Jump to content



Νεο pc για net cafe, για πειτε την γνωμη σας


aldon

Recommended Posts

λοιπον εγω λέω να βάλω

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU INTEL CORE 2 DUO E6400 2.13 GHZ LGA775 - 1066 FSB - BOX

ΜΝΗΜΗ RAM OCZ PC2-5400 DDR2 VALUE PRO DUAL CHANNEL 1GB (2X512MB)

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ ASUS P5PL2

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ (PER.513189) ASUS EN7900GT/2DHT 256MB TVOUT DVI PCI-E RETAIL

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303821) WESTERN DIGITAL 160GB WD1600JS 7200RPM SATA2

ΟΘΟΝΗ (PER.168293) LG 17'' LCD L1732P-SN 219.00

τι τροφοδοτικο πρέπει να βάλω???

η μητρικη μηπως ειναι υπερβολικη ???

θέλω η μητρικη και η καρτα γραφικων να ειναι οσο το δυνατον ιδια μαρκα για να μην εχω περιπέτειες μετα..

help me..

Link to comment
Share on other sites

Το net cafe είναι αποκλειστικά για surfing κτλ ή και για WoW, CS κτλ? Σε περίπτωση που θες εναν απλό υπολογιστή κόψε πολύ σε hardware, σε περίπτωση που θες να κάνεις gaming pc είναι μια χαρά! Τώρα τροφοδοτικό βάλε μια γνωστή μάρκα πχ Enermax, Tagan γύρω στα 500W. Μια χαρά είναι η mobo σου για νετ καφέ

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν βλέπω conroe support σε αυτό το μόμπο http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5PL2

όχι κάτω από 160gb, όσο κ να τρέχουν από το κεντρικό, δεν θα κρατάς τα πιο δημοφιλή στα clients για να μη γίνεται σπαστικό να εγκαθιστόνται ΟΛΑ on demand?

Link to comment
Share on other sites

βασικα θέλω να ρωτησω και κατι αλλο

οταν αγοράζεις ενα παιχνίδι μπορεις να το εγκαταστησεις σε ολα τα clients ή θα πρέπει για καθε pc να αγοράζεις και παιχνιδι??

ετσι για να μου φυγει η απορια...

"conroe support" τι ειναι αυτο??? :o

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται και απο την μητρικη βεβαια που θα παρει αλλα παιζει να μην μπορει να κανει oc ...εξαλλου 40€ (απο 200 σε 240€) για 15% περιπου αυξηση επιδοσεων δεν μοιαζουν και πολλα!

Ασε που κερδιζει και ενα πολλαπλασιαστη παραπανω μιας και τα ατιμα τα κοβει η μητρικη!

Αν και σε net cafe δεν νομιζω να παιξει oc..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτή τη μικρή διαφορά που έχουν, μπορείς άνετα να την καλύψεις με 1 ελαφρύ overclock χωρίς πρόβλημα. Δεν έχουν ουσιαστική διαφορά, ο ίδιος επεξεργαστής είναι και απλώς η intel έχει κάνει το 6300 underclock.

Link to comment
Share on other sites

Δεν καλυπτεται!

Πρεπει το fsb να παει απο 266 σε 304 για να ειναι στα ιδια!

Με φτηνες μητρικες αντε να παει στα 300!Θες ακριβη πλεον!Αντι να δωσεις τα 40++€ στη μητρικη για να κανεις oc ενα μηχανημα που θα ειναι ανοιχτο σχεδον συνεχεια και θα εχεις ανεβασει pci/pci-e με φοβο να τα παρεις ολα στο χερι σε ενα χρονο, τα δινεις στον επεξεργαστη και δουλευεις default.

