Jump to content



Φτηνό PSU ή Κουτί +PSU


masteripper1416003167

Recommended Posts

Γεια χαρά σέ όλους,

έχω την εξής ερώτηση : ψάχνω για φτηνό κουτί με psu ή καλό PSU μέχρι 50-60

Το κουτί του πλαισίου αυτό με το 420W λέει τίποτα?

Για ενημέρωση το PSU θα πρέπει να στηρίξει

CPU: AMD 3700+ SD

M/B:A8N SLI- DLX

RAM: 2 X512 3200 pro XMS

HDD: 1 SG 250GB SATA2 + 1 MAXTOR 160GB ATA/133

VGA: 7300 GS

DVDRW

2 FAN 12cm

΄

Το ξέρω ότι τα λεφτά είναι λίγα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει σάλιο οπότε.......:(

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700249 δεν ξερω αν σε καλυψει. τωρα τι εχεις?

αυτο νομιζω οτι παιζει σε αυτα τα λεφτα που δινεις. αν και ειμαι της γνωμης να μαζεψεις λιγα ακομα χρηματα και παιρνεις ενα ισχυροτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημά σου προς το παρόν χονδρικά βγάζει κάτω απο 300W οπότε άνετα σε καλύπτει το Tagan που αναφέρθηκε παραπάνω. http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Ωστόσο αν θες να κάνεις κάποια βαριά αναβάθμιση καλό θα ήταν να μαζέψεις λεφτά και να πάρεις κάτι καλό γύρω στα 500W το οποίο θα σε καλύψει άνετα για τα υπόλοιπα χρόνια αν δεν έχεις και τρελές απαιτήσεις. Αν κρίνω όμως απο την κάρτα γραφικών σου μάλλον δεν έχεις και πολύ μεγάλες απαιτήσεις οπότε μια χαρά σε καλύπτει το Tagan.

Δες επίσης:

ΗΕC Windmill 385W@45

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700140

Chieftec 420W@70 (απέφυγε το 450ρι αν βρεις αυτό)

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=916&Nav_Section_Id=916&Catalog_Id=1&Product_Id=237181&Merchant_Id=1&sts_cid=3

Όλα αξιόπιστα με τα Tagan να θεωρούνται απο τα πολύ καλά, τουλάχιστον σε μεγαλύτερες κατηγορίες. To ΗEC δες το ως κάτι φθηνό και καλό, το Chieftec ως την πιο φθηνή αλλά αρκετά καλή λύση για να περάσεις το όριο των 400W ενώ το Tagan ως κάτι ακόμα πιο αξιόπιστο στη μικρή κατηγορία. Δυστυχώς στα λεφτά που δίνεις είναι λίγο δύσκολο να σου πούμε κάτι καλύτερο. Πάντως έχε υπόψη σου πως το τροφοδοτικό είναι επένδυση και είναι καλό να κυνηγάς την ποιότητα και να δίνεις κάποια παραπάνω λεφτά καθώς πάνω του στηρίζονται όλα τα υπόλοιπα parts. Έτσι και είναι μάπα το psu και γίνει καμιά στραβή μπορεί να χάσεις και όλα τα υπόλοιπα parts σου. Πάντως τα τρια άνωθεν θεωρούνται μια χαρά.

Αν έχεις σκοπό να προβείς σε κάποια αναβάθμιση στο μέλλον καλό θα ήταν να κοιτάξεις σε κάτι ισχυρότερο. :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το HEC έχω αλλά μάλλον δεν βγήκε καλό γιατί δεν εξηγείται ότι σε Idle η +12V = 11.65-11.71 και έχω και 1 δισκο που εντελώς ανεξήγητα βγήκε Οff με τίγκα Bad-Block.

Καλώς ή κακώς με PSU δεν το έχω ψάξει ποτέ αλλά τόση διαφοροποίηση σε σχέση με την ονομαστική τάση και τόσο κοντά στο όριο του 5% δεν νομίζω ότι είναι καλό

Link to comment
Share on other sites

Με software αλλά με 1 πολύμετρο που μόλις χρησιμοποίησε έδειξε 11V (Δυστυχώς είναι βιομηχανικής χρήσης) οπότε φαντάζομαι ότι το software πρεπει να δείχνει σωστά

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Δεν έχει ξανακουστεί κάποιο πρόβλημα με τα HEC... Υπάρχει βέβαια πάντα και η περίπτωση να έπεσες σε ελατωματικό κομμάτι. Πόσο καιρό το έχεις; Όσο περνάει ο καιρός πέφτει η απόδοση του τροφοδοτικού οπότε υπάρχει περίπτωση την παρούσα στιγμή να ζορίζεται...

Υποθέτω βέβαια πως δεν έχεις κάνει overclocking γιατί αν έχεις κάνει σίγουρα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

καλυτερα να βαλεις κατι αξιοπιστο και οχι φτινιατζουρες διοτι το τροφοδοτικο ειναι η καρδια του υπολογιστη!! αλλα μιας και θες κατι σε πακετο το e-shop εχει κατι asus κουτια με 350watt τροφοδοτικα(ποθ λογικα θα ειναι και τα πραγματικα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.