Jump to content



Προτάσεις για 285gtx gpu waterblock sli


eshati

Recommended Posts

Επειδή βλέπω τρελές θερμοκρασίες στις gpu (τρέχω 2χ285gtx) σκέφτομαι να κάνω μία υδρόψυξη μόνο για τις κάρτες. Πείτε μου κανένα καλό waterblock!!

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως δεν αξιζει να βαλλεις υδροψυξη μονο για τις καρτες γραφικων.

Καλυτερα να παρεις 2 καλες αεροψυκτρες που θα σου βγει κοντα στο κατοσταρικο.

Τι θερμοκρασιες βλεπεις?Μπορεις να μας δωσεις μερικες παραπανω πληροφοριες?Καποιο σκρινσοτ ισως?

Link to comment
Share on other sites

Με 2x285GTX θα ειναι πολυ δυσκολα τα πραγματα με ενα μονο κυκλωμα ειναι η αληθεια.

Το ειδανικο θα ειναι να εχεις 2 διαφορετικα.Ενα για CPU (+ chipset αμα ψηνεσαι) και ενα δευτερο μονο για τις καρτες.

Ολο αυτο το project θα βγει αρκετα ακριβα,γιατι υπολογισε πως θα χεις να κανεις με 2 ξεχωριστα κυκλωματα.

Φυσικα παντα υπαρχει η επιλογη να βαλλεις νερο μονο στις καρτες,οπως αρχικα ψαχτηκες,αλλα μου φαινεται "καπως" να εχεις τις καρτες στο νερο και τον επεξεργαστη με αερα.

Αμα ειναι να μπλεξεις με νερα,μπλεκεις για τα καλα :D

Πιστευω παντως πως με δυο Arctic Cooling Accelero XTREME GTX Pro θα εισαι μια χαρα γιατι ειναι και σχετικα low profile σε σχεση με κατι αλλες γομαροαεροψυκτρες που υπαρχουν.Και το κοστος θα σου βγει κοντα στα 100-130 ευρω για τις δυο.

Το θεμα ειναι αν υπαρχουν σε καποιο ελληνικο καταστημα,αν και μπορεις παντα να ψωνησεις και απο εξω.

Review για την συγκεκριμενη εκδοση δεν υπαρχουν πολλα στο νετ δυστυχως,αλλα σαν σχεδιαση και αποδοση δεν πρεπει να διαφερει και καθολου απο την Artic Cooling Accelero XTREME GTX280

Σκεψου τι θελεις και αν τελικα το παρεις αποφαση για νερακι,εδω ειμαστε ;)

Link to comment
Share on other sites

σκεφτεσαι να ασχοληθεις καθολου με υπερχρονισμο?πιστευω πως με μια καλη ψυκτρα τοσο στις καρτες οσο και στον επεξεργαστη λυνεται η δουλεια σου ανεξοδα και θα εχεις πολυ καλα αποτελεσματα.στο θεμα ψυκτρας συμφωνω με τον μερμηγκα

Link to comment
Share on other sites

3???

Πως μου διεφυγε αυτο?

Απο τις εικονες τουλαχιστον,φαινοταν να πιανει 2

Ισως αν υπαρχει κατι σαν την παλια την Thermalright HR-03 που ειχε mounting και απο τις δυο πλευρες...

Θελει λιγο ψαξιμο,γιατι ειναι κ λιγο στριμοκωλη η Rampage...Χαθηκε ο κοσμος να βαζαν την αλλη pci-x x16 τερμα κατω?

Ωρες ωρες πραγματικα,αυτοι οι σχεδιαστες μου φαινεται πως δεν σκεφτονται καθολου τα πρακτικα ζητημα που προκυπτουν απο τον σχεδιασμο του προιοντος...

Link to comment
Share on other sites

3 slot πιάνει και η αντίστοιχη accelero xtreme και για την 4870χ2 που έχω εγώ.

Καλή είναι αλλά νερό δεν είναι...

Πάλι οι θερμοκρασίες στα vrm μπορεί να ξεφύγουν και να το φάς το κόλημα...

Εγώ τη πάτησα μία φορά που δεν την είχα βάλει στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Τι θερμοκρασιες βλεπεις?Μπορεις να μας δωσεις μερικες παραπανω πληροφοριες?Καποιο σκρινσοτ ισως?

δοκιμασε καποιο προγραμμα που στρεσαρει τις καρτες, και κατεγραψε τις θερμοκρασιες ΟΛΩΝ των υποσυστηματων της καρτας, οχι μονο του πυρηνα, αλλα και των VRM (που απο οτι βλεπω δεν εχουν ψυκτρα) και γενικοτερα οπου αλλου υπαρχει σενσορας.

εαν τελικα το προβλημα δεν ειναι στα vrm αλλα στον πυρηνα, δοκιμασε να αλλαξεις την παστα που εχει και να βελτιωσεις το airflow στο σημειο των καρτων. Μερικες φωτογραφιες απο το κουτι σου θα βοηθουσαν για να προτεινουμε μερικες βελτιωσεις.

Ισως αν υπαρχει κατι σαν την παλια την Thermalright HR-03 που ειχε mounting και απο τις δυο πλευρες...

υπαρχει.

Thermalright HR-03 GTX ;)

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει.

Thermalright HR-03 GTX ;)

Ωραιος ο saHis

Με τη συγκεκριμενη λυνεται το χωροταξικο προβλημα παντως.

Και απ'οτι βλεπω εχει και ψυκτρα για τα VRM.Οποτε χρειαζεσαι ενα φανακι μονο να τα φυσαει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.