Αλλα ακομα και ετσι οπως το βλεπεις κανει το oc στον Ε6400 και τον παει στα 2400

που για την δουλεια που το θελει δεν νομιζω να χρειαζεται oc....οποιον και να παρει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρίσκω υπερβολικό για net cafe τον υπολογιστή. Μπορείς να γλιτώσεις πολλά λεφτα αν κόψεις τα περιττά μέρη. π.χ δεν χρειάζεσαι επώνυμες μνήμες και η twinmos μια χαρα είναι, δεν χρειάζεσαι τροφοδοτικό μεγαλύτερο απο 400w και τόσο επώνυμο, δεν χρειάζεσαι τόσο καλο επεξεργαστή ο 6300 είναι κάτι παραπάνω απο καλός.

Δεν χρειάζεται να ασχοληθείς με overclocking. Τα λεφτά που θα γλιτώσεις μπορείς να τα δώσεις σε μεγαλύτερους σκληρούς για εγκαθιστάς τα πιο δημοφιλη παιχνίδια στους clients, άσε που πρέπει να υπάρχει και χώρος για να κατεβάζουν οι χρήστες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πας σε κάποια έτοιμη λύση, από Dell, HP, Ibm κλπ...

Από την στιγμή που χρησιμοποιείς τον εξοπλισμό για να σου φέρει χρήματα, δεν σε ενδιαφέρει η απώλεια χρημάτων από τυχόν downtime λόγω βλάβης/ασυμβατότητας κλπ κλπ?

Οι λύσεις αυτών των εταιριών είναι ανταγωνιστικές + το πακέτο του next bussiness day support, αν σου χαλάσει δλδ οτιδήποτε, ένα τηλ υπόθεση είναι ώστε την επόμενη μέρα να είναι διαθέσιμο πάλι το pc.

Εκτός και αν αναφέρεσαι σε ένα και μόνο pc, που για κάποιο λόγο θες να το στήσεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX [Σήμερα, στις 12:30]

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πας σε κάποια έτοιμη λύση, από Dell, HP, Ibm κλπ...

Από την στιγμή που χρησιμοποιείς τον εξοπλισμό για να σου φέρει χρήματα, δεν σε ενδιαφέρει η απώλεια χρημάτων από τυχόν downtime λόγω βλάβης/ασυμβατότητας κλπ κλπ?

Οι λύσεις αυτών των εταιριών είναι ανταγωνιστικές + το πακέτο του next bussiness day support, αν σου χαλάσει δλδ οτιδήποτε, ένα τηλ υπόθεση είναι ώστε την επόμενη μέρα να είναι διαθέσιμο πάλι το pc.

Εκτός και αν αναφέρεσαι σε ένα και μόνο pc, που για κάποιο λόγο θες να το στήσεις μόνος σου.

θα συμφωνησω και εγω. ειναι νομιζω η καλυτερη λυση. +οτι θα παρεις καλυτερες τιμες αν παρεις πολλα πισι.

Ρωτα και σε εταιριες ,που εχουν σαν αντικειμενο ακριβως αυτην την δουλεια να στηνουν νετ καφε. το support ειναι μεγαλη υποθεση. κατι να γινει με το server, με το δικτυο θα θες βοηθεια και αυτοι θα στην παρεχουν.

υ..γ ρε παιδια τι λετε για o/c ειστε σοβαροι? σε τετοια μηχανηματα για νετ δεν τα ακουμπας. συνηθως δουλευουν 20/24 ωρες. θα μου πειτε φυσικα γινεται ενα μικρο o/c 200-400 mhrz παραπανω.αλλα σε τετοια μηχανηματα θα πω οτι καλυτερα να μενουν default.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από MaGiCMaN

υ..γ ρε παιδια τι λετε για o/c ειστε σοβαροι? σε τετοια μηχανηματα για νετ δεν τα ακουμπας. συνηθως δουλευουν 20/24 ωρες. θα μου πειτε φυσικα γινεται ενα μικρο o/c 200-400 mhrz παραπανω.αλλα σε τετοια μηχανηματα θα πω οτι καλυτερα να μενουν default.

καλύτερα default... αλλά έστω κι 1mhz λόγω άποψης χρειάζεται... πόσο μάλλον αν οι τοίχοι γράφουν "i overclock on first boot" :whistle2: :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.