashgot καθώς όλες οι υπόλοιπες συμβατικές δε δούλεψαν (απεγκατάσταση κλπ)

Για περισοτερα δε ξέρω αλλά δε με απασχολεί καθώς τα μεγάλα αρχεία πάντα τα κατεβάζω με κάποιον dl.m.

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα και έτσι, αλλά το κύριο μου πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούσα να αποθηκεύω εικόνες, αλλά τελικά το έφτιαξα :D Έπρεπε να μπω μέσα στους φακέλους του FireFox και να σβήσω ένα αρχείο :blink: . Πόσο σπαστικά όταν το ανακάλυψα........Ένα αρχειακή προκαλούσε τόση φασαρία :rant:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

υπαρχει και οπερα αλλα και νετσκεϊπ... παντως. τους οποιους και ειδικα τον οπερα, τον οποιο και χρησιμοποιω, τους προτημω απο την αλεπου....

Όχι καλό είναι και FireFox :T:

Αλλά το έχω συνηθίσει τώρα και δεν το αλάζω με tpt :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από schumifer [Χθες, στις 23:35]

Ποιο αρχείο και γιατί?

Ήταν ένα αρχείο με το όνομα <downloads.rdf> που έκανε όλη τη ζημιά. :getlost:

Δεν μπορούσα να αποθηκεύσω καμία εικόνα και δεν έδειχνε την πρόοδο των αρχείων:blink:

Completely close Firefox.

Goto your profile folder

http://kb.mozillazine.org/Profile#Firefox and

delete 'downloads.rdf' file. Start Firefox and check

Τώρα δουλεύει όπως πριν :D:T::D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